Proč Praha stojí a Brno jede?

Komerční sdělení
Česká republika má nejméně dostupné bydlení v Evropě. Může za to neochota úřadů povolovat stavby.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Marcela Fialková - začínala jako ekonomická novinářka v celostátních médiích, později pracovala na komunikačních pozicích například v Českých aeroliniích nebo v managementu největšího českého rezidenčního developera Central Group. Již tři roky je ředitelkou strategie mezinárodní developerské skupiny UDI Group. Jako poradkyně ministryně pro místní rozvoj se podílela na prosazování původní podoby nového stavebního zákona. | foto: UDI Group

„Není to dáno jen špatnou legislativou. Podle stejné legislativy v Praze čekáme na stavební povolení klidně i 13 let, v Brně jsme získali stavební povolení na první etapu našeho projektu zhruba za rok,“ říká ředitelka strategie mezinárodního developera UDI Group Marcela Fialková.

Čím to je, že bydlení v Česku tak málo dostupné?

Na trhu dlouhodobě převažuje poptávka po bytech nad nabídkou. Není to tím, že by v ČR bylo nějak výrazně více bohatých investorů do bydlení, nebo že by zde hypotéky byly nějak dramaticky levnější. Ten problém není na poptávkové straně, ale na té nabídkové. Dlouhodobě se v Česku povoluje málo staveb pro bydlení. Především v Praze. Ta, jako hlavní centrum celé země bohužel udává trendy včetně těch cenových. Když se v Praze prodává metr čtvereční nového bytu za 150 tisíc korun a v lepších projektech klidně i za 200 tisíc korun, pak je nelogické, aby se stejně kvalitní bydlení prodávalo v Kladně nebo v Brně výrazně levněji. Rozdíly v cenách jsou, ale ne dramatické. Navíc ceny nových bytů táhnout také ceny těch starších a stejně také ceny nájemného. V Kladně se aktuálně staví velký počet developerských projektů, a přesto jsou i tam ceny poměrně vysoké. Poptávka je zde totiž stále velká. Ti, kdo si nemohou dovolit bydlení v Praze, hledají možnosti za Prahou s dobrou dopravní dostupností. Tahle politika ale není pro Prahu výhodná, protože většina těch nových obyvatel Kladna a dalších středočeských měst bude logicky dojíždět za prací do Prahy.

Může se situace nějak změnit?

Určitě může. Je to ale běh na dlouhou trať. Začít se musí u změny zákona. V současnosti municipality zasahují negativně do stavebního řízení, a to způsobuje ty nekonečně dlouhé doby povolování. V Brně jsme se s tím nesetkali. Je to možná dáno lokalitou. Máme pozemky na nábřeží řeky Svitavy velmi blízko centra města. Dnes je na nich zanedbaný průmyslový areál. Město nedávno schválilo nový územní plán a v něm změnilo tyto pozemky, které původně umožňovaly výstavbu ubytovacích zařízení, na bydlení. Je tím dána vůle města, že na tomto místě chce mít rezidenční zónu. Je to logické, všude v Evropě se města snaží, aby centrum, a především pak nábřeží bylo hezké. Nám trvalo získat stavební povolení na první etapu našeho projektu zhruba rok. V Praze máme projekt, kde jsme čekali 13 let a u dalších dvou se blížíme deseti letům a povolení stále nemáme. V podobné situaci je celá řada developerů. Pokud není nabídka a na trhu je dostatek bohatých lidí, kteří mají o bydlení zájem, ceny rostou. To je ekonomický zákon, který platí všude. Stejně tak platí, že pokud bude na trhu několik let po sobě převažovat nabídka nad poptávkou ceny klesnou. Tuhle situaci by stát měl v Praze vyvolat. Jedině to může snížit ceny na úroveň, která bude opět pro střední třídu dostupná.

Na Svitavském nábřeží v Brně vzniká projekt UDI Group pod názvem Urban Park | foto: UDI Group

Ceny bytů ale rostou v celé Evropě, není tedy zákonité, že rostou i v Praze?

Všude v Evropě se do cen propisují zvýšené náklady na stavební práce, materiály, výši cen negativně ovlivňují také environmentální požadavky EU. Například jen připravovaná norma pro bezpečné parkování elektromobilů v podzemí domů se odrazí na ceně parkovacího stání určitě desítkami, možná i stovkami tisíc korun na jedno místo. Stejné normy ale v tomto ohledu platí ve všech zemích EU. Není to tedy důvod, proč jsou ceny prodávaných nových bytů u nás o polovinu vyšší než třeba v Polsku.

