Návrh novely zákona o obalech, který začátkem srpna prošel legislativní radou vlády, bude v nadcházejících týdnech projednávat vláda. Zástupci neziskových organizací proto společně sepsali otevřený dopis adresovaný vládním představitelům, ve kterém vyzývají k přijetí tohoto opatření pro ochranu životního prostředí a nastartování cirkulární ekonomiky.
Neziskové organizace v otevřeném dopise zdůrazňují, že zálohování nápojových obalů povede k efektivnějšímu využití materiálů a výraznému snížení litteringu (volně odhozeného odpadu). Dalším argumentem pro zavedení zálohování jsou podle nich finanční přínosy pro stát i obce. Organizace také poukazují i na nutnost splnění evropské legislativy, která do roku 2029 vyžaduje dosažení 90% míry zpětného odběru PET lahví a plechovek.
K uvedené výzvě se připojilo například Hnutí DUHA, které je členem mezinárodní federace ekologických organizací Friends of the Earth. „Dosavadní přes 20 let budovaný systém třídění odpadů přes kontejnery je velmi neefektivní. Zálohování je ekonomická motivace, která ve všech zemích, kde zálohování zavedli, vedla k rychlému zvýšení množství vytříděných zálohovaných obalů, jejich recyklaci a menšímu výskytu zálohovaných nápojových obalů v přírodě,“ vysvětlil Ivo Kropáček, odpadový expert z Hnutí DUHA.
Zálohované PET lahve chtějí velké i malé organizace
Menší regionální neziskové organizace, které se aktivně zasazují o udržitelnost a čistotu české přírody, se souběžně připojily k obdobné výzvě iniciativy Zálohujme.cz. „Pravidelně 2x ročně se účastníme akce „Ukliďme Česko“ a odvážíme z přírody minimálně 20 pytlů naplněných odpadem. Pokud zálohování pomůže snížit množství pohozeného odpadu třeba jen o třetinu, bude to velký úspěch,“ řekla Lenka Skoupá, předsedkyně Střediska ekologické výchovy Toulcův dvůr.
Některé ze spolků varují například před nebezpečím, které plasty představují pro volně žijící zvířata. „Jako provozovatelé záchranné stanice pro zraněné živočichy, ale i jako ochránci přírody, se každou chvíli setkáváme s tím, jak plastový odpad zabíjí a týrá divoká zvířata. Zálohování je naše morální nutnost nejen ke zdrojům naší celé planety, ale i vůči divokým zvířatům celého světa,“ uvedl předseda a hlavní koordinátor ochranářské Skupiny JARO David Číp.
V otázce zálohování PET lahví a plechovek panuje názorová shoda ekologických organizací, výrobců nápojů, odborníků na cirkulární ekonomiku, Ministerstva životního prostředí i široké veřejnosti. Na druhé straně však návrh zákona čelí hlasitému odporu odpadářských společností, které se obávají, že by zálohování mohlo ohrozit jejich byznys. Ekologické organizace proto nyní apelují na vládu, aby umožnila využít všech ekologických a ekonomických benefitů zálohování a podpořila schválení zákona.
Kompletní znění otevřeného dopisu naleznete na webu.
Organizace, které podepsaly otevřený dopis vládě:
- Greenpeace
- INCIEN – Institut Cirkulární Ekonomiky
- Asociace ekologických organizací Zelený kruh
- Hnutí DUHA
- Arnika – program Toxické látky a odpad
Organizace, které podpořily zálohování skrz iniciativu Zálohujme.cz:
- Občanský spolek táborníků APOLENA
- Přátelé přírody z.s.
- Sdružení SRAZ – Společně za radostí a zdravím, z. s.
- TEREZA, vzdělávací centrum, z. ú.
- Toulcův dvůr, z.s.,
- ZO ČSOP JARO Jaroměř
- ZO ČSOP Ekocentrum Koniklec
- Mladí chovatelé zvířat, z.s.
- Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání Brno