Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Obce mají poslední šanci čerpat dotaci na veřejné osvětlení

  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V roce 2017 vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu program EFEKT – Státní program na podporu úspor energie (2017–2021) se záměrem podílet se na naplňování Státní energetické koncepce. Jedná se o úhradu 50 % z uznatelných nákladů za obnovu veřejného osvětlení.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Obci mají poslední šanci čerpat dotaci na veřejné osvětlení | foto: LAMBERGA s.r.o

Obce a města, která modernizaci zamýšlí, mají letos poslední šanci žádost o dotaci programu EFEKT podat a případně získat. 

Proč investovat do obnovy veřejného osvětlení?

Náklady na provoz veřejného osvětlení představují nezanedbatelnou částku ve výdajích měst a obcí. Veřejné osvětlení je u nás stále ještě nejčastěji řešeno svítidly se sodíkovými výbojkami. Často jsou tyto soustavy osvětlení již za hranicí životnosti a výměna je tak nevyhnutelná. Proč zvolit záměnu za LED svítidla?

Odpovědí je jednoznačně nižší spotřeba elektrické energie (až o 60 % ve srovnání se zastaralými sodíkovými svítidly) a dlouhá životnost LED svítidel (50 000 a více hodin). Samočistící konstrukce, nebo vysoká úroveň krytí dělá LED svítidla spolehlivou alternativou s nižšími náklady na údržbu. Ekonomická návratnost investice do přechodu na LED veřejné osvětlení je tak vzhledem k významným úsporám za spotřebu elektrické energie a údržbu svítidel velmi rychlá. 

Obci mají poslední šanci čerpat dotaci na veřejné osvětlení

Dalším důvodem, proč se veřejné osvětlení s LED svítidly těší čím dál větší oblibě, je například produkce zářivého přírodního spektra barev, které působí jako denní světlo a nedochází tak ke zkreslenému vnímání barev osvětlených objektů. Možné je totiž vybírat z různých barev světla (teploty chromatičnosti), regulovat světelný tok dle potřeby a dnes už i měnit barvu světla v závislosti na pokročilé noční hodině.

Obci mají poslední šanci čerpat dotaci na veřejné osvětlení

Obraťte se na spolehlivé výrobce

Brněnská firma LAMBERGA se specializuje na vývoj a výrobu LED svítidel pro veřejné a průmyslové osvětlení a realizuje osvětlovací soustavy, které vyhovují požadavkům právě pro získání dotace z programu EFEKT.

 „Jsme připraveni komplexně uchopit zakázku od zpracování pasportu a projektu veřejného osvětlení až po montáž svítidel a zapojení inteligentního řídicího systému.“

Společnost LAMBERGA působí na trhu veřejného LED osvětlení už bezmála 10 let. Sama je výrobcem kvalitních a úsporných LED svítidel a disponuje dostatečnou odbornou i montážní kapacitou na zpracování a realizaci komplexních zakázek.

„Všechny zakázky podpořené z programu EFEKT zatím proběhly hladce a bez obtíží.“ Ujišťuje Vítězslav Kvapil, jednatel společnosti.

Jak dotaci EFEKT využít efektivně se dozvíte zde

Obce mají poslední šanci čerpat dotaci na veřejné osvětlení

Příkladem úspěšné realizace může být například třítisícové město Rotava v Karlovarském kraji. Tam se v uplynulém roce rozhodli modernizovat veřejné osvětlení v celém městě a vydat se cestou LED svítidel zapojených do řídícího systému. I zde investici do veřejného osvětlení napomohla dotace programu na podporu úspor energie EFEKT. Ve veřejné soutěži firma LAMBERGA zvítězila a během několika letních měsíců namontovala 289 nových LED svítidel vlastní výroby centrálně řízených systémem Paradox.

Řídící systém, který dodala švýcarská společnost Paradox Engineering je výkonné a spolehlivé řešení inteligentního osvětlení, které městu umožňuje regulovat světelné body úpravou jasu dle potřeb, denních slunečních časů, nebo třeba přítomnosti člověka či vozidla. Taková regulace světelného toku může ušetřit až 70% energie. Řízení osvětlení, je však jen jednou součástí systému Paradox. Ten je totiž komplexní platformou pro řízení Smart City, která využívá digitální, informační a komunikační technologie. Společnost LAMBERGA provádí implementace a následnou podporu tohoto systému v České republice.

Obce mají poslední šanci čerpat dotaci na veřejné osvětlení
Obce mají poslední šanci čerpat dotaci na veřejné osvětlení

Úspora bude zásadní, a to i s ohledem na stoupající ceny energií, říká starosta

Co bude rozsáhlá rekonstrukce veřejného osvětlení znamenat pro město do budoucna? Svoje dojmy z průběhu a výsledku realizace nám sdělil Michal Červenka, starosta města Rotava:

Proč investice do veřejného osvětlení?

