Doporučujeme

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Investování v době covidu: Můžou peníze porazit inflaci?

Vladimír Rauch: Peníze Čechů konečně začínají vydělávat

Covidové nůžky rostoucí inflace a stále relativně nízkých úrokových sazeb přispívají k tomu, že stoupá počet lidí, kteří nenechávají ležet peníze ladem v bankách, ale zajímají se o jiné investiční možnosti. „Zatímco totiž vklady na běžných účtech kvůli rostoucí inflaci ztrácejí na hodnotě, například některé specializované nemovitostní fondy letos překonají výnos 10 %,“ říká Vladimír Rauch, dřívější dlouholetý manažer Komerční banky a dnes nezávislý privátní poradce a ředitel regionu v K a Partneři.

Říkáte, že díky covidu peníze Čechům zase začnou vydělávat. Co tím myslíte?

Nechávat peníze na běžných účtech s ohledem na aktuální inflaci a výši úrokových sazeb nedává smysl a jediná cesta k ochraně před znehodnocením úspor je investování. I starší a velice konzervativní klienti, kteří preferovali zhodnocování peněz v bankách, se pod tlakem kombinace nízkých úrokových sazeb a rostoucí inflace postupně přesouvají k investicím. Například ve specializovaných nemovitostních fondech se výnosy dlouhodobě pohybují ve výši 5-9 % a letