Středa 12. května 2021, svátek má Pankrác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. května 2021 Pankrác

Jak vybrat turistické boty

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Turistická obuv je nejdůležitější částí vašeho outfitu. Musí vám zajistit pohodlí, bezpečnost a stabilitu v terénu. Jak si vybrat správnou turistickou botu a jak se o ni starat? V Decathlonu si můžete vybrat správné boty, aby se i vaše dlouhé a náročné výlety staly radostí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak vybrat turistické boty | foto: DECASPORT s.r.o.

Výběr bot do správného terénu

Ještě předtím, než se vydáme do obchodu vybírat a zkoušet turistické boty, je potřeba uvědomit si, kam a do jakých podmínek je budeme nosit. Neexistují univerzální boty, které by byly vhodné na všechny typy turistiky. Naopak, často jdou jednotlivé vlastnosti bot „proti sobě“.

Decathlon boty na nenáročnou turistiku - Pokud plánujete procházky v údolí bez výrazného převýšení, po lesních cestách nebo loukách, boty na nenáročnou turistiku budou pro vás ty pravé. Největší důraz je kladen na pohodlí, a proto je spousta turistů používá i na běžné nošení ve městě. Boty mají dobré tlumení, které na nenáročné cesty bohatě stačí. Zesílení paty a špičky je minimální v porovnání s jinými typy, takže jsou příjemně měkké. U nepromokavých modelů je nejčastěji jen základní membrána. Další pozitivní vlastností je cena, která je obecně nižší než u modelů jiné kategorie.

Jak vybrat turistické boty

Decathlon boty na horskou turistiku – Tyto boty jsou určené do náročných podmínek s vyšším převýšením, když se kromě cest pohybujete i po skalách a mezi kameny. Na rozdíl od bot do nenáročného terénu jsou tedy podstatně více vyztužené, nejen aby odolaly nechtěným kopancům do kamenů, ale také aby v případě uklouznutí zafixovaly nohu a vy jste tak nemuseli řešit vymknutý kotník nebo jiné nepříjemnosti. Mají také lepší přilnavost a u nepromokavých modelů i vyšší úroveň nepromokavosti. Nutno říci, že je potřeba také očekávat vyšší cenovku, a to díky použitým technologiím, které botu dělají odolnou, ale přitom stále lehkou.

JAK VYBRAT TURISTICKÉ BOTY

Decathlon boty na několikadenní trek – U těchto bot je nejdůležitější vlastností všestrannost použití a vysoká odolnost. Pokud vyrážíte na několik dní do hor, pravděpodobně si s sebou nebudete brát víc párů bot a potřebujete se tedy spolehnout na jedny, které zvládnou vše. Trekové boty jsou většinou velice tuhé, protože musí nohám zajistit perfektní stabilitu. Několikadenní trek si vybere svou daň v podobě únavy a i těžká krosna dokáže rovnováhu narušit. Dále je potřeba, aby byly velice odolné vůči mechanickému poškození. To poslední, co chcete na treku řešit, je fakt, že podrážka zůstala pár kilometrů za vámi. Také odolnost vůči vodě je opravdu vysoká. Vzhledem k tomu, že v nich budeme šlapat celý den a na zádech poneseme batoh, který může vážit i 20 kg, je zásadní, aby boty disponovaly správným tlumením, které bude šetřit naše klouby. Jedná se nejtechničtější typ bot ze všech jmenovaných, a proto i cena bude vyšší. Co se týče hmotnosti, tyto boty bývají také poměrně těžké kvůli tomu, že musí zvládnout všechny nástrahy přírody a nenechat vás ve štychu.

Jak vybrat turistické boty

Můj tip: I když si na několikadenní trek do hor beru jedny trekové boty, není na škodu si s sebou přibalit skladné turistické sandály, pantofle nebo žabky. Vaše nohy vám jistě poděkují, až po celém dni sundáte těžké trekové boty a budete po tábořišti chodit jenom v žabkách.

Zimní turistické boty – Speciální kategorií turistických bot jsou boty na turistiku ve sněhu. Kromě dobrého tlumení a vyšší nepromokavosti disponují také speciálním vzorkem, který zabraňuje podklouznutí na vrstvě sněhu ,a vyšší tepelnou izolací. Některé modely jsou také speciálně upraveny pro použití se sněžnicemi.

