Pod taktovkou přední české architektonické a projekční kanceláře Obermeyer Helika finišuje v Pelhřimově výstavba nového nemocničního pavilonu. Ten po svém dokončení zvýší kvalitu zdravotnických služeb v této významné regionální nemocnici, navíc umožní sestěhování různých oddělení ze vzdálených částí areálu na jedno místo. Architektonicky atraktivní pětipodlažní budova poskytne zázemí pro dětské, gynekologicko-porodnické a neurologické oddělení. Díky propojení novostavby s klíčovými provozy nemocnice pomocí tří nadzemních spojovacích krčků, dojde ke zvýšení efektivity fungování nemocnice jako celku. Vítanou novinkou bude také parkovací zázemí v podzemním podlaží budovy, které bude sloužit především pro klienty nemocnice, ale i pro obslužná vozidla zdravotnického zařízení.
Nový pavilon bude dokončen ke konci roku 2022, uveden do provozu počátkem roku 2023, poté přijde provozní sestěhování všech umístěných provozů.
Nízká energetická náročnost
Společnost Obermeyer Helika, která v projektu vystupuje jako komplexní dodavatel projekčních prací včetně návrhu architektury, statiky i TZB, projektovala stavbu v pasivním standardu. Z hlediska budoucího provozu budovy to přináší zcela minimální energetickou náročnost a velmi příjemné vnitřní prostředí. Návrh byl projektován 3D technologií BIM (Building Information Modelling), která zefektivňuje nejenom proces výstavby, ale také veškerou budoucí správu budovy.
Architektonické řešení
Při hledání motivu výtvarného ztvárnění objektu se autoři inspirovali skalnatým svahem, z něhož vyrůstá nový pavilon a promítli ho do abstraktních motivů lomených čar propsaných do fasádního obkladu s dvojí hrubostí povrchu. Výraz fasády se tak pod dopadem slunečních paprsků proměňuje, jak z různých úhlů pohledu, tak také dle denní doby. Poklidný vstupní parter nabízí pacientům i návštěvníkům místo k zastavení, obklopené zelení a doplněné vodním prvkem. Nad tímto prostorem se klene největší ze tří propojovacích mostů, který jako jediný probíhá ve dvou podlažích.
Funkčnost stavby je prvořadá, proto je pavilon propojením technických, provozních, hygienických, ale též estetických požadavků, které přispívají k pozitivnímu vnímání prostředí ze strany pacientů, návštěvníků a v neposlední řadě také celého zdravotnického personálu.
Zjednodušení provozu mezi pavilony
Současnou výstavbou nového pavilonu vedle hlavní lůžkové budovy se přesouvá těžiště péče o pacienty ještě více k hlavní lůžkové budově s jádrem nemocnice v pavilonu akutní medicíny. Soustředění zdravotnické péče, které vlastně začalo již dostavbou pavilonu akutní medicíny, posiluje realizace třech spojovacích mostů, které významně zjednoduší provozní vazby mezi sousedními pavilony. Mosty jsou prosklené s pasivním stíněním. Neocenitelnou přidanou hodnotou bude napojení transportu stravy ze stravovacího pavilonu do většiny lůžkových oddělení nemocnice.
Společnost Obermeyer Helika, jako specialista na náročné zdravotnické stavby, využila při zpracování projektové dokumentace metodu BIM, anglicky Building Information Modelling, což je proces vytváření a správy dat o budově během celého jejího životního cyklu.
Projektová dokumentace byla zpracována metodou trojrozměrného projektování 3D. Stavba podle takového projektu přináší řadu výhod. Např. týmová práce na jednom modelu napříč profesemi, generování 3D vizualizací, prostorová koordinace TZB. Díky BIM se na stavbě snadněji řešily nutné změny, které se automaticky propisovaly do změnových výkazů. Je přínosné, že hrubou stavbou se můžete procházet s tabletem a zobrazovat v perspektivě navržené instalace, kontrolovat jejich provedení nebo řešit kolize přímo na místě. Přímo na stavbě je možné sledovat, zda pohledy odpovídají dispozicím, instalační šachty jsou nad sebou a do příček se vejdou navržené rozvody. Odpadá také zdvojování činností a eliminují se lidské chyby při předávání podkladů či informací. Celkově je celý proces stavby rychlejší a efektivnější. Různé části 3D modelu se navíc stávají vstupním podkladem pro navazující výpočtové a projektové nástavby a usnadňují spolupráci na návrhu profesním specialistům. Vygenerované 3D vizualizace – nejen celkového řešení, ale i malých konstrukčních detailů, jsou přínosem jak pro investora, tak pro projektanta i stavaře.