Jak zjistit odposlech v místnosti

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Velmi často se setkáváme s dotazem, jak zjistit odposlech v místnosti. Jednoduchá otázka, na kterou není jednoduchá odpověď. V zásadě lze přítomnost odposlechu odhalit dvojím způsobem.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak zjistit odposlech v místnosti | foto: ČTK

Nepřímo na něj mohou poukazovat různé podezřelé okolnosti: manipulace s vybavením, nábytkem či stopy po stavebních úpravách místnosti. V horším případě odposlech prozradí už rovnou úniky důvěrných či tajných informací.

Je bezpečné hledat odposlechy svépomocí?

Pravým důkazem o přítomnosti odposlechu je pouze jeho odhalení, nebo prokázání jeho dřívější instalace. Na tomto místě bychom vás chtěli varovat, abyste se do hledání odposlechu nepouštěli na vlastní pěst. Nejenže namátkovou laickou prohlídkou místnosti v drtivé většině případů nic nenaleznete, ale neopatrným postupem navíc můžete upozornit odposlouchávajícího. Ten má pak čas změnit způsob odposlechu, nebo jej úplně odstranit, což podstatně ztíží (respektive znemožní) jeho odhalení specializovanou firmou.

Jak postupovat při podezření na štěnice

V případě, že pojmete podezření na přítomnost odposlechu v jedné nebo více místnostech, doporučujeme postupovat v zájmu minimalizace rizika takto:

  • Zachovejte chladnou hlavu. Nepokoušejte se odposlech sami najít a chovejte se tak, abyste nevzbudili podezření. Okamžitě však omezte citlivou komunikaci v prostorách, které by mohly být odposlouchávány.
  • Kontaktujte nás kdykoliv na telefonu 778 028 136, nebo emailem na info@eo-security.cz. K telefonátu využijte cizí, resp. bezpečný telefon a telefonujte mimo inkriminované prostory. Svá podezření nikomu jinému nesdělujte.
  • Domluvíme se na termínu provedení profesionální prohlídky. Ta by měla proběhnout bez přítomnosti dalších osob, tedy ideálně v nočních hodinách. Jsme však schopni přijet kdykoliv, přizpůsobíme se povaze provozu vaší společnosti.

Jak probíhá vyhledávání odposlechů

Obranně-technická prohlídka (OTP), zaměřená na odhalení odposlechu, sestává z několika dílčích částí. Jako první je třeba provést audit zabezpečení. Jeho výstupem je souhrn všech bezpečnostních trhlin, které se v daném prostoru nachází a jsou reálně zneužitelné. Po bezpečnostním auditu jsme schopni sestavit přesný plán prohlídky, neboť již známe dispozice prostor a víme, jakými způsoby by bylo možné odposlech provést.

Další postup je pak individuální a závisí právě na výsledku vstupního auditu. Některá z levných, komerčně dostupných odposlechových zařízení jsou již v odborných kruzích notoricky známá, proto neuniknou cvičenému oku našich techniků. Jedná se zejména o amatérsky instalované odposlechy maskované v běžných kancelářských předmětech.

Setkat se lze s odposlechem v zařízeních stále připojených ke zdroji napětí (prodlužovací kabely, zásuvky, odposlechy do USB), nebo s různými odposlechy na baterii, ukrytými například v kalkulačkách, hodinách či tužkách. První mají výhodu v dlouhé životnosti, druhé zase v extrémně rychlé instalaci. Odposlech maskovaný v dárkovém předmětu si pak možná v kanceláři dokonce nevědomky nainstalujete vy sami.

Je však nutno dodat, že ani takovéto primitivní štěnice nelze efektivně hledat bez patřičného vybavení. Aby nebylo nutné rozebírat každý kousek kancelářského vybavení, hodí se disponovat přístroji pro měření tepelných či rádiových emisí. Ani ty však nejsou bez patřičného know-how příliš platné.

Jak najít profesionálně provedený odposlech

Doposud jsme se zabývali odposlechovými zařízeními v hodnotě pár tisíc korun, které může do vaší kanceláře z vlastní iniciativy nasadit kterýkoliv nespokojený zaměstnanec. Jak ale probíhá vyhledávání odposlechů instalovaných někým, kdo tuto činnost povýšil na živobytí?

