Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Jak poznat energošmejda a seriózní nabídku? Zkuste e-aukci energií

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Poslední dobou média překypují články o praktikách podomních prodejců a zprostředkovatelů, kteří se vás snaží nalákat na změnu dodavatele elektřiny či plynu. Málo se ovšem mluví o skutečně výhodných podmínkách, které lze získat u dodavatelů energií. Jak rozeznat energošmejda od seriózní nabídky?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Porovnání burzovních cen, ceníků dominantních dodavatelů a cen z aukce pořádané společností eCENTRE, a.s. v průběhu let | foto: eCENTRE, a.s.

Vynalézavost energošmejdů nezná hranic

„Setkávám se s tím stále častěji, stačí jeden telefonát a spotřebitel má domluvenou schůzku s domnělým „distributorem“, který jde zkontrolovat, zda má vše správně nastaveno. Ani se nenaděje a podepisuje „kontrolní protokol“, který je ve skutečnosti novou dodavatelskou smlouvou, ze které má problém se vyvázat. Podomní prodejce jednoduše obešel zákon tím, že si ho spotřebitel dobrovolně pozval domů,“ popisuje aktuálně nejčastější praktiku energošmejdů advokát JUDr. Tomáš Panáček, který působí zároveň jako LICIT Ombudsman hájící zájmy spotřebitelů na energetickém trhu.

Výše uvedený příklad je jen jedním z mnoha, jak se v současné době různí prodejci snaží za každou cenu získat nového klienta. „Pokud se dostanete do podobné situace, máte podle zákona možnost do čtrnácti dnů od smlouvy odstoupit bez udání důvodů. Mnohdy ale v případech, kdy jste s prodejcem hovořil pouze po telefonu, ani nevíte, že jste něco uzavřeli a po měsíci vám přijde opis ústně uzavřené smlouvy poštou,“ sděluje JUDr. Tomáš Panáček.

Co v podobných případech dělat? Vždy zachovejte chladnou hlavu a zkuste se prodejce energií co nejvíce ptát. Kde na vás vzal číslo? Odkud přesně volá? Proč si chce schůzku domluvit? Často už fakt, že prodejce není schopen odpovědět na váš dotaz jasně a srozumitelně, potvrzuje to, že je něco špatně. Vezměte si čas na rozmyšlenou a k ničemu nedávejte souhlas a nic nepodepisujte, aniž byste se se všemi podmínkami dopředu podrobně neseznámili.

Slušní obchodníci po domech nechodí

Pokud narazíte na nějakého podomního prodejce, asi pro vás dodavatel elektrické energie či jiná zastřešující společnost, která jej do terénu vyslala, nebude představovat zrovna důvěryhodného partnera. A přesně tak byste k tomu měli také přistupovat. Dodavatelé energií a obecně všechny společnosti, které dbají o své dobré jméno, se k nekalým praktikám nesnižují a snaží se zákazníka oslovit jinou cestou. Pokud u vás někdo zazvoní, určitě byste měli být automaticky velmi obezřetní, koho si pustíte do domu.

Ne všechny zprostředkovatele lze házet do jednoho pytle, co čekat od aukce energií?

Pokud jste narazili na zprostředkovatele, který vám nabízí možnost ušetřit peníze s využitím e-aukce, jež sdružuje velký počet spotřebitelů a dostává se tak na lepší ceny a podmínky, nemusí to automaticky znamenat podvodnou praktiku. Důležité ovšem je, se dopředu seznámit se všemi podmínkami, které s využitím aukce souvisejí. Na trhu v současné době existuje jen malá skupina zprostředkovatelů e-aukcí zabývající se výběrem vhodného dodavatele energií, která je považována za seriózní. Jedním z nich je e-aukční síň eCENTRE, a.s. se službou LICIT, která se elektronické aukci energií věnuje již od roku 2006 a obecně platí za jedničku na trhu.

Rozhodnout se pro změnu dodavatele energií? Co je v pořádku a co ne?

Nikdo by vás neměl nutit podepisovat něco, čemu nebudete předem přesně rozumět. Dejte si pozor na veškeré pokuty a případné sankce, které vám z přihlášky do aukce nebo ze smlouvy budou vyplývat. Někteří totiž bohužel staví svůj byznys na sankcích. Vy byste se ovšem nikdy neměli dostat do situace, kdy namísto získané úspory budete hradit sankci zprostředkovateli za nevyužití služeb.

Pokud uvažujete o změně dodavatele elektřiny či plynu, důležité je také přesně vědět, za jakou cenu budete energie odebírat po celou dobu trvání smlouvy a jaká bude výše případného měsíčního poplatku.

