Jak zjistit odposlech v místnosti

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Velmi často se setkáváme s dotazem, jak zjistit odposlech v místnosti. Jednoduchá otázka, na kterou není jednoduchá odpověď. V zásadě lze přítomnost odposlechu odhalit dvojím způsobem.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak zjistit odposlech v místnosti | foto: ČTK

Nepřímo na něj mohou poukazovat různé podezřelé okolnosti: manipulace s vybavením, nábytkem či stopy po stavebních úpravách místnosti. V horším případě odposlech prozradí už rovnou úniky důvěrných či tajných informací.

Je bezpečné hledat odposlechy svépomocí?

Pravým důkazem o přítomnosti odposlechu je pouze jeho odhalení, nebo prokázání jeho dřívější instalace. Na tomto místě bychom vás chtěli varovat, abyste se do hledání odposlechu nepouštěli na vlastní pěst. Nejenže namátkovou laickou prohlídkou místnosti v drtivé většině případů nic nenaleznete, ale neopatrným postupem navíc můžete upozornit odposlouchávajícího. Ten má pak čas změnit způsob odposlechu, nebo jej úplně odstranit, což podstatně ztíží (respektive znemožní) jeho odhalení specializovanou firmou.

Jak postupovat při podezření na štěnice

V případě, že pojmete podezření na přítomnost odposlechu v jedné nebo více místnostech, doporučujeme postupovat v zájmu minimalizace rizika takto:

  • Zachovejte chladnou hlavu. Nepokoušejte se odposlech sami najít a chovejte se tak, abyste nevzbudili podezření. Okamžitě však omezte citlivou komunikaci v prostorách, které by mohly být odposlouchávány.
  • Kontaktujte nás kdykoliv na telefonu 778 028 136, nebo emailem na info@eo-security.cz. K telefonátu využijte cizí, resp. bezpečný telefon a telefonujte mimo inkriminované prostory. Svá podezření nikomu jinému nesdělujte.
  • Domluvíme se na termínu provedení profesionální prohlídky. Ta by měla proběhnout bez přítomnosti dalších osob, tedy ideálně v nočních hodinách. Jsme však schopni přijet kdykoliv, přizpůsobíme se povaze provozu vaší společnosti.

Jak probíhá vyhledávání odposlechů

Obranně-technická prohlídka (OTP), zaměřená na odhalení odposlechu, sestává z několika dílčích částí. Jako první je třeba provést audit zabezpečení. Jeho výstupem je souhrn všech bezpečnostních trhlin, které se v daném prostoru nachází a jsou reálně zneužitelné. Po bezpečnostním auditu jsme schopni sestavit přesný plán prohlídky, neboť již známe dispozice prostor a víme, jakými způsoby by bylo možné odposlech provést.

Další postup je pak individuální a závisí právě na výsledku vstupního auditu. Některá z levných, komerčně dostupných odposlechových zařízení jsou již v odborných kruzích notoricky známá, proto neuniknou cvičenému oku našich techniků. Jedná se zejména o amatérsky instalované odposlechy maskované v běžných kancelářských předmětech.

Setkat se lze s odposlechem v zařízeních stále připojených ke zdroji napětí (prodlužovací kabely, zásuvky, odposlechy do USB), nebo s různými odposlechy na baterii, ukrytými například v kalkulačkách, hodinách či tužkách. První mají výhodu v dlouhé životnosti, druhé zase v extrémně rychlé instalaci. Odposlech maskovaný v dárkovém předmětu si pak možná v kanceláři dokonce nevědomky nainstalujete vy sami.

Je však nutno dodat, že ani takovéto primitivní štěnice nelze efektivně hledat bez patřičného vybavení. Aby nebylo nutné rozebírat každý kousek kancelářského vybavení, hodí se disponovat přístroji pro měření tepelných či rádiových emisí. Ani ty však nejsou bez patřičného know-how příliš platné.

Jak najít profesionálně provedený odposlech

Doposud jsme se zabývali odposlechovými zařízeními v hodnotě pár tisíc korun, které může do vaší kanceláře z vlastní iniciativy nasadit kterýkoliv nespokojený zaměstnanec. Jak ale probíhá vyhledávání odposlechů instalovaných někým, kdo tuto činnost povýšil na živobytí?

