Nevíte, co se děje ve vaší databázi? Se službou TSMON získáte přehled včas

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pro firmy a instituce jsou databáze životně důležitou součástí fungování. Jejich kolaps může být velmi nepříjemný. Nástroj TSMON pomáhá fatálním problémům předcházet.

Tvůrce TSMON, databázový specialista Tomáš Solař | foto: tomas-solar.com

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Málokdo si uvědomuje důležitou roli databází při správném fungování firmy či instituce. Proto je jejich údržba podceňovaná. Následky přitom mohou být velmi nepříjemné nejen pro zaměstnance, ale i celé podnikání.

Nejen na to, jak se případnému kolapsu vyhnout, proč se toho obávat a co může zapříčinit, jsme se zeptali databázového specialisty Tomáše Solaře, autora velmi jednoduché a účinné aplikace TSMON pro pravidelnou kontrolu databází, která odhalí většinu problémů, jenž vedou až k zastavení databáze. Monitoring přitom provádí ostřílený profesionál, který může dané chyby rovnou zafixovat nebo doporučí postup, jak daný problém vyřešit.

Databáze jsou poměrně široký pojem, čemu konkrétně se v této oblasti věnujete?
Mojí hlavní doménou je Oracle, kterému se věnuji už více než 15 let. Hlavní náplní mé práce je správa databází klientů z mnoha odvětví z České republiky i zahraničí, ale věnuji se také školením. Za dobu svého podnikání, které jsem začal v roce 2008, mám za sebou více než 90 spokojených klientů a 2000 hodin školení a odborných prezentací.

Kdo databáze využívá?

Všichni, kdo uchovávají jakákoli data. Ekonimický systém, Intranet, banky, pojišťovny, e-shopy, telefonní operátoři, státní správa, výrobní firmy a další. Prakticky každá instituce ukládá svá data do databáze. A ty, které toho zatím nevyužívají, v budoucnu budou.

Co je z oblasti databází největším problémem českých firem?
Mnoho společností bohužel databázím nevěnuje dostatečnou pozornost. Neví, co od nich očekávat, jak se chovají, jak jsou nebo by měly být nastaveny, ani co je ohrožuje. Databáze je živý organismus, nelze ji jednou nastavit a očekávat, že vše bude až do konce věků fungovat správně. Vyžaduje neustálou kontrolu.

Video o nástroji TSMON: http://www.tomas-solar.com/monitoring-databaze-oracle/

Jak je kontrola databází náročná?
Zabere mnohem méně času, než si většina lidí myslí. Při pravidelné kontrole není potřeba zde trávit mnoho časi, navíc plno úkolů se dá automatizovat. Každé zákaznické databázi věnuji denně několik minut maximálně hodin denně. Zjistím, zda vše funguje jak má, nebo je potřeba něco upravit, přenastavit nebo vylepšit. Podle potřeby se pak samozřejmě může čas upravit, ale ta běžná kontrola opravdu časově náročná není.

Co může špatné nastavení nebo nedostatečná údržba provést?
Asi nejznámějším příkladem z posledních let je centrální registr vozidel, který způsobil opravdové potíže nejen ministerstvu dopravy a úředníkům, ale i veřejnosti. Dlouhé fronty, dusno u přepážek a stovky naštvaných lidí. Podobně nepříjemná situace může vzniknout i u dopravců, e-shopů, účetních firem nebo dokonce v továrnách, kde nefunkční databáze může vést až k zastavení výroby.

Nevíte, co se děje ve vaší databázi? Pomocí nové služby TSMON Tomáše Solaře se...

Uvnitř nástroje TSMON I foto: tomas-solar.com

Proč se firmy údržbě nevěnují?
Mnoho společností se domnívá, že to není nutné. Často to je z nevědomosti nebo slepé důvěry v dodavatele aplikace, kteří se ale administraci databází nevěnují. Pokud firmy o nutnosti vědí, pak je důvodů pro neřešení situace více, ale mezi ty hlavní patří nedostatek lidí se zkušenostmi nebo neochota investovat.

Jaké řešení navrhujete svým zákazníkům?
Vyvinul jsem proto nástroj TSMON, který jsem nejprve využíval pro své vlastní potřeby a následně ho začal nabízet i zákazníkům. Sleduje zvolené parametry a hlásí vše, co je špatně. Pomáhá tak předejít problémům, které vedou k zastavení databáze, a tím i dalším výraznějším potížím pro daný podnik. Aplikace je velmi univerzální, dokáže monitorovat jakoukoli databázi a kterýkoli parametr. Navíc nabízí i zasílání denního reportu, grafy, nebo informace o počtu připojených klientů a počtu databází.

