Norské hudební poselství. Grieg a Dvořák v Rudolfinu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Během listopadového norského večera v Rudolfinu zazní koncert pro klavír a orchestr Edvarda Griega, který spojuje současnost i slavnou hudební historii Čech a Norska. V roce 1903 se výkon Griegova díla v Rudolfinu pod taktovkou samotného skladatele považoval podle pražských Národních listů za sensací.

pozvánka | foto: ČTK

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jednou z nejzajímavějších akcí pražského podzimního koncertního života bude listopadový norský večer v Rudolfinu 16. listopadu 2018. Během něj si budou posluchači moci poslechnout koncert pro klavír a orchestr Edvarda Griega v podání amerického klavíristy Stanislava Khristenka a Moravské filharmonie Olomouc pod vedením norského dirigenta Aage Richarda Meyera. 

V druhé části programu zazní symfonie č. 9 z Nového světa Antonína Dvořáka, kterou bude dirigovat americký skladatel a dirigent Roland Davis. Současní umělci tak naváží na dva koncerty Edvarda Griega v Praze, které se uskutečnily před více než 100 lety. Spojujícím prvkem je také magický prostor Rudolfina, které bylo němým svědkem dirigování i klavírní hry slavného skladatele.

Edvard Grieg

Norský hudební skladatel, klavírista a dirigent Edvard Grieg se narodil jako čtvrté z pěti dětí 15. června 1843 v Bergenu. Jeho otec byl původem Skot, maminka, která byla také jeho první učitelkou hudby, byla Norka. V domě Griegových se často scházeli milovníci hudby. 

V roce 1858 rodinu navštívil známý norský houslista a skladatel Olle Bul, který rodiče přesvědčil, aby Edvarda poslali studovat na konzervatoř v Lipsku, kde mohl získat v té době nejkvalitnější hudební vzdělání. A právě během studií těžce onemocněl a zdravotních problémů se nezbavil až do konce svého života.

Dílo Edvarda Griega není příliš rozsáhlé, ale některé jeho opusy se hrají pravidelně po celém světě až dosud. Inspirovaly ho norské tradice, melancholie severské krajiny a také místní lidová hudba. Mezi nejznámější skladby Edvarda Griega patří Klavírní koncert a moll, op. 16, který zkomponoval Grieg roku 1868 během svého pobytu v Dánsku. 

Byl také autorem mnoha písní, z nichž nejznámější je asi Tys láska má, kterou věnoval své ženě. Mezi nejoblíbenější díla patří Norské tance, op. 35, deset sešitů pro klavír z cyklu Lyrické kusy, op. 12, Humoresky, op. 6, dvě suity vytvořené ze scénické hudby k Ibsenově hře Peer Gynt, op. 23. Napsal také řadu  komorních skladeb, dvě kantáty. Jeho posledním dílem jsou Čtyři žalmy, op. 74, které vychází z nápěvů starých norských církevních skladeb.

České stopy Edvarda Griega

Po návratu ze studií v roce 1862 začal samostatně koncertovat a rok později se seznámil se svou budoucí ženou Ninou Hagerup. Tu také přizval na svůj koncert s vynikající houslistkou a brněnskou rodačkou Vilemínou Normann-Nerudovou. S ní vystoupil ještě dvakrát – v roce 1888 a 1899. 

První cesty Edvarda Griega na české území se uskutečnily v 80. letech 19. století, kdy se celkem třikrát léčil v Karlových Varech s onemocněním žaludku. V té době již byl u nás velmi známý a jeho díla byla poměrně často prováděna na různých scénách. Přátelský vztah měl Grieg také k českému skladateli Josefu Bohuslavu Foersterovi, který mu věnoval svou Sonátu h moll pro housle a klavír.

