Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: Až 127 500 korun na nový kotel

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Vytápíte dům starým uhelným kotlem? Za tři roky začne platit zákaz starých kotlů na tuhá paliva a čeká vás investice do nového. Neodkládejte výměnu, začněte ji řešit hned. Využijte kotlíkové dotace. Ušetříte, vyhnete se pokutě a bude se vám lépe dýchat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: až 127 500 korun na nový kotel | foto: SFŽP ČR

Lepší podmínky už nebudou

V poslední vlně kotlíkových dotací rozdělí Ministerstvo životního prostředí domácnostem přes 3 miliardy korun, které vystačí na výměnu zhruba 30 000 kotlů.

„Pokud používáte v rodinném domě starý kotel na uhlí nebo jiná tuhá paliva, neměli byste váhat a kotel co nejdříve vyměnit. Od září 2022 nebude možné používat kotle 1. a 2. emisní třídy a výhodnější podmínky pro výměnu už nebudou,“ nabádá majitele rodinných domů ministr životního prostředí Richard Brabec. Výměnu starých kotlů podpoří z fondů Evropské unie ministerstvo totiž naposledy.

Výměnu starých kotlů podpoří stát z kotlíkových dotací již naposledy.

Výměnu starých kotlů podpoří stát z kotlíkových dotací již naposledy.

Uhlí končí, zůstane bez podpory

Kotlíkové dotace můžete i ve třetí vlně čerpat na výměnu starých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním, které nesplňují požadavky 3., 4. ani 5. emisní třídy. Dotaci získáte, pokud tyto kotle nahradíte novým, ekologičtějším zařízením. Tím může být kotel na biomasu s ruční nebo automatickou dodávkou paliva, tepelné čerpadlo či plynový kondenzační kotel.

I nadále platí, že nové zařízení musí splňovat směrnici o ekodesignu. Zásadní změnou však je, že příspěvek nedostanete na kotel na uhlí, a to ani kombinovaný spalující uhlí i biomasu. „Na této změně trvala Evropská unie. Nejenže je spalování uhlí ve starých zařízeních hlavním zdrojem lokálního znečištění, odklon od něj je také v souladu s naší energetickou koncepcí a klimatickou politikou,“ vysvětluje ministr Richard Brabec.

Stát vám zaplatí většinu

Výše příspěvku se u kotlíkových dotací může vyšplhat až na 127 500 korun. Záleží na typu nového kotle, nákladech na výměnu a také na tom, zda spadáte do tzv. prioritní, tedy silně znečištěné oblasti. Současně platí, že dotace vám u kotle na biomasu nebo tepelného čerpadla pokryje až 80 procent nákladů, u plynového kotle až 75 procent.

Co vše lze zahrnout do nákladů, z nichž se vypočítá výsledná dotace, upřesňuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR: „Do nákladů bude možné zahrnout cenu kotle a náklady na jeho instalaci, na novou otopnou soustavu nebo její rekonstrukci, na úpravu spalinových cest, včetně souvisejících stavebních prací projektu, měření i regulace.“

Dotační bonus

Další výhodu získáte, pokud si do dvou let od získání kotlíkové dotace požádáte o příspěvek z dotačního programu Nová zelená úsporám. Ten je zaměřen na energeticky úsporné rekonstrukce a stavby domů a podporuje zateplení, nízkoenergetické stavby či solární systémy. V případě využití dotace z obou dvou programů si přilepšíte o dalších až 20 000 korun.

Pro kotlíkovou dotaci zajděte na kraj

Příspěvky na výměnu starého kotle vyplácí opět kraje. Ty vyhlašují výzvy pro své občany postupně. Některé již příjem žádostí dotace oznámily, jiné se chystají. Spustit je musí nejpozději v říjnu. Podání žádostí bude probíhat elektronicky, takže se nemusíte obávat čekání ve frontách před krajským úřadem. Příjem žádostí o kotlíkové dotace v jednotlivých krajích

Pomůžou i kotlíkové půjčky

Mimořádnou finanční výpomoc nabízí ministerstvo domácnostem ve třech nejvíce znečištěných krajích – Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém. Peníze na zaplacení výměny kotle lidem půjčí předem. Půjčka bude bezúročná, takže nezaplatíte ani korunu navíc. Zajdete si pro ni tentokrát na svůj městský nebo obecní úřad, kde vám vyškolený personál pomůže s vyřízením půjčky i kotlíkové dotace. Více na www.sfzp.cz/kotlikovedotace

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Umělá inteligence úspěšně dokončila dílo Antonína Dvořáka

Antonín Dvořák

Dvořákův rozepsaný fragment si nastudovala a úspěšně dokončila umělá inteligence AIVA. Vznikl tak unikátní kulturní...

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Hubnutí vlastně není žádná věda. Stačí naučit své tělo, aby spalovalo tuky a budovalo svaly. Jenže jak toho dosáhnout?...

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tepelná čerpadla prošla v uplynulých 20 letech významnými konstrukčními změnami a výrobci vždy dbali především na...

Teď na Lotyše! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Teď na Lotyše! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Tři zápasy, šest bodů a skóre 12:7. Taková je bilance české hokejové reprezentace na právě probíhajícím světovém...

Zdeptají Češi Italy? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Zdeptají Češi Italy? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku nabírá grády. Česká reprezentace se den po bitvě s Lotyšskem postaví Italům,...

Další z rubriky

Umělá inteligence úspěšně dokončila dílo Antonína Dvořáka

Antonín Dvořák

Dvořákův rozepsaný fragment si nastudovala a úspěšně dokončila umělá inteligence AIVA. Vznikl tak unikátní kulturní...

Pozor na transparentní účty pro družstva a společenství vlastníků

Webové stránky pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek webdomu.cz

V poslední době je trend přecházet na transparentní bankovní účty, ale v případě družstva a společenství vlastníků je...

Prodejce brýlí a čoček Alensa bude na brýle přispívat místo pojišťoven

Prodejce brýlí a čoček Alensa bude na brýle přispívat místo pojišťoven

Zrušení příspěvku na brýlové obruby a skla, které bude platit od 1. srpna, způsobilo rozruch mezi pacienty, kteří tento...

Najdete na iDNES.cz