iDNES.cz

Nevěřte pověrám: máme důkazy, že pátek 13. je šťastné datum

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V pátek 13. ožívají pověry. Vstáváme pravou a dáváme si pozor na černé kočky nebo střepy. S magickým dnem se pojí celá řada rituálů. Někteří ho považují za nešťastný, hráči a sázkaři přesně naopak. I ti, kteří běžně nesázejí, si setřou los nebo si vsadí. Pátek 13. je svátkem všech sázkařů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

(Ne)šťastné datum?

Pátek třináctého jako nešťastné datum má kořeny v biblických časech. V pátek Eva ochutnala jablko ze zakázaného stromu, a Adam byl poté vyhnán z ráje. K poslední večeři jako třináctý host přišel Jidáš, a Ježíš byl ukřižován v pátek. V pátek 13. se ale stalo také pár věcí, které renomé dne zásadně vylepšily. V pátek 13. února 1998 vyhráli čeští hokejisté první zápas v Naganu a odstartovali tak cestu k olympijskému zlatu. A dokážete si představit příhodnější datum narození hororového režiséra Alfreda Hitchcocka, než je pátek 13. srpna 1899?

V pátek 13. Češi vyhrávají

Štěstěna hráče v pátek 13. miluje, což potvrzují milionové výhry. Naposledy u nás padlo 25 milionů ve Sportce v pátek 13. 9. 2019. Ve stejném roce, ale v prosinci, vyhrál v pátek třináctého sázející 15,5 milionu korun v Eurojackpotu. Milionové výhry ale padají v tento den poměrně často, třeba předloni v březnu to bylo ve Sportce 10 milionů korun. Potvrzením, že pátek 13. je správné datum, kdy jít štěstí naproti, je i počet prodaných losů a tiketů: pravidelně se oproti jiným dnům ztrojnásobuje. Třináctka je obecně u mnoho sázejících populární: za svoje oblíbené ho označuje až pětina sázkařů.

Statistika má vždycky pravdu

Navzdory hluboce zakořeněným pověrám, statistiky dopravních nehod, úmrtí, úrazů a přírodních katastrof nevykazují v pátek třináctého vůbec žádné zvláštní výkyvy. Z pohledu čísel se jedná o den, jako každý jiný. Případné vychýlení z běžných statistik pak má často příčinu právě v nervozitě, kterou datum budí.

Kdy a kde se štěstí lepí na paty?

Stačí se podívat za kopečky a zjistíte, že pátek 13. není nešťastným dnem na celém světě. Například v Itálii je číslo 13. považováno za velmi šťastné a smolným dnem je pro změnu pátek sedmnáctého. Ve španělsky mluvících zemích, v části Jižní Ameriky a v Řecku zase sice spojují pověry a strach z neštěstí s číslem třináct, ale jedině s úterkem.

Hraj s rozumem | Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost. Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.

zpět na článek