Edvard Grieg

Na osobní prezentaci Griegových děl autorem jako dirigentem ale museli jeho fanoušci v Čechách počkat až do roku 1903, kdy se v Praze uskutečnil jeho první koncert. Bylo to hlavně díky aktivitě rodiny Urbánkových, která pražskému publiku představila i další skladatele. 

Jejich první snahy o příjezd Griega do Prahy byly starší, koncert plánovaný v roce 1889 se ale neuskutečnil údajně kvůli autorově nemoci i časovému zaneprázdnění. Jak se později ukázalo, byl to jen zástupný důvod. Grieg nepřijel kvůli varování svého německého nakladatele, který se obával politického zneužití koncertu. Pravda bude zřejmě někde uprostřed, na Griegovu návštěvu v té době čekaly i další evropské metropole a zdraví ho v posledních letech života trápilo stále častěji.

První koncert se tak uskutečnil až 25. března 1903 v 11 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Za klavír usedla klavíristka Teresita Carreño-Tagliapietra, vokální skladby přednesla sopranistka Magda Dvořáková (dcera Antonína Dvořáka) a doprovázel je Orchestr královského zemského německého divadla. V programu byl holdovací pochod z hudby k dramatu Sigurd Jorsalfar, písně, Klavírní koncert a moll a první suita z Peera Gynta. Koncert měl obrovský úspěch a široce o něm informovala i česká média. Během svého pobytu se Edvard Grieg krátce sešel také s Antonínem Dvořákem.

Druhá koncertní návštěva Edvarda Griega v Praze se konala 16. dubna 1906, opět v 11 hodin dopoledne. Pořadatelům se tentokrát podařilo získat Českou filharmonii, která byla v době konání prvního koncertu zaneprázdněna. Sólisty si Grieg přivezl z Norska - pěvkyni Cally Monradovou a klavíristu Karla Nissena. Na úvod koncertu zazněla koncertní předehra Na podzim, pak Klavírní koncert a moll. Vokální kusy, včetně Solvejžiny písně a Prvního setkání, doprovázel na klavír sám Grieg, a přednesl i několik menších klavírních skladeb. 

Na závěr zazněla orchestrální verze Lyrických kusů (Lyrická suita). Koncert měl opět výborný ohlas v médiích a Griegovu návštěvu doprovázely i další koncertní akce na jeho počest. Norskou stopu podtrhuje, že první část koncertu proběhne pod taktovkou norského dirigenta Aage Richarda Meyera.

Stanislav Khristenko

Americký klavírista Stanislav Khristenko se narodil 25. května 1984 v ukrajinském Charkově a svůj první koncert absolvoval už ve věku 11 let. Vystudoval Moskevskou státní konzervatoř P. I. Čajkovského a Cleveland Institue of Music. Celou svou profesionální kariéru žije ve Spojených státech. Byl oceněn na více než 30 prestižních klavírních soutěžích po celém světě, včetně Mezinárodní klavírní soutěže v Clevelandu, Klavírní soutěže Marie Canals v Barceloně, či Soutěže královny Alžběty v Bruselu.

Khristenko patří mezi nejuznávanější americké pianisty, který se soustřeďuje hlavně na technicky náročná díla, včetně klavírních koncertů Griega a Rachmaninova. Francouzský Le Soir ho označil za „básníka klavíru“ a pochvalně o něm referovala i další média, včetně New York Times Washington Post, či španělského listu El Pais. 

Vystupuje v nejvýznamnějších hudebních sálech a dosud spolupracoval s více než 40 významnými orchestry na čtyřech kontinentech. V Čechách již vystupoval letos v únoru s Plzeňskou filharmonií a společně předvedli Rachmaninův 3. klavírní koncert. Stanislav Khristenko je Steinway Artist, tedy je umělcem podporovaným tímto slavným výrobcem klavírů.