Zde již nastupují pokročilé nástroje a techniky vyhledávání odposlechů. Mezi prvními přichází na řadu komplexní analýza RF/VF spektra. Majorita soudobých odposlechů z profesionální třídy využívá přenos odposlechnutého signálu vzduchem. Maskují se přitom velmi umně v desítkách různých RF polí, které lze najít v kterékoliv kancelářské budově. Mezi nejrozšířenější dnes patří štěnice s přenosem přes GSM, které jsou bez speciálního vybavení a podrobné znalosti jejich funkce neodhalitelné.

Naším úkolem je při prohlídce odhalit ty signály, které mohou pocházet z odposlechového zařízení, izolovat je a za pomoci směrové antény určit jejich původce. Krom přenosu vzduchem jsou často k vedení odposlechu využívány také metalické a optické sítě v budově. V běžné kanceláři jsou to rozvody elektřiny, počítačových sítí, různé vybavení budovy (rozhlas, zvonek), již nepoužívaná zabezpečovací zařízení apod. I obyčejné ústřední vytápění či vodovodní rozvody, jsou-li kovové, slouží jako vynikající vodič signálu.

Krom toho existuje skupina odposlechových zařízení, která nevysílají vůbec nic. Jsou to v podstatě miniaturní záznamové prostředky, které pořízené nahrávky (audio či video) ukládají do interní paměti a zůstávají na místě, dokud si je odposlouchávající nevyzvedne. K rychlé instalaci takovýchto odposlechů jsou ideální stropní podhledy a další místa, kam se běžně nikdo nepodívá. V jejich odhalování nám pomáhá termovizní kamera a inspekční minikamera.

Prohlídka proti odposlechu, na jejíž závěry se lze spolehnout, stojí jak na špičkových nástrojích, tak na zkušenosti a odbornosti techniků, kteří ji provádí. Pokud máte zájem o profesionální obranně-technickou prohlídku vašich prostor, obraťte se nás.

eo-security.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Obujte se do toho! Vyrazte za zážitkem ze svého 1. běžeckého závodu

Obujte se do toho! Doběhněte si pro zážitek ze svého 1. běžeckého závodu

Nazujte běžecké boty a rozběhněte se. Pro radost z pohybu. Pro zážitky. Pro lepší formu i postavu. Nebo třeba proto,...

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Děti jsou to nejcennější, co máme. Proto by rodiče každého školáka měli být při výběru školní aktovky nebo batohu...

5 trendy sedaček, které rozzáří váš interiér

Sedačka Sammy se hodí do velkých obývacích pokojů.

Chystáte se obléct svůj obývací pokoj do nového designu? Mrkněte se na trendy sedačky, které váš interiér doladí,...

Výhody SSOŠ a Gymnázia Bean? Individuální přístup a atraktivní obory

Výhody SSOŠ a Gymnázia Bean? Individuální přístup a atraktivní obory

Ať již přemýšlíte, kam dát studovat svého potomka, až skončí základní školu, či byste si sami chtěli rozšířit vzdělání,...

Obujte se do toho! Vyrazte za zážitkem ze svého 1. běžeckého závodu

Obujte se do toho! Doběhněte si pro zážitek ze svého 1. běžeckého závodu

Nazujte běžecké boty a rozběhněte se. Pro radost z pohybu. Pro zážitky. Pro lepší formu i postavu. Nebo třeba proto,...

Další z rubriky

Luděk Lisse: Šampiony budou jen ti, kdo udělají víc, než musí

JUDr. Luděk Lisse, Ph.D. LL.M. MPA – ředitel Ústavu práva a právní vědy.

Věnuje se advokacii a 15 let řídí prestižní institut v oblasti profesního vzdělávání - Ústav práva a právní vědy. S...

Zakázková výroba pergolových zástěn, stínících a zakrývacích plachet

Zakázková výroba pergolových zástěn, stínících a zakrývacích plachet

Vyrobíme pro vás na míru plachty z odolných materiálů (PVC/PES textilie) s ochranným faktorem proti slunečnímu záření...

Splněné podnikatelské sny s Pražským voucherem!

Splněné podnikatelské sny s Pražským voucherem!

Měli kvalitní nápad, píli, nosnou vizi i elán. Snili svůj podnikatelský sen a žili touhou nastartovat svůj byznys a...

Najdete na iDNES.cz