Můžete nám představit Středočeské inovační centrum (SIC) a jeho poslání?
SIC je inovační agentura, která od roku 2015 podporuje podnikání a inovace v regionu středních Čech. Našimi zřizovateli jsou Středočeský kraj a čtyři akademické instituce, které mají v regionu své sídlo. Naším posláním je pomáhat podnikavým lidem v kraji, a tím přispívat k růstu jeho prosperity. Podporujeme zejména firmy, které své podnikání na inovacích zakládají. Pomáháme jim od startupových začátků přes fázi expanze až k tomu, aby se staly šampiony ve svých oborech na globálních trzích.
Jak byste jednoduše popsal, co SIC dělá pro region a jeho obyvatele?
SIC svou činností přispívá k transformaci ekonomiky regionu a její diverzifikaci. Firmám pomáháme růst a vytvářet technologické produkty s vysokou přidanou hodnotou. Mnoho firem se dnes snaží dostat ze subdodavatelského modelu, kde jsou nízké marže a malý prostor pro inovace, až k tomu, že se úspěšně prosadí s vlastními produkty na mezinárodních trzích. SIC je podporuje prostřednictvím individualizovaných služeb a inovačních programů zaměřených například na vývoj nových produktů, změnu obchodních modelů, expanzi na nové trhy či digitální transformaci.
Výzkumným organizacím v regionu, kterých jsou téměř tři desítky, pomáháme uplatnit jejich objevy a technologie na trhu a ve společnosti. Oba světy, výzkumný i podnikový, pak cíleně propojujeme a pomáháme jim nastavovat nové spolupráce. To vše vede k tomu, že roste důvěra a kultura spolupráce v inovačním prostředí. Firmy jsou schopny více investovat do inovací, nabízejí kvalitní pracovní místa a vytvářejí přidanou hodnotu. Tím přispíváme k dlouhodobé prosperitě regionu a kvalitě života, která právě s vyspělostí ekonomiky silně souvisí.
Můžete uvést konkrétní příklady projektů, které se SICu daří úspěšně realizovat v posledních letech a mají dopad na celý region?
Konkrétním příkladem je program MERIT, v němž jsme spolu s našimi partnery přivedli a zapojili do středočeských výzkumných organizací třicet velmi zkušených vědců a vědkyň ze čtyř kontinentů. Věnují se špičkovému výzkumu, například léčbě Alzheimerovy choroby, aplikaci laserů v průmyslu a ve vesmírných technologiích či udržitelným materiálům pro výstavbu budov. Špičkové know-how zahraniční talenti brzy přenesou i do technologických firem a budou popularizovat vědu mezi studenty na středních školách. V programu MERIT, který získal evropský grant v hodnotě téměř 100 milionů korun, spolupracují desítky partnerů napříč celým regionem.
Ve spolupráci s partnery ve vědecko-průmyslovém konsorciu Brain4Industry jsme otevřeli Evropský digitální inovační hub (EDIH). Díky němu pomáháme středočeským firmám urychlit jejich digitalizaci celého produkčního řetězce pomocí nejmodernějších technologií, jako je 3D tisk nebo AI. Firmy si v našem EDIHu mohou inovativní technologie přímo otestovat, a to pod vedením zkušených odborníků, kteří jim pomohou navrhnout řešení na míru jejich potřebám.
Co byste za poslední 3 roky uvedl jako největší úspěch?
Výrazně vzrostla naše kapacita účinně pomáhat, a to rozsahem i kvalitou. V roce 2023 jsme poprvé podpořili více než 100 strategických inovačních projektů našich klientů. Jen za poslední tři roky máme na kontě 250 zavedených inovací ve středočeských firmách a více než 70 projektů výzkumných organizací, které jsme pomohli uplatnit na trhu. Naši klienti se k nám opakovaně vracejí a rozvíjíme nabídku komerčních služeb bez veřejné podpory. To jsou aspekty, které vnímají i zřizovatelé SIC jako předpoklady pro dlouhodobou stabilitu našeho inovačního centra.
Můžete uvést konkrétní příklady úspěšných partnerství, která vytváříte mezi vašimi klienty?