Jak vybrat turistické boty

VYBERTE SI IDEÁLNÍ TVAR

Turistické boty můžeme z hlediska tvaru rozdělit do tří základních skupin. Tedy na nízké, polovysoké a vysoké (kotníkové).

Nízké boty – Nízké boty jsou jednoznačně pohodlné na nošení. Jsou také lehčí a vzdušnější, takže je to nejčastější tvar na nenáročnou a některých bot na horskou turistiku. Jejich nevýhodou je ovšem nízká ochrana kotníků, a to jak před vyvrtnutím, tak proti nejrůznějším větvím nebo kamenům. Jsou také vhodné, pokud hledáme model, který chceme nosit i v běžném provozu (do práce, do školy).

Polovysoké boty – Tento typ bot je kompromisem mezi ochranou a pohodlím. Svršek boty sice překrývá kotník, ale fixace není dokonalá. Své zástupce mají mezi botami do nenáročného terénu, častěji se však jedná o boty na horské výšlapy.

Vysoké kotníkové boty – Tvar těchto bot v kombinaci s použitými materiály zajišťuje vysokou stabilitu, odolnost a ochranu kotníku. Jedná se především o boty na trek a také o modely na horskou turistiku. Pohodlí je však nižší a prodyšnost není tak vysoká. To je však daň za ochranu.

NEPROMOKAVOST

Další vlastnost, která se prolíná napříč všemi kategoriemi bot, je nepromokavost. Jedná se o vlastnost, kterou spousta našich zákazníků bezpodmínečně vyžaduje, ovšem někdy může být i na obtíž. Pokud například sháníte prodyšnou letní botu, doporučuji volit model, který je sice promokavý, ale díky absenci membrány nesrovnatelně více prodyšný.

Nepromokavé turistické boty z Decathlonu se liší typem použité membrány a jejím umístěním v botě. Nejběžnější způsoby jsou „bootie“ a „OutDry“. Bootie typ znamená, že membrána je umístěna jen jednu vrstvu od nohy. Tento typ bývá méně prodyšný, ale oproti OutDry dostupnější. Nevýhodou je kratší doba, po kterou chrání boty před vodou a také menší životnost membrány. Možná jste si u vašich starých nepromokavých bot všimli, že začínají promokat od špičky. Je to kvůli tomu, že se o membránu třou prsty (nehty), které ji časem „vydřou“. Druhou možností je membrána typu OutDry. V tomto případě není membrána na vnější straně vnitřní vrstvy, ale je nalaminovaná na vnitřní straně svrchní vrstvy. Díky tomu, že není na látku lepená, ale laminovaná, je prodyšnější a díky umístění má i delší životnost. Připravte se ale opět na trochu vyšší cenovku.

JAK VYBRAT SPRÁVNOU VELIKOST BOT

Tak, nyní jsme si vybrali vaše ideální turistické boty. A jakou velikost tedy zvolit? Pokud zvolíte botu příliš malou, může díky tření ve špičce při chůzi z kopce, dojít i ke slezení nehtů na noze. Pokud naopak bude bota moc velká a při každém kroku vám bude lítat pata nahoru a dolů, vystavujete se naopak riziku puchýřů na patě vlivem již zmíněného tření.

Když botu zkoušíte, je potřeba ji dobře zavázat a utáhnout. Vyzkoušejte, že vám při chůzi z kopce noha nejede dopředu, a pokud naopak uděláte výpad, při kterém jednu nohu dáte dopředu a kolenem zadní nohy se dotknete země, tak se vám bota na patě zadní nohy nebude vyzouvat.

Nezapomeňte také na otok nohy. Všeobecně platí, že všechny sportovní boty je dobré kupovat k večeru, kdy má noha za sebou už pěkných pár kroků. Noha totiž při chůzi trochu otéká, takže pokud budete botu zkoušet ráno, noha je přibližně o půl čísla až o číslo menší, než jaká bude odpoledne, natož při intenzivní turistice. V tomto případě vám boty na prodejně bezvadně sednou, ale po pěti kilometrech si budete velice přát, abyste je už mohli konečně sundat.