Co aplikace TSMON firmám přináší a kolik stojí?
Jeho největšími výhodami jsou pravidelnost, jednoduchost, účinnost a nízká cena. Monitoring provádí ostřílený profesionál, který dané chyby rovnou opraví nebo doporučí vhodný postup. Díky zmíněným třem minutám denně, a to včetně víkendu, vychází tato služba měsíčně na pouhých 1500 korun. Nízká cena vyniká především v porovnání s jinými nástroji, které se pohybují v řádech stovek až tisíců dolarů ročně. Přestože na trhu existují i různé nástroje zdarma, jejich možnosti jsou omezené.

Tomáš Solař

Za službou stojí databázový administrátor Tomáš Solař. Certifikovaný profesionál, který se databázím Oracle věnuje 15 let. Je držitelem prestižního ocenění Oracle ACE a dalších 7 certifikací OCP/OCE.

Napsal odbornou publikaci http://knihy.cpress.cz/oracle-database-11g.html, školí, pomáhá a radí všem, kdo ho o to požádají. Primárně se věnuje vzdálené správě databází klientů z EMEA regionu, školení a osvětě. Píše na svém blogu, kde také dává různá instruktážní videa, návody a rady. Pracoval přímo ve společnosti Oracle, ale posledních 8 let pracuje na volné noze. Má za sebou více jak 90 spokojených klientů, Patří mezi ně TIETO, s.r.o., MOROSYSTEMS, s.r.o., ALGOTECH, s.r.o., BOHEMIA ENERGY ENTITY, s.r.o., UNIVERZITA HRADEC KRÁLOVÉ, ÚMČ PRAHA 12, ARTESA s.d., VEROTEL IT SERVICES s.r.o., TAQYIM, COMPUTER PRESS, ÚMČ PRAHA 13, ABRA a.s. AXA pojišťovna a.s. TIME IMPORT a.s., LIBERECKÁ IS a.s., GIGANT GROUP s.r.o., GEOFOND.

Další jsou na http://www.tomas-solar.com/dba4reference a nespočet menších i větších projektů. Více informací o nástroji TSMON na http://www.tomas-solar.com/monitoring-databaze-oracle

.Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Držitelé karet Mastercard platí v Česku pomocí služby Apple Pay

Držitelé karet Mastercard platí v Česku pomocí služby Apple Pay

Uživatelé platebních karet Mastercard a mobilů Apple mohou od 19. února platit pomocí Apple Pay. K dispozici je...

Odvety českých klubů v Evropské lize! Vsaďte si a získejte 150 Kč

Odvety českých klubů v Evropské lize! Vsaďte si a získejte 150 Kč

Dnes jsou v Evropské lize na programu odvety českých zástupců. Plzeň jede do Záhřebu ve velmi nadějné pozici, když před...

Vertikální zahrady - kousek živé přírody v interiéru

Vertikální zahrady - kousek živé přírody v interiéru

Bydlíte a pracujete ve městě a chybí vám více zeleně? Není problém vše rychle napravit. Kus živé přírody v podobě...

Výměna oken v zimě? Nakupte teď, na jaře vám je namontují

Výměna oken v zimě? Nakupte teď, na jaře vám je namontují

Bylo vám letošní zimu chladno i doma? Pomůže vám výměna oken za kvalitní plastová nebo dřevěná eurookna. Pořiďte si...

Zájem o studium MBA setrvale roste, firmy vyžadují unikátní znalosti

Slavnostní promoce absolventů European Business School.

European Business School SE patří mezi prestižní poskytovatele profesního vzdělávání v ČR, zakončeného nejčastěji...

Další z rubriky

Nové datovky. Komunikujte se státní správou zdarma i z mobilu

Nové datovky. Komunikujte se státní správou zdarma i z mobilu

Vlastní datovou schránku mají jen dva ze sta Čechů. Nepatříte mezi ně? Pak byste s jejím založením neměli dlouho váhat....

Zájem o studium MBA setrvale roste, firmy vyžadují unikátní znalosti

Slavnostní promoce absolventů European Business School.

European Business School SE patří mezi prestižní poskytovatele profesního vzdělávání v ČR, zakončeného nejčastěji...

Držitelé karet Mastercard platí v Česku pomocí služby Apple Pay

Držitelé karet Mastercard platí v Česku pomocí služby Apple Pay

Uživatelé platebních karet Mastercard a mobilů Apple mohou od 19. února platit pomocí Apple Pay. K dispozici je...

Najdete na iDNES.cz