Jak tedy poznáte, že se jedná o seriózní nabídku? Nebojte se aukce energií

Jako příklad poslouží podmínky, které získáte s využitím služby LICIT od společnosti eCENTRE, a.s. Smluvní vztah s LICITEM je vždy jasný a bez jakýchkoli poznámek pod čarou či nečitelných malých písmen a především bez jakýchkoli sankcí a pokut. Předem vám vyhotoví nezávazné cenové porovnání, na základě kterého víte, zda ušetříte či nikoli. Průměrná úspora se v LICITU například u zemního plynu pohybuje na úrovní 28 %.

„LICIT klientům nabízí vždy garantované ceny i podmínky z již uskutečněné aukce. Navíc klient už dopředu ví, od jakého dodavatele bude energie odebírat. Výhoda pro klienta je v tomto případě jednoznačná, předem ví přesně, do čeho jde. Tím se LICIT odlišuje od jiných aukčních společností,“ vysvětluje princip služby obchodní manažer LICITU Ing. Martin Valušek.

Kromě přesně daných podmínek pro aukce energií dává LICIT svým klientům také Garance bezproblémového zajištění dodávek, výhodnosti a také administrativně právního servisu. V těch se jednoduše zavazuje, že dostojí všem svým závazkům a klientovi poskytne maximální možný servis. Kompletní služba LICIT je klientům poskytována zcela zdarma, jelikož je hrazena z aukčních poplatků.

Srovnání cen dodavatelů energií, nebo jistota dlouhodobé cenové výhodnosti?

Proč uvažovat o aukci energií? Důvod je jednoduchý. Nemusíte složitě provádět srovnání cen dodavatelů energií. I když se může na trhu objevit nabídka, která se zdá být pro spotřebitele v danou chvíli cenově výhodnější, z dlouhodobého pohledu je aukce energií tím nejvýhodnějším způsobem zajištění dodavatele energií. Cenový trend aukce totiž kopíruje dlouhodobý vývoj cen na burze, čímž se dostává pod průměr standardních ceníků dodavatelů na trhu.

Porovnání burzovních cen, ceníků dominantních dodavatelů a cen z aukce pořádané...

Porovnání burzovních cen, ceníků dominantních dodavatelů a cen z aukce pořádané společností eCENTRE, a.s. v průběhu let; zdroj: eCENTRE, a.s.

Ať už se rozhodnete změnit dodavatele energií pomocí zprostředkovatelů či samostatně, vždy se předem přesvědčte, co Vám konkrétní nabídka přesně nabízí, a kromě cen se zaměřte také na celkovou kvalitu smluvních podmínek. Pokud však budete chtít jít na jistotu, můžete stejně jako další desítky tisíc spotřebitelů využít LICIT, se kterým máte jistotu, že vedle rozhodně nešlápnete.

  • Nejčtenější

Pět tajemství Miss, jak udržet pleť i v zimě krásnou a zdravou

Zimní počasí příliš nesvědčí pleti. Chlad a vítr obličej poškozují a vysušené pokožce chybí živiny, které je třeba...

6 největších mýtů o avivážích a proč je aviváž Lila Fashion oblíbená

Znáte aviváže Dedra? Pokud jste žena od 30 do 50 let, tak určitě. Právě jsme se setkali s manažerem společnosti, který...

Originální architektura na jedinečném místě

Jak těžké je najít architektonicky oceňovaný dům obklopený přírodou? A aby měl zázemí města a skvělou dostupnost do...

Jak ušetřit? Na Výlovu zaplatíte při koupi 3 věcí jen za 2

Pokud se právě poohlížíte po vánočních dárcích a snažíte se ušetřit každou korunu, Výlov je ta pravá akce pro vás....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahřejte se nejen v zimě řeckým sluncem s klenotem METAXA 12*

Představujeme vám neodolatelný jantarový nápoj METAXA 12*, který vám přinese hřejivý dotek prosluněného Řecka i během...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Do autopůjčovny už může přijít každý, ceny jsou hodně nízko

Pryč jsou doby, kdy cena za pronájem v autopůjčovnách dosahovala takových výšin, že si auto mohli vypůjčit jen...

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů. Budoucnost české ekonomiky spočívá ve využívání...

3 důvody, proč diamant patří do šperkovnice každé opravdové ženy

Každá opravdová žena je v hloubi duše princeznou, popřípadě královnou. Kdysi si na ni hrála, chodila s bradičkou hrdě...

Poznejte umění relaxace

Už dlouhou dobu se cítíte nevyspalí, vstáváte nesprávnou nohou, venku je sychravo a celé dny plynou ve znamení zmatků?...

Najdete na iDNES.cz