Nové inovační spolupráce vytváříme nejčastěji mezi startupy, velkými firmami, investory a výzkumnými organizacemi nejen ze Středočeského kraje, ale i z ostatních částí Česka a ze zahraničí. Mnoho z nich našlo díky našim projektům nebo na našich akcích nové obchodní partnery či investory. Například jsme pomohli výzkumníkům z Technoparku VŠCHT v Kralupech dostat na trh technologii pro měření koroze materiálů, kterou dnes s firmou GEMA instalují v průmyslu a na mostních konstrukcích v Evropě i Asii. Podobně pomáhají laserové technologie z výzkumného centra HiLASE zlepšovat životnost kloubních a kostních implantátů ve firmě ProSpon. Výrobnímu závodu firmy Valeo v Rakovníku jsme pomohli najít startupy, se kterými budou moci řešit inovace v řízení a spotřebě energií či digitalizaci výrobních linek.
Jak pomáháte středočeským startupům?
Jsme blízkými partnery startupů a podporujeme jejich akceleraci na mezinárodní trhy. Příkladem jsou třeba firmy SigutLabs nebo Varistar. S jejich zakladateli jsme začali spolupracovat při začátku podnikání a podpořili je ve vytvoření silného produktového portfolia a zahraniční expanzi. Máme radost, že dnes SigutLabs dodává své unikátní produkty nejprestižnějším výzkumným institucím a nadnárodním firmám v Evropě, USA či Asii, které pomáhají ve výzkumu léčby závažných onemocnění včetně rakoviny. Firma Varistar pak vyvíjí technologie precizního zemědělství, které v několika evropských zemích pomáhají zefektivnit zemědělskou produkci. Inovace našich klientů tak přispívají i k řešení klíčových globálních výzev ve společnosti.
Stali jste se certifikovanými členy prestižní EBN. Můžete nám v krátkosti přiblížit, o co se jedná a co tato novinka přinese Středočeskému inovačnímu centru a celé společnosti?
European Business & Innovation Centre Network (EBN) je největší sítí veřejných i soukromých organizací na podporu podnikání a inovací v Evropě. Letos jsme se stali součástí komunity EBN, kde aktivně spolupracuje více než 100 excelentních organizací z celé Evropy i mimo ni. Členství jednak potvrzuje kvalitu našich služeb a zároveň otevírá skvělé příležitosti pro nás i naše klienty. Díky úzké spolupráci s evropskými partnery můžeme našim klientům nabídnout například snadnější propojení s partnery na zahraničních trzích. A naopak firmám podnikajícím ve Středočeském kraji můžeme umožnit, aby do řešení svých inovačních výzev zapojily například startupy a jejich inovace ze zahraničí. Pro nás v SIC je to možnost, jak sdílet zkušenosti a inspiraci v aktivitách a programech na podporu podnikání a inovací napříč Evropou a poskytovat tak kvalitnější služby.
Jaké jsou vaše hlavní cíle pro SIC pro následující roky? Jak plánujete dále rozvíjet inovační centrum a jeho aktivity?
Budu dále pracovat na dlouhodobé stabilitě SIC z hlediska jeho směřování i financování. Rozvíjení inovačního ekosystému je maraton – musíte v něm udržet vysoké tempo a správný směr po relativně dlouhou dobu, než začnou přicházet dopady této práce.
Z hlediska aktivit se budeme soustředit více na akceleraci startupů a firem s mezinárodní ambicí, které přinášející inovace a vysokou přidanou hodnotu. Chceme přispět k tomu, že potenciál a výsledky středočeské vědy a výzkumu budou lépe využívány k řešení výzev a problémů dnešní společnosti. A také se budeme posouvat k nástrojům finanční podpory klientů, které obsahují návratný mechanismus. V případě úspěchů našich klientů by se na úspěchu podílel i SIC. To může přispět v dlouhodobém horizontu k větší finanční stabilitě a menší závislosti na veřejném financování. Získané prostředky pak využijeme k akceleraci dalších inovací v našem skvělém regionu.