Pozor na transparentní účty pro družstva a společenství vlastníků

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V poslední době je trend přecházet na transparentní bankovní účty, ale v případě družstva a společenství vlastníků je to problém. K transparentnímu účtu má přístup široká veřejnost, která vidí zpravidla čísla bankovních účtů všech plátců a jejich jména, jednoduše pak zjistí, kdo je členem družstva.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Webové stránky pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek webdomu.cz | foto: ČTK

Při zřízení transparentního účtu je potřeba neporušovat zákony

Je chvályhodné, že se družstva či SVJ snaží zvýšit průhlednost hospodaření domu, avšak v případě, že se na bankovním účtu objevují jména a bankovní spojení jejich členů a nájemců, porušuje tím družstvo/SVJ předpisy v oblasti ochrany osobních údajů fyzických osob. Zprůhlednit hospodaření domu je však možné i jinak, dodává Ing. Pavla Gajdáčková, jednatelka portálu pro družstva a SVJ https://webdomu.cz/.

Družstvo a společenství vlastníků má právo při výkonu správy domu zpracovávat čísla bankovních účtů svých členů a nájemců, avšak již nemá právo tyto údaje libovolně zveřejňovat ostatním členům či dokonce cizím osobám. Družstvo či SVJ, jakožto správce osobních údajů, musí s osobními údaji nakládat v souladu se zákonem, kterým je od 24.4.2019 Zákon o zpracování osobních údajů č. 110/2019 Sb., a dále obecné Nařízení GDPR /Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů/.

Kdy je vhodné zřízení transparentního účtu

Transparentní účty jsou vhodné v případě dobrovolných vkladů na účet, jako jsou sbírky, příspěvky politickým stranám a hnutím apod. Členové družstva, vlastníci a nájemci však tuto volbu nemají, platit musí.

Zřízení transparentního účtu v případě družstva či SVJ je tak možné pouze v případě, že všechny fyzické osoby poukazují platby družstvu/SVJ prostřednictvím služby sdružených plateb obyvatel České pošty (SIPO). Na účet družstva či SVJ jsou pak souhrnné platby připisovány rovnou z účtu České pošty.

Zprůhlednit hospodaření domu jde i jinak

Pokud chce družstvo či SVJ zprůhlednit hospodaření svého domu, má možnost využít zabezpečené webové stránky/aplikaci pro bytová družstva a společenství vlastníků https://webdomu.cz/, kde má každý člen své přihlašovací údaje. Vybrané dokumenty lze tak zpřístupnit pouze přihlášeným členům. I zde však při zveřejnění bankovních výpisů platí výše uvedená pravidla. Zveřejnit lze pouze takové bankovní sestavy, kde nebude figurovat bankovní spojení jednotlivých členů a nájemců, ostatní členové nemají na tuto informaci právo. Většina bankovních aplikací však již takovéto bankovní sestavy bez uvedení čísla účtu odesílatele nabízí.

V rámci aplikace webdomu.cz je pak možné využít další funkce, které jsou šité na míru bytovým družstvům a SVJ - automatické rozesílání zpráv z informační desky do e-mailu, SMS, hlídání revizí, sledování změn v katastru nemovitostí, on-line ankety apod.

Autor: Ing. Pavla Gajdáčková, https://webdomu.cz/

Prohlédnout demo stránky pro družstvo, prohlédnout demo stránky společenství vlastníků.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Uzavře Krakonoš nejnavštěvovanější české hory?

Uzavře Krakonoš nejnavštěvovanější české hory?

Krakonoš napsal dopis! V něm popisuje kritickou situaci ohledně množství odpadků v Krkonoších a uvádí šokující řešení...

Projekt Nová válcovna ve Fatře získal ocenění Stavba roku

Projekt Nová válcovna ve Fatře získal prestižní ocenění Stavba roku

Projekt Nová válcovna získal prestižní ocenění Stavba roku Zlínského kraje v kategorii Průmyslových a zemědělských...

České firmy ohrožuje nevhodné internetové připojení

České firmy ohrožuje nevhodné internetové připojení

Nespolehlivé a nezabezpečené internetové připojení časem přestává plnit nároky podnikání. Častěji trpí výpadky,...

Bílá voda v bazénu? Poradíme vám, co s ní a jak zákalu předejít

Bílá voda v bazénu? Poradíme vám, co s ní a jak zákalu předejít.

Letos více než předchozí roky nám volají majitelé domácích bazénů i bazénků, že jim po napuštění zbělela voda. Má...

Řasa v jezírku? Poradíme vám, jak jí předcházet i jak řešit následky

Řasa v jezírku? Poradíme vám, jak jí předcházet i jak řešit následky!

Jezírko není bazén. Základní a zásadní odlišnost mezi oběma typy zahradních nádrží je, že v bazénu je voda sterilní,...

Další z rubriky

Jak v dnešní době najít sám sebe? Propojte cestování a osobní rozvoj

Jak v dnešní době najít sám sebe? Propojte cestování a osobní rozvoj!

Současná doba si žádá výkony, soustředěnost a maximální zapojení. Ženeme se za kariérou, užitky, spotřebou, snažíme se...

Uzavře Krakonoš nejnavštěvovanější české hory?

Uzavře Krakonoš nejnavštěvovanější české hory?

Krakonoš napsal dopis! V něm popisuje kritickou situaci ohledně množství odpadků v Krkonoších a uvádí šokující řešení...

Jsou zážitkové dárky jen nafouknutá trendy bublina?

Jsou zážitkové dárky jen nafouknutá trendy bublina?

Ze všech směrů na nás dneska svítí „daruj zážitek“, „zážitkové dárky jsou ty nejlepší dárky“, „vychutnej si ty nejlepší...

Najdete na iDNES.cz