Státu UDI Group nabídla pro využití obcí typový projekt, který stojí v Praze a u kterého se podařilo naprojektovat velmi efektivní dispoziční řešení vhodné právě pro dostupné bydlení ve větších městech | foto: UDI Group

Stát nyní podporuje výstavbu dostupného bydlení. Pomůže to?

Určitě by stát měl obcím pomoci stavět dostupné byty. Ale myslet si, že sedm miliard alokovaných na program na dva roky nějak zamává s trhem, by bylo iluzorní. Stát se podle mě v tomto ohledu vydal tou nejjednodušší cestou, ale bohužel ta není tou optimální. Současný program výstavbu žádných nových bytů nevyvolá, jen zlevní obcím financování těch již připravených, které by se stavěly tak jako tak.

Co by tedy pomohlo?

Obcím by pomohla především metodika ze strany státu. Hlavně v podobě prověřených typových projektů, ze kterých by obce mohly bez obav vybírat a měly i aktuální prověřenou realizační cenu. Nestávalo by se, že by si soukromé firmy obce tak říkajíc namazaly na chleba a to, co jsou schopny zrealizovat za 50 tisíc korun za m2 jim prodaly za 80 tisíc. Starostové obvykle nejsou odborníci stavaři a nemají vůbec představu, co je reálné a co nikoli. V tomto vidím roli státu, že by odstranil tu bariéru, kterou dnes nějaká soutěž na dodavatele pro obce je. Pomohl by tak i omezit zneužití těch státních peněz na projekty, které jsou předražené. Jak víme v Česku stavíme nejdražší dálnice v Evropě, tak nechtějme, abychom stavěli i nejdražší dostupné bydlení.

Špatná legislativa a úřední šikana byla důvodem, proč český developer UDI Group dnes podniká převážně v zahraničí. Kromě Evropy například i v Latinské Americe | foto: UDI Group

Ta poradenská centra v regionech v tom nepomohou?

Ta mají obcím pomáhat připravovat projekty. Ale to je opět laický přístup. Po kvalitních stavebních inženýrech se zkušenostmi z velkých staveb bytových domů je dnes obrovská poptávka. Nevěřím moc tomu, že dají přednost práci v poradenském centru, před lukrativními nabídkami developerů. A hlavně je to zcela zbytečné. Proč mají ty projekty vytvářet nezkušené obce a my jim k tomu platíme poradenská centra? Když tu práci umí dělat soukromník, kterého obec stejně k výstavbě potřebuje? Ty důvody pro vznik regionálních center byly zcela jiné, než že by měly nějak významně pomáhat obcím. Celý ten systém je zbytečně drahý. Stát tady svou neschopností nebo politickou nevůlí povolovat dostatek staveb celý ten problém s dostupností bydlení způsobil. Nyní, když si to politici konečně uvědomili, ho chtějí řešit – jako vždy půl roku před volbami. Ale místo, aby odstranili ten důvod, proč je bydlení nedostupné, hasí následky, a to ještě kávovou lžičkou, když požár je velikosti Národního divadla. Je to směšné. Odborné věci, by měli dělat odborníci a ne politici. Stavební zákon a řízení stavebních úřadů je navýsost odborná záležitosti a když ji řídí političtí laici, tak výsledkem je třeba fiasko v podobě digitalizace, které způsobilo miliardové škody. Zajímalo by mě, zda za to někdo bude hnán k odpovědnosti. Ale obávám se, že nikoli. Možná po volbách, až se ukáže, že ani jedna z velkých politických stran nebude potřebovat hlasy Pirátské strany. Ale miliardové škody nám už nikdo nevrátí, takže tyhle chyby vždy v konečné fázi zaplatí občan.

Nejčtenější

Rohde & Schwarz Vimperk mezi nejlepšími zaměstnavateli

Komerční sdělení

Společnost Rohde & Schwarz Vimperk se umístila na 2. místě v soutěži Pluxee Zaměstnavatel roku 2025. Ocenění potvrzuje naši dlouhodobou péči o zaměstnance, moderní přístup k řízení lidí i snahu být...

Festival Znojmo: červenec ve Znojmě bude nabitý hudebními akcemi

Komerční sdělení

Pavel Šporcl, Adam Plachetka, Dan Bárta, Martina Preissová i Vladimír Javorský a řada dalších. Už podle výčtu jmen je jasné, že 21. ročník Hudebního festivalu Znojmo bude pestrý.

