Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: Až 127 500 korun na nový kotel

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Vytápíte dům starým uhelným kotlem? Za tři roky začne platit zákaz starých kotlů na tuhá paliva a čeká vás investice do nového. Neodkládejte výměnu, začněte ji řešit hned. Využijte kotlíkové dotace. Ušetříte, vyhnete se pokutě a bude se vám lépe dýchat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: až 127 500 korun na nový kotel | foto: SFŽP ČR

Lepší podmínky už nebudou

V poslední vlně kotlíkových dotací rozdělí Ministerstvo životního prostředí domácnostem přes 3 miliardy korun, které vystačí na výměnu zhruba 30 000 kotlů.

„Pokud používáte v rodinném domě starý kotel na uhlí nebo jiná tuhá paliva, neměli byste váhat a kotel co nejdříve vyměnit. Od září 2022 nebude možné používat kotle 1. a 2. emisní třídy a výhodnější podmínky pro výměnu už nebudou,“ nabádá majitele rodinných domů ministr životního prostředí Richard Brabec. Výměnu starých kotlů podpoří z fondů Evropské unie ministerstvo totiž naposledy.

Výměnu starých kotlů podpoří stát z kotlíkových dotací již naposledy.

Výměnu starých kotlů podpoří stát z kotlíkových dotací již naposledy.

Uhlí končí, zůstane bez podpory

Kotlíkové dotace můžete i ve třetí vlně čerpat na výměnu starých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním, které nesplňují požadavky 3., 4. ani 5. emisní třídy. Dotaci získáte, pokud tyto kotle nahradíte novým, ekologičtějším zařízením. Tím může být kotel na biomasu s ruční nebo automatickou dodávkou paliva, tepelné čerpadlo či plynový kondenzační kotel.

I nadále platí, že nové zařízení musí splňovat směrnici o ekodesignu. Zásadní změnou však je, že příspěvek nedostanete na kotel na uhlí, a to ani kombinovaný spalující uhlí i biomasu. „Na této změně trvala Evropská unie. Nejenže je spalování uhlí ve starých zařízeních hlavním zdrojem lokálního znečištění, odklon od něj je také v souladu s naší energetickou koncepcí a klimatickou politikou,“ vysvětluje ministr Richard Brabec.

Stát vám zaplatí většinu

Výše příspěvku se u kotlíkových dotací může vyšplhat až na 127 500 korun. Záleží na typu nového kotle, nákladech na výměnu a také na tom, zda spadáte do tzv. prioritní, tedy silně znečištěné oblasti. Současně platí, že dotace vám u kotle na biomasu nebo tepelného čerpadla pokryje až 80 procent nákladů, u plynového kotle až 75 procent.

Co vše lze zahrnout do nákladů, z nichž se vypočítá výsledná dotace, upřesňuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR: „Do nákladů bude možné zahrnout cenu kotle a náklady na jeho instalaci, na novou otopnou soustavu nebo její rekonstrukci, na úpravu spalinových cest, včetně souvisejících stavebních prací projektu, měření i regulace.“

Dotační bonus

Další výhodu získáte, pokud si do dvou let od získání kotlíkové dotace požádáte o příspěvek z dotačního programu Nová zelená úsporám. Ten je zaměřen na energeticky úsporné rekonstrukce a stavby domů a podporuje zateplení, nízkoenergetické stavby či solární systémy. V případě využití dotace z obou dvou programů si přilepšíte o dalších až 20 000 korun.

Pro kotlíkovou dotaci zajděte na kraj

Příspěvky na výměnu starého kotle vyplácí opět kraje. Ty vyhlašují výzvy pro své občany postupně. Některé již příjem žádostí dotace oznámily, jiné se chystají. Spustit je musí nejpozději v říjnu. Podání žádostí bude probíhat elektronicky, takže se nemusíte obávat čekání ve frontách před krajským úřadem. Příjem žádostí o kotlíkové dotace v jednotlivých krajích

Pomůžou i kotlíkové půjčky

Mimořádnou finanční výpomoc nabízí ministerstvo domácnostem ve třech nejvíce znečištěných krajích – Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém. Peníze na zaplacení výměny kotle lidem půjčí předem. Půjčka bude bezúročná, takže nezaplatíte ani korunu navíc. Zajdete si pro ni tentokrát na svůj městský nebo obecní úřad, kde vám vyškolený personál pomůže s vyřízením půjčky i kotlíkové dotace. Více na www.sfzp.cz/kotlikovedotace

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejpodivnější kryptoměny

Co jsou vlastně ty kryptoměny?

Jaké znáte vedle bitcoinu další kryptoměny? Pojďme se podívat na ty nejpodivnější, které skutečně kolují virtuálním...

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Děti jsou to nejcennější, co máme. Proto by rodiče každého školáka měli být při výběru školní aktovky nebo batohu...

3 otázky pro Facebook Libru

3 otázky pro Facebook Libru

V červnu letošního roku Facebook oznámil, že zahajuje vývoj své kryptoměny Libra. Podle této sociální sítě je cílem...

Kytice 100 růží: Originální květinový dárek

Kytice 100 růží: Originální květinový dárek

Kytice 100 růží provází výjimečné okamžiky, jakými jsou kulaté narozeniny, výročí, žádosti o ruku nebo vyjádření lásky....

Jednoduchý návod na sušení a lisování květin

Jednoduchý návod na sušení a lisování květin

Je vám líto, že květy z překrásné kytice dříve či později podlehnou zkáze? Co takhle vyzkoušet jednoduché techniky...

Další z rubriky

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Děti jsou to nejcennější, co máme. Proto by rodiče každého školáka měli být při výběru školní aktovky nebo batohu...

Zákazníci čekají víc než cestu vlakem

Zákazníci čekají víc než cestu vlakem

Největšího českého železničního operátora možná stále považuje část veřejnosti za firmu, která má díky státu o...

GPS lokátor můžete pořídit i psovi!

GPS lokátor můžete pořídit i psovi!

Jste hrdým majitelem čtyřnohého mazlíčka, který rád zkoumá okolí mimo svůj domov a vy pak běháte po okolí, voláte ho a...

Najdete na iDNES.cz