iDNES.cz

Na zdraví! S pěstováním vína na Moravě pomáhá internet věcí

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Vypěstovat kvalitní révu je umění, které ocení všichni milovníci dobrého vína. O výsledku už ale dávno nerozhoduje pouze příroda. K lepší úrodě mohou pomoci i chytré technologie, na které vsadilo i moravské vinařství Arte Vini.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

René Vrátil, sklepmistr a technolog vinařství Arte Vini, se narodil a dvacet let žil v Německu. Když se po střední škole rozmýšlel, jakému oboru se bude věnovat, víno pro něj bylo jasnou volbou. Vydal se proto studovat vysokou školu vinařskou v německém Giesenheimu a později vyrazil i na oborovou stáž na Nový Zéland. V roce 2008 už držel v ruce první lahev z Arte Vini – vinařství, které spolu s dalšími dvěma stejně nadšenými přáteli založili. Zpracovávají hrozny z vyhlášených viničních tratí na Znojemsku, kde spolupracují s místními pěstiteli.

Od počátku věděli, že chtějí produkovat vína moderního stylu, která ale navazují na to nejlepší z moravských vinařských tradic. Rozhodli se jít cestou naturálního přístupu, který je šetrný k přírodě a zároveň se podepisuje na vyvážené chuti vína. Cestu jim usnadnily moderní technologie, konkrétně internet věcí od Vodafonu, který jim dopomáhá k tomu, aby z hroznů dostali to nejlepší s co nejmenším úsilím.

„Na vinohradech uplatňujeme principy ekologického zemědělství. Díky souhrnným datům můžeme šetrněji hospodařit s ochranným postřikem proti houbovým chorobám. Senzory nám také šetří spoustu času, protože není nutné věnovat se tolik kontrole aktuální situace na všech vinicích,“ říká René Vrátil.

Senzory ohlídají půdu, sklepy i výrobu

Čidla na vinicích sledují okolní teplotu, teplotu půdy, její vlhkost i další parametry v různých částech často velmi rozsáhlých vinic. Všechny tyto informace jsou velmi důležité, když se rozhodujete, jaké zásahy potřebujete udělat v průběhu celé sezony. A ve svém důsledku šetří nejen čas a pracovní sílu, ale také náklady na ochranu rostlin, které lze lépe a přesněji zacílit do míst, kde je to zrovna potřeba. Tím ovšem výčet možností, jak je využít, zdaleka nekončí.

„Stejně tak jako venku na vinicích mohu využít monitoring teploty a vlhkosti, tak při výrobě vína sleduji další důležitý parametr, a to množství oxidu uhličitého. Čidla přispívají i k efektivnímu zapojení strojů při výrobě, ať už jde opět o měření teploty, o otřesy, ale také o napájení, takt nebo výkon strojů,“ doplňuje René Vrátil.

Signál mobilní sítě internetu věcí (NB-IoT) od Vodafonu, který v Arte Vini využívají, má jednu velkou výhodu. Pronikne totiž do míst, kam se běžný mobilní signál dostane jen těžko: do sklepů, pod zem i pod vodu. Kromě zemědělství jsou tak senzory užitečným nástrojem třeba v energetice, dopravě, průmyslu a podobně. Sítí internetu věcí navíc Vodafone pokryl již celé Česko, mohou ho tak využít zemědělci i podnikatelé z různých koutů republiky.

Tak trochu jiná Morava

V Arte Vini si na konvence nepotrpí, což pozná každý milovník vína, který si pořídí některou z lahví místní produkce. Odrůdová vína jsou totiž nazvána dvoupísmennými zkratkami, které navíc působí, jako by byly na etiketu napsané štětcem a v pestrých barvách. Zákazníci si tak mohou objednat PÁ – Pálavu, CH – Chardonay nebo třeba RR – ryzlink rýnský.

Spojení tradičních receptur, moderních postupů podpořených technologiemi a odvážného moderního designu ukazuje Moravu v trochu jiném světle, než bývá u místních zvykem. I návštěva sklepa, který vinaři provozují v Novém Šaldorfu, může být pro leckoho nevšedním zážitkem, a to nejen díky dobrému vínu.

„Ve sklepě máme nainstalovaný IoT zvonek, což je tlačítko pro přivolání obsluhy. Já sám si mohou tento zvonek propojit s telefonem a pokud nejsem při příchodu hostů zrovna v dosahu, mohu je tímto způsobem přivítat na dálku prostřednictvím videa. To většinou lidé nečekají,“ dodává Vrátil se smíchem.

zpět na článek