Praha 2 investuje do nájemního bydlení desítky milionů

Komerční sdělení

Městská část Praha 2 podnikla důležitý krok ke zlepšení správy svého bytového fondu. Na květnovém zasedání schválilo zastupitelstvo nákup činžovního domu v atraktivní části Vinohrad – konkrétně ve...

Letní comeback: Perly, které letos musíte mít

Komerční sdělení

Perly už dávno nejsou doménou konzervativní elegance, nosí se volně, v barvách i odvážných kombinacích. Jejich nekonvenční pojetí je udržuje na vrcholu trendů a moderní asymetrické designy vévodí...

Největší dronová show a Tata Bojs! Tohle léto se slaví v Hradci

Komerční sdělení

Hradec Králové slaví 800 let. Zažijte krásy jednoho z nejmalebnějších měst východních Čech v narozeninové atmosféře, objevujte historii, sportujte, vzdělávejte se a bavte se. Program oslav nabízí...

Výstavba nového závodu WITTE Automotive v Ostrově rychle pokračuje

Komerční sdělení

Výstavba nového výrobního závodu WITTE Automotive Czechia v Ostrově u Karlových Varů nabírá na obrátkách a směřuje k cíli stát se jedním z nejmodernějších průmyslových komplexů v regionu.

23. června 2025

České Budějovice – Léto ve městě

Komerční sdělení

Pokud plánujete letní dovolenou nebo víkendový výlet, České Budějovice jsou vynikající volbou. Letní sezóna je zde synonymem pro bohatý kulturní program. Město hostí řadu festivalů, koncertů a...

23. června 2025

Můj AGEL: Vaše zdraví na dosah ruky

Komerční sdělení

V dnešní uspěchané době hledáme cesty, jak si usnadnit a zefektivnit každodenní povinnosti. Jednou z nich je i péče o zdraví, která často zahrnuje objednávání termínů vyšetření, sledování výsledků a...

23. června 2025

Porodnice ve Valašském Meziříčí: profesionální a lidský přístup

Komerční sdělení

Porodnice Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí se dlouhodobě řadí mezi špičková zařízení v péči o rodičky a novorozence a může se pyšnit vysokým zájmem těhotných žen porodit své děťátko právě u nás.

23. června 2025

AGE Centrum nastavuje nové standardy psychiatrie

Komerční sdělení

AGE Centrum s.r.o. je nestátní zdravotnické zařízení, které od svého založení v roce 2016 systematicky rozvíjí unikátní model propojené péče o duševní a tělesné zdraví.

23. června 2025

„Hotely poměřuji podle jídla“

Komerční sdělení

Herečka a kuchařka Markéta Hrubešová navštívila Lázně Bělohrad.

23. června 2025

Jízdenka na léto: Jedna jízdenka, stovky zážitků

Komerční sdělení

Léto je tady – čas dobrodružství, objevování, nových přátelství i zaslouženého odpočinku. Ať už plánujete prázdniny s batohem na zádech, rodinné výlety nebo romantické toulky ve dvou, Českým drahám...

23. června 2025

Praha 2 nabízí i letos bohaté kulturní vyžití

Komerční sdělení

Praha 2 byla na kulturní a společenský život odjakživa bohatá. Může se chlubit i úctyhodným kulturně historickým dědictvím. Žili zde a tvořili malíři, muzikanti, spisovatelé, filmaři a tato tradice...

23. června 2025

Na návštěvě v dinosauří porodnici

Komerční sdělení

Víte, kde se rodí dinosauři? A kam chodí k zubaři, když mají ulomený zub? Navštívili jsme takové místo a necháme vás tam nahlédnout také. Běžně se sem totiž nepodíváte.

23. června 2025

Litoměřice vás okouzlí

Komerční sdělení

Historie, malebné uličky, výhledy i zábava pro děti.

23. června 2025

Penta Hospitals: osm let zlepšujeme zdravotnictví v Karlovarském kraji

Komerční sdělení

Lepší zdravotní péče pro lidi, nová pracovní místa i miliardové investice do modernizace a rozvoje nemocnic. Za pouhých osm let dokázala zdravotnická skupina Penta Hospitals posunout kvalitu...

23. června 2025

O politice soudržnosti v Ostravě: Souhrn slovem a obrazem

Komerční sdělení

Filozofická fakulta Ostravské univerzity, 22. května 2025: zleva ředitel CEET Stanislav Mišák, primátor Ostravy Jan Dohnal, 1. náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková, prorektor Ostravské univerzity...

23. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.