Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V příjemném prostředí na břehu Hlučínského jezera nedaleko Ostravy leží unikátní dětský ranč, který se stal za léta svého provozu oblíbeným místem pro odpočinek, ale také pro pomoc handicapovaným dětem.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi | foto: IMAGE CZ, a.s.

O všem, co Dětský ranč podpořený z fondů EU nabízí, se můžete sami přesvědčit například na dni otevřených dveří, který proběhne v sobotu 21. září.

Počátky vzniku ojedinělého projektu sahají až do roku 1992, kdy Josef Dudek již na tehdy polorozpadlém statku v Hlučíně začal pomáhat nemocným dětem málo známou hipoterapeutickou metodou. „Kobylka Cidra neúnavně vozila děti s handicapem a umožňovala jim i jejich rodičům na okamžik zapomenout na jejich starosti,“ vzpomíná zakladatel a současný ředitel ranče na začátky. Dnes mimo třinácti koní a poníků zde mohou návštěvníci potkat i tři oslíky, dvanáct ovcí a desítky kachen a slepic. Navíc v rámci dětské zoo je mohou návštěvníci i nakrmit.

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

Nejen koně, ale i pomoc handicapovaným

„V roce 1998 musel být původní objekt zdemolován a byli jsme postaveni před těžké rozhodnutí, jak pokračovat dál,“ říká Josef Dudek a pokračuje: „Rozhodli jsme se pronajmout si pozemek a postavit nový, větší ranč.“ Nově se tak vybudovaly nejen současné stáje, rehabilitační zoo, ale i chráněné dílny a rehabilitační zahrady.

„V rámci chráněných dílen pracují naši klienti, což jsou dospělí lidé s nějakým handicapem, například na zahradě, kde pěstují zeleninu a bylinky. Díky dotaci z EU ve výši 3,7 milionu Kč jsme mohli v roce 2014 otevřít také nové dětské integrované hřiště speciálně vybavené tak, aby sloužilo zdravým i handicapovaným dětem současně,“ dodává Dudek.

Tím aktivity ranče ale nekončí. V provozu je zde také jezdecký klub nebo se zde pořádají dětské příměstské tábory a další akce.¨

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

Ranči pomáhají i známé osobnosti

Ranč překonává mnohé těžkosti při financování svého provozu. „Veškerá činnost i výstavba na ranči probíhá díky finanční pomoci sponzorů a díky obětavým rodičům a dobrovolníkům. Spolupracujeme s odborníky z řad pediatrů, psychologů, dětských neurologů i fyzioterapeutů – ti všichni poskytují poradenství i konkrétní pomoc bezplatně v duchu motta: Dnešní pomoc může být půjčkou do budoucna,“ vysvětluje Dudek. „Ranč už zažil mnohé nelehké chvilky. Vyrovnat jsme se museli i se ztrátou zvířat, protože k nám celkem třikrát přišel travič a podal zvířatům jed na hlodavce. Loni jsme přišli také o krásnou kobylu Ricky, a to kvůli nezodpovědným lidem, kteří ji i přes zákaz krmili pečivem,“ dodává smutně.

Při ranči stála také řada významných osobností, které neváhaly poskytnout pomocnou ruku, byla mezi nimi například první dáma Olga Havlová nebo zpěvačka Věra Špinarová. „Věrka byla výjimečná žena. Byla to kamarádka připravená pomoci tam, kde je zapotřebí. Když nám otrávili zvířata, nemeškala a zorganizovala koncert a za vybrané peníze byl pak pořízen kamerový systém hlídající ranč,“ vzpomíná Dudek.

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi
Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

Přijďte se podívat na den otevřených dveří

Ranč se nachází v příjemném prostředí břehu Hlučínského jezera. Stal se oblíbeným místem pro odpočinek a vyžití. Návštěvníci se na ranč vracejí opakovaně. „Moc pěkné místo, kde děti poznají různá domácí zvířata, mohou je pohladit i nakrmit, svézt se na koníkovi a vyblbnout se na dětském hřišti. Doporučuji. Syn to tu miluje,“ hodnotí svou návštěvu paní Lucie.

Odpoledne plné zážitků si na ranč můžete přijít užít i vy, třeba v rámci dne otevřených dveří ze série „Kde fondy EU pomáhají“, která má za cíl veřejnosti přiblížit přínosy fondů EU v regionech a v jejich okolí.

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

V rámci dne otevřených dveří na hlučínském Dětském ranči, který proběhne v sobotu 21. září od 10 hodin, se lidé budou moci zdarma svézt na koni, krmit zvířata v rehabilitační zoo a shlédnout různá jezdecká vystoupení. Připraveny jsou i workshopy se psy pro canisterapii, malování na obličej, soutěže či výtvarné dílny. Je připraven i bohatý hudební program a návštěvníci se zde mohou dozvědět i řadu zajímavých informací o tom, jak evropské fondy pomohly nejen ranči v Hlučíně. 

O dni otevřených dveří se můžete dozvědět více na www.dotaceEU.cz/dod.

  • Nejčtenější

O2 na výročí sametové revoluce rozezvoní všechny budky

Operátor O2 v rámci projektu Svoboda není samozřejmost rozezvoní všechny telefonní budky. Veřejné automaty postupně...

Vyzkoušejte si vysněnou pergolu pomocí aplikace ve vašem telefonu

Jaká pergola se bude ve vašem exteriéru nejlépe vyjímat? V minulosti platilo, že dokud vám pergola nebude stát na...

Nošovické SUV Hyundai Tucson v zimní limitované edici IceBreaker

Vlajková loď značky Hyundai, populární model Tucson, se stále těší velkému zájmu zákazníků. Rodinné SUV z Nošovic u...

Úklid a údržba podlahy před Vánocemi

Přehled mopů, čističů a prostředků pro kvalitní čištění a údržbu podlah.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TV s technologií NanoCell posouvají domácí zábavu na další úroveň

Díky umělé inteligenci starající se o maximální kvalitu obrazu a zvuku, podpoře zvukového formátu Dolby Atmos,...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Tejpování pomáhá proti bolesti. Víte, jak na to?

Trápí vás bolesti pohybového aparátu? Nemůžete si dovolit vypadnout z tréninkového tempa? Vyzkoušejte kinesiotaping....

Evropské turné 2020: Maxim Vengerov & Arménský symfonický orchestr

V rámci evropského turné zavítá 19. ledna do Prahy špičkový houslista a držitel ceny Grammy Maxim Vengerov.

Trápíte se s dráty? S kamerami na baterie na ně klidně zapomeňte

Bezdrátové řešení zabezpečovacích kamer nadchne všechny, kteří by rádi ochránili svou domácnost či své blízké, aniž by...

Nošovické SUV Hyundai Tucson v zimní limitované edici IceBreaker

Vlajková loď značky Hyundai, populární model Tucson, se stále těší velkému zájmu zákazníků. Rodinné SUV z Nošovic u...

Najdete na iDNES.cz