Zde již nastupují pokročilé nástroje a techniky vyhledávání odposlechů. Mezi prvními přichází na řadu komplexní analýza RF/VF spektra. Majorita soudobých odposlechů z profesionální třídy využívá přenos odposlechnutého signálu vzduchem. Maskují se přitom velmi umně v desítkách různých RF polí, které lze najít v kterékoliv kancelářské budově. Mezi nejrozšířenější dnes patří štěnice s přenosem přes GSM, které jsou bez speciálního vybavení a podrobné znalosti jejich funkce neodhalitelné.

Naším úkolem je při prohlídce odhalit ty signály, které mohou pocházet z odposlechového zařízení, izolovat je a za pomoci směrové antény určit jejich původce. Krom přenosu vzduchem jsou často k vedení odposlechu využívány také metalické a optické sítě v budově. V běžné kanceláři jsou to rozvody elektřiny, počítačových sítí, různé vybavení budovy (rozhlas, zvonek), již nepoužívaná zabezpečovací zařízení apod. I obyčejné ústřední vytápění či vodovodní rozvody, jsou-li kovové, slouží jako vynikající vodič signálu.

Krom toho existuje skupina odposlechových zařízení, která nevysílají vůbec nic. Jsou to v podstatě miniaturní záznamové prostředky, které pořízené nahrávky (audio či video) ukládají do interní paměti a zůstávají na místě, dokud si je odposlouchávající nevyzvedne. K rychlé instalaci takovýchto odposlechů jsou ideální stropní podhledy a další místa, kam se běžně nikdo nepodívá. V jejich odhalování nám pomáhá termovizní kamera a inspekční minikamera.

Prohlídka proti odposlechu, na jejíž závěry se lze spolehnout, stojí jak na špičkových nástrojích, tak na zkušenosti a odbornosti techniků, kteří ji provádí. Pokud máte zájem o profesionální obranně-technickou prohlídku vašich prostor, obraťte se nás.

eo-security.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Příjem televizního vysílání bez stále rostoucích poplatků? Jde to!

Příjem televizního vysílání bez stále rostoucích poplatků?

Poplatky za příjem televizního vysílání přes satelit zdražují, taková zpráva zastihla diváky už po několikáté za...

Nabízím ti život v hojnosti a naději, která nezklame

"Ježíš ti nabízí život v plnosti a naději do každé situace."

„Přišel jsem ti na Velikonoce přinést něco mnohem více než jen svátky jara. Život, lásku a vztah. Proč? Protože tě...

Zrzavý, Šíma, Procházka - aukční událost sezóny v Mánesu

Hlava – Zrzavý

V pražské výstavní síni Mánes se 28. dubna od 14 hodin uskuteční prestižní aukce uměleckých děl, kterou pořádá lídr...

Derby pražských „S“ je tady! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

Derby pražských „S“ je tady! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

Vrchol fotbalového jara je tady. V neděli od 18:00 vypukne bitva nesmiřitelných! Jak se sešívaní vypořádají s náročným...

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: Až 127 500 korun na nový kotel

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: až 127 500 korun na nový kotel

Vytápíte dům starým uhelným kotlem? Za tři roky začne platit zákaz starých kotlů na tuhá paliva a čeká vás investice do...

Další z rubriky

Správný zahrádkář nedá dopustit na pěstování ve sklenících

Správný zahrádkář nedá dopustit na pěstování ve sklenících

Pěstování ve sklenících nabízí řadu výhod. Skleník je kouskem ráje, kde je vaše úroda chráněna před vlivy počasí....

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: Až 127 500 korun na nový kotel

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: až 127 500 korun na nový kotel

Vytápíte dům starým uhelným kotlem? Za tři roky začne platit zákaz starých kotlů na tuhá paliva a čeká vás investice do...

Zrzavý, Šíma, Procházka - aukční událost sezóny v Mánesu

Hlava – Zrzavý

V pražské výstavní síni Mánes se 28. dubna od 14 hodin uskuteční prestižní aukce uměleckých děl, kterou pořádá lídr...

Najdete na iDNES.cz