České hory svou infrastrukturou drží krok se zahraničím. Je to vidět na množství moderních lanovek nebo na vysoké kvalitě úpravy sjezdovek. „Všechna evropská střediska v posledních letech čelí výkyvům počasí. Aby mohly české skiareály nabízet služby v očekávaném rozsahu, stále investují i do rozvoje a modernizace technologií technického zasněžování, které dosahují vyšší účinnosti, nižší spotřeby energií a lépe hospodaří s vodou. Technický sníh přitom stále obsahuje jen vodu a vzduch,“ říká ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot.
Jejich revírem jsou sjezdovky, zimní tempo je vražedné
Zatímco lyžaři večer odpočívají po sportovním dnu, zasněžovači a rolbaři se pouštějí do práce. Jejich rolí je dohlížet na stav sjezdovek a upravovat je tak, aby pro lyžaře byl ráno připraven dokonalý „manšestr“.
Zimní sezona pro ně začíná v druhé polovině listopadu. „Náš první úkol je postavit z technického sněhu podkladovou vrstvu pro celou lyžařskou sezonu. Čím víc mrzne, tím jde práce rychleji,“ popisuje Martin Jungmann, rolbař ze skiareálu ve Špindlerově Mlýně. Příprava jedné sjezdovky představuje desítky hodin rozhrnování, frézování a modelování pisty.
Nejtěžší je rozhodnout o ranní úpravě sjezdovek
Jeden cyklus večerní úpravy sjezdovek ve středisku trvá každé rolbě 5-8 hodin podle kvality sněhu. Ve větších areálech to dělají až 4 rolbaři, jinde méně. Rolbaři vyjíždějí asi půl hodiny po skončení provozu lanovek. Musí neustále sledovat předpověď počasí, aby stihli sjezdovky dodatečně upravit i po velkém nočním sněžení nebo silném větru. Rozhodnout se pro ranní úpravu je alchymie, protože úprava malé vrstvy čerstvého sněhu může poškodit pistu zatuhlou přes noc a také je potřeba vyjet nejpozději v 5 hodin ráno.
Satelity vidí, kolik sněhu máte pod lyžemi
Spolu se zkušenostmi pomáhá i moderní technologie SnowSAT. Ta umí měřit výšku sněhové pokrývky a tím umožňuje efektivní plánování úpravy sjezdovek a zasněžování. „SnowSAT máme integrovaný v rolbách i ve velíně, kde konzultujeme rozmístění sněhových děl a rozvrstvení sněhu na sjezdovkách. Díky SnowSATu vidím aktuální a přesné informace o sněhové vrstvě pod sebou i okolo sebe přímo na displeji v rolbě,“ pochvaluje si Martin Jungmann.
Kdo připraví sníh pro rolbaře, když málo sněží?
To mají na starost zasněžovači. Jejich úkolem je průběžně připravovat dostatek technického sněhu, který rolba poté rozhrne. Zasněžovači obsluhují sněžná děla, zasněžovací tyče a vodní čerpadla. Sledují jejich výkon, na skútru objíždějí puštěná sněžná děla a kontrolují, jak sněhová pokrývka vypadá. „Naše technologie se pořád modernizují. Děla jsou stále tišší, výkonnější a úspornější zároveň, dnes umějí dělat sníh i při vyšších teplotách,“ vysvětluje Marek Paulíček, zasněžovač skiareálu Špindlerův Mlýn.
Kanonýři a traktoristi českých hor
Zasněžovači a rolbaři jsou na horách nepostradatelná dvojice. „Navzájem si říkáme kanonýři a traktoristé,“ usmívá se Martin Jungmann. Jejich práce je sice náročná, ale díky nejmodernějším technologiím a krásnému českému horskému prostředí je naplňuje. „Největší odměnou je, když přijedou závodníci ze světa a naši práci nám pochválí,“ uzavírá Martin Jungmann .
Díky skvělé dostupnosti, modernímu zázemí a nadšeným specialistům, jako jsou rolbaři i zasněžovači, jsou naše hory ideální volbou pro zimní dovolenou. České hory jsou zkrátka hory zážitků.
Také máte rádi české hory v zimě? Tipy na zimní aktivity a pobyty na českých horách najdete na portálu Kudy z nudy. |