Novosvětská

Symbolicky se v Rudolfinu znovu potkají Edvard Grieg s Antonínem Dvořákem, jeho symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“ patří mezi nejpopulárnější díla světové symfonické hudby. Antonín Dvořák ji zkomponoval v roce 1893, tedy v době, kdy působil jako ředitel konzervatoře v New Yorku. Spojuje v sobě vlivy české i americké hudby, objevuje se v ní hudební vyobrazení jak hektičnosti velkoměsta, tak melancholie způsobená steskem po domově. 

Ale zdaleka není populární jen u nás a v USA. Hraje se s velkým úspěchem po celém světě. Taktovky se ujme americký skladatel a dirigent Roland R. Davis. Jako skladatel byl oceněn v řadě mezinárodních soutěží a svá díla prezentoval mimo jiné i v Carnegie Hall.

Slavnostní koncert v Rudolfinu

16. listopadu 2018 se tak uskuteční koncert, který spojuje současnost i slavnou hudební historii Čech a Norska. Edvard Grieg byl nejvýznamnějším norským skladatelem a Antonín Dvořák je celosvětově nejhranějším českým skladatelem. Griegův klavírní koncert i Novosvětská patří ke stěžejním dílům obou autorů. Mezinárodní interpretační tým umělců je představí ve svém originálním provedení, které pražské publikum jistě ocení.

Program:
Edvard Grieg: Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 16
Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Novosvětská“

Interpreti:
Stanislav Khristenko (USA) - klavír
Aage Richard Meyer (Norsko) - dirigent
Roland R. Davis (USA) - dirigent
Moravská filharmonie Olomouc

Informace ke koncertu.

Vstupenky je možné koupit na pokladně České filharmonie v Rudolfinu,
nebo online.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Držitelé karet Mastercard platí v Česku pomocí služby Apple Pay

Držitelé karet Mastercard platí v Česku pomocí služby Apple Pay

Uživatelé platebních karet Mastercard a mobilů Apple mohou od 19. února platit pomocí Apple Pay. K dispozici je...

Odvety českých klubů v Evropské lize! Vsaďte si a získejte 150 Kč

Odvety českých klubů v Evropské lize! Vsaďte si a získejte 150 Kč

Dnes jsou v Evropské lize na programu odvety českých zástupců. Plzeň jede do Záhřebu ve velmi nadějné pozici, když před...

Vertikální zahrady - kousek živé přírody v interiéru

Vertikální zahrady - kousek živé přírody v interiéru

Bydlíte a pracujete ve městě a chybí vám více zeleně? Není problém vše rychle napravit. Kus živé přírody v podobě...

Výměna oken v zimě? Nakupte teď, na jaře vám je namontují

Výměna oken v zimě? Nakupte teď, na jaře vám je namontují

Bylo vám letošní zimu chladno i doma? Pomůže vám výměna oken za kvalitní plastová nebo dřevěná eurookna. Pořiďte si...

Zájem o studium MBA setrvale roste, firmy vyžadují unikátní znalosti

Slavnostní promoce absolventů European Business School.

European Business School SE patří mezi prestižní poskytovatele profesního vzdělávání v ČR, zakončeného nejčastěji...

Další z rubriky

Víte, co se skrývá pod pojmem TINITUS?

Víte, co se skrývá pod pojmem TINITUS?

Ušní šelesty neboli tinitus je lékařský termín pro pískání, zvonění, šumění nebo jiné nechtěné zvuky v uchu, které...

Co všechno řeší dědické právo? A na koho se obrátit?

Co všechno řeší dědické právo? A na koho se obrátit?

Právo jako takové je vskutku široký pojem, přičemž jednou z jeho oblastí je dědické právo. To určuje, kdo a za jakých...

Nejlepší kyselku najdete v Teplicích nad Bečvou

Nejlepší kyselku najdete v Teplicích nad Bečvou

Lázně Teplice nad Bečvou jsou zaměřeny na léčení kardiovaskulárních onemocnění, což je léčba srdce a cév. Základem jsou...

Najdete na iDNES.cz