PONOŽKY A VLOŽKY DO BOT

Vložky a ponožky jsou důležitou součástí boty. Můžete mít ty nejlepší turistické boty, ale pokud v nich budete chodit v klasických bavlněných ponožkách, přicházíte o velkou část pohodlí a funkčnosti. Doporučuji proto podívat se na turistické ponožky, které poskytují větší zpevnění v oblasti nártu a u vysoké varianty i lýtka. Mají také speciální měkčené části v oblastech, kde se noha nejvíce opírá o botu, které zabraňují vzniku oděrek a puchýřů. Zároveň jsou koncipovány tak, aby umožňovaly odvod potu a nohy byly v suchu.

Další věcí, na kterou je třeba dávat pozor, je vložka do turistických bot neboli stélka. Co se jejího výběru týče, doporučuji na náročnější turistiku volit vložky se zpevněním pod patou, které poskytuje extra stabilitu. Naopak pro tento typ turistiky nedoporučuji volit celogelové vložky. Ty jsou sice pohodlné, ale oporu neposkytují prakticky žádnou.

VYŠLÁPNOUT BOTU

Nakonec ještě jedna důležitá rada. Turistické boty, a zvláště tuhé trekovky, nikdy nenakupujte na poslední chvíli těsně před odjezdem na túru. Jak jsem napsal výše, především boty na horskou turistiku nebo horský trek jsou poměrně tuhé, aby zajišťovaly oporu vašim nohám v náročném terénu. To se nohám ze začátku nemusí líbit, jelikož převážně všichni nosíme pohodlnou městskou obuv. Nicméně, toto sžívání s turistickou obuví je nezbytné a odměnou vám za to budou pohodlné vyšlápnuté botky do nepohody. Nenechte se tedy odradit nějakými drobnými puchýřky a otlaky ze začátku. Věřte, že je to jen dočasné, a boty vám to oplatí. Ovšem kdyby byly tyto problémy dlouhodobé, je to důvod k reklamaci bot.

Přeji vám spoustu radostných kilometrů v krásné přírodě se správnými botami na nohou a třeba na sebe narazíme, buď v naší chodovské prodejně Decathlon nebo na vrcholu nějakého šumavského kopce.

  • Nejčtenější

Central Group zahajuje prodej unikátních bytů v Parkové čtvrti

Komerční sdělení Největší český rezidenční stavitel Central Group spouští prodej luxusních bytů s klimatizací v projektu Parková čtvrť v...

Internet na chatu a chalupu? Připojte se i na samotě u lesa

Komerční sdělení Útěky z ruchu města za klidem a krásou přírody jsou stále častější. Potřeby lidí se ale mění, a tak není divu, že ani...

Proč a jak zadržovat dešťovou vodu?

Komerční sdělení Využívejte dešťovou vodu na zálivku zahrady, splachování WC, praní či úklid. Poradíme vám, jak na to.

Byty zdražují, nájmy zlevňují. Kam dnes schovat peníze před inflací?

Komerční sdělení Odpověď přináší pandemie. Na jednu stranu totiž postavila lidi s největšími úsporami za posledních pětadvacet let, a na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Víme, čím se udržuje v kondici olympijský vítěz Aleš Valenta

Komerční sdělení Aleš Valenta je náš nejúspěšnější akrobatický lyžař v historii. Nad jeho „zlatým skokem“ na ZOH 2002 v Salt Lake City...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  • Další z rubriky

Unikátní bydlení Braník Residences

Komerční sdělení Na břehu Vltavy, kousek od Žlutých lázní, vzniká unikátní developerský projekt pro ty, kteří rádi unikají do klidné...

Pomoc malým a středním podnikům v EU: sestřih debaty ČTK

Komerční sdělení Česká tisková kancelář připravila online debatu o malých a středních podnicích (MSP). Odvysílala ji na svém portálu...

Staňte se majitelem úspěšného businessu v lukrativním odvětví...

Komerční sdělení TrustWorthy Investment CZ a.s. rozvíjí svoje Franchisingové podnikání.

Fit-day ukazuje, jak na lepší stravování. Snídat naučí i vás

Komerční sdělení Prostřednictvím exkluzivní slevy 42 % pouze pro čtenáře iDnes by ve Fit-day rádi oslovili všechny, kdo chtějí žít...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...