Antibiotika jsou nedílnou součástí našich životů téměř 100 let. Jejich léčivé účinky využíváme nejen tehdy, když nám je naordinuje lékař, ale představují jeden z pilířů moderní medicíny. Hrají důležitou roli v prevenci případných bakteriálních komplikací u chirurgických výkonů a jsou nezbytná v oborech, kde infekce může mít fatální důsledky, např. neonatologie, onkologie a intenzivní péče.[1]
„Objev antibiotik způsobil naprostou revoluci v celé medicíně. Díky nim se zásadně změnila léčba infekčních nemocí. Bylo tak možné začít cíleně a účinně léčit i infekce, které by dříve mohly vést ke smrti pacienta. Naprostá ztráta jejich účinnosti by představovala velký problém,“ vysvětluje doc. MUDr. Helena Žemličková, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika.
Antibiotika ztrácejí svou sílu
Negativním trendem posledních desetiletí je špatné a nadměrné užívání antibiotik. To se projevuje tak, že přestávají fungovat, nastává tzv. antibiotická rezistence. Jenže bakterie přirozeně mutují a vlivem nadužívání antibiotik se stávají vůči nim stále odolnější.
„Přístup k antibiotikům se zásadně změnil. Zatímco dříve to byly vzácně léky používané zejména pro nejtěžší infekce, dnes se často užívají i tehdy, kdy nejsou nezbytná, např. v zimě pro léčbu respiračních onemocnění, která jsou především vyvolána viry. A právě kvůli jejich nadužívání a nesprávnému používání ztrácíme jejich léčivé účinky a dochází k antibiotické rezistenci.“
[1] Zdroj: Akční_plán_NAP_2019-22.pdf
Průzkum potvrdil, že ani Češi neužívají antibiotika vzorně
V červenci proběhl společný průzkum agentur Engage Hill a REMMARK. Naznačil, že máme ve vztahu k antibiotikům rezervu. Prozradil např., že o ně aktivně požádalo lékaře téměř 40 % dotazovaných a že si třetina schovává zbytky nedobraných antibiotik. Navíc celých 37 % se mylně domnívá, že antibiotika zkrátí dobu nachlazení.
Ještě není pozdě…
„Zcela zásadní je náš přístup k antibiotikům, především k širokospektrálním. Užíváme je stále častěji a bohužel i chybně. Uvádí se, že až polovina antibiotik je podávána nesprávně, což je velmi alarmující. Nicméně pokud je opravdu budeme užívat jenom tehdy, kdy nám je předepíše lékař, můžeme si léčivé účinky antibiotik zachovat,“ dodává H. Žemličková. Více na www.antibiotickarezistence.cz.
Realizátorem projektu Prevence antibiotické rezistence je Státní zdravotní ústav. Projekt Prevence antibiotické rezistence (ZD-PDP2-001) byl podpořen grantem z Fondů EHP 2014–2021 z programu Zdraví. www.eeagrants.cz.