Doporučujeme

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Památník Lidice – místo tragédie, místo naděje

Památník Lidice uchovává památku na tragédii, která postihla středočeskou obec Lidice 10. června 1942. Utrpení lidických občanů se stalo mezinárodním symbolem nevinných obětí druhé světové války a tento odkaz je živý již osmdesát let.

Lidice jsou návštěvnicky vyhledávaným místem hned z několika důvodů. V první řadě oslovují ty, kteří se zajímají o historii druhé světové války. Osudy lidických občanů i obce samotné jsou návštěvníkům předávány prostřednictvím komentovaných prohlídek pietního území (místa, kde stávaly staré Lidice), muzea s multimediální expozicí „…a nevinní byli vinni“, tematických expozic a krátkodobých výstav. Originální muzejní expozice využívají dochované sbírkové předměty, audiovizuální obsah a stále se zdokonalují s vývojem v oblasti moderních technologií.

Do Lidic můžete přijet obdivovat i architekturu, a to nejen stavební, ale i krajinnou. Pietní území a památník realizované podle architektonického návrhu Františka Marka se sochařskými díly zachycujícími utrpení lidických občanů tvoří jedinečné, důstojné místo pro vzdání pocty obětem nacismu. Asi nejznámějším sochařským dílem je Pomník dětských obětí války od akademické sochařky Marie Uchytilové vyobrazující zavražděné lidické děti. Pomník je věnován všem dětem, které se staly obětí druhé světové války.

Za most života a naděje je považován největší růžový sad ve střední Evropě. Růžový sad míru a přátelství je pojítkem mezi historií a současností obce. Byl založen v roce 1955 britským poslancem Barnettem Strossem a v současné době čítá více než 24 tisíc růžových keřů. Není náhodou, že odkazuje na poválečný symbol Lidic, kterým je Lidická růže.

Nová obec vystavěná v 50. letech 20. století je svým architektonickým pojetím světovým unikátem. Díky dřívější dlouholeté stavební uzávěře a stále platným stavebním regulativům se daří zachovávat její původní architektonický záměr a ráz. V centru nové obce se nachází Lidická galerie skýtající též světově unikátní expozice. V přízemí galerie je prezentována tzv. Lidická sbírka, umělecky vysoce ceněná a hodnotná sbírka umění 20. a 21. století. Jsou v ní zastoupeni přední čeští i zahraniční umělci, mezi nimi Pravoslav Kotík, Karel Souček, Květa a Jitka Válovy, Vojtěch Tittelbach, Joseph Beuys, Gerhard Richter, Wolf Vostell nebo Sigmar Polke. V prvním patře je každoročně pořádána největší a nejstarší výstava dětských výtvarných prací na světě – Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice, která letos slaví již 50. výročí od svého založení. Tématem soutěže je tentokrát MUZEUM. Jak si s ním děti poradily, je možné vidět až do konce ledna 2023.

Architektonický vývoj poválečných Lidic, bytovou kulturu a každodenní život zachycuje expozice Stavíme nové Lidice umístěná v původním rodinném domě nacházejícím se v sousedství Lidické galerie.

Památník Lidice nepromlouvá jen prostřednictvím objektů, ale hlavně prostřednictvím koncipovaných akcí pro veřejnost. V rámci přímého vzdělávání pořádá řadu akreditovaných seminářů, programů pro školy a školky, vzpomínkových, edukačních a kulturních akcí, a to jak prezenční, tak online formou. V souladu se svým posláním šíří odkaz lidické tragédie rozličným návštěvníkům z České republiky i zahraničí.

Lidice jsou nejen místem tragické historie, ale i místem naděje, naděje v to, že ty nejhorší lidské činy nebudou nikdy zapomenuty a že z popela se může zrodit nový život.

Památník Lidice,
Tokajická 152, 273 54 Lidice
lidice@lidice-memorial.cz

www.lidice-memorial.cz
www.facebook.com/lidicememorial
lidice.blog.idnes.cz