Již za minulého vedení radnice podalo naše město žádost o dotaci v rámci programu EFEKT, kde jsme mohli získat 50 % dotaci z uznatelné části. Za mého působení v roli starosty jsme provedli výběr dodavatele, kde uspěla česká firma LAMBERGA.

Jaký byl rozsah výměny a jak dlouho realizace trvala?

Ve městě firma LAMBERGA provedla výměnu 289 svítidel veřejného osvětlení, a to jak na stávajících světelných místech, tak na nových pozicích, právě z důvodu dodržení norem. Dále nám firma provedla výměnu všech dotčených rozvaděčů veřejného osvětlení, a hlavně celou soustavu zapojila do řídícího systému tak, aby bylo možné soustavu monitorovat a regulovat podle potřeb města. Samotná realizace trvala necelé tři měsíce.

Naskytly se během výměny nějaké problémy?

Neznám zakázku takového rozsahu, kde by se nevyskytl žádný problém, ale mohu říct, že firma LAMBERGA reagovala na naše požadavky obratem a drobné technické problémy řešila již v průběhu realizace.

Jaký máte pocit z konečného výsledku?

Celkový dojem z realizace je velice dobrý. Bylo také provedeno měření nezávislou akreditovanou společností, jehož výsledky dopadly výborně. Úspory energie jsou zatím deklarovány na papíře a přesné vyhodnocení budeme mít až po nějaké době, ale už teď je z informativního odečtu elektroměrů jasné, že úspora bude zásadní, a to i s ohledem na stoupající ceny energií. Neméně podstatnou úsporu ale tvoří i náklady na opravy a provoz, protože společnost LAMBERGA má smluvní záruku pět let, během níž se bude starat o funkčnost nových svítidel a řídícího systému Paradox. Rekonstrukce také bohužel poodkryla další budoucí nevyhnutelné investice do obnovy některých stožárů veřejného osvětlení a opravy elektrického vedení, kde se dříve šetřilo.

Pár slov závěrem?

Závěrem bych chtěl společnosti LAMBERGA poděkovat za osobní a pozitivní přístup při jednáních i samotné realizaci. Dále také věřím, že spolupráce podepsáním předávacího protokolu neskončila, a rád se na ně s důvěrou obrátím v budoucnu při řešení dalších etap obnovy a doplnění osvětlení. 

LAMBERGA s.r.o.

Kociánka 8/10, 612 00 Brno
IČ: 29241723
DIČ: CZ29241723
E-MAIL: info@lamberga.cz
Tel: +420 730 190 522

Logo
Obce mají poslední šanci čerpat dotaci na veřejné osvětlení
  • Nejčtenější

Vdechněte své terase nový život

Komerční sdělení V letních měsících se život z domu přesouvá na terasu. Na dřevěných terasách trávíme v létě většinu volných chvil,...

Plánujete letní výlety? DinoPark je plný zábavy!

Komerční sdělení Zábavní parky plné dinosaurů najdete v Plzni, Praze, Liberci, Vyškově a nedaleko Ostravy. Každý je jiný, ale který je...

Sází celá rodina. Výherce auta z Tutovky o vyhraný vůz málem přišel

Komerční sdělení Tutovku spolu stírají party kamarádů i rodiny a kratochvíle vsadit si a společně se těšit na výhru se dědí i z generace...

Zbavte se skrytých žroutů energie a nevyhazujte peníze

Komerční sdělení Máte doma starou chladničku? Pak nejspíš vyhazujete peníze oknem. Není čas ji vyměnit za novou, moderní a úspornější?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Vysočině vyroste Lidl Les

Komerční sdělení Projekt Lidl Les skloubí výsadbu nového lesa s podporou domácích výrobců. Lidl totiž přispěje 1 Kč z nákupu vybraných...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Bioplyn a biometan mohou nahradit 20 % zemního plynu

Komerční sdělení Snížení závislosti na dovážených fosilních palivech, zvýšení bezpečnosti dodávek energií, stabilizace ceny energií,...

Klasická hudba na netradičních místech, open air se sklenkou v ruce

Komerční sdělení Jste milovníci klasické hudby, jazzu nebo cimbálu? Tak právě pro vás je připraven Hudební festival Znojmo, který začíná...

Sází celá rodina. Výherce auta z Tutovky o vyhraný vůz málem přišel

Komerční sdělení Tutovku spolu stírají party kamarádů i rodiny a kratochvíle vsadit si a společně se těšit na výhru se dědí i z generace...

Automatizace je řešením budoucnosti

Komerční sdělení Průmyslová automatizace se stala nezbytnou součástí dnešní doby. Téměř každý sektor našeho života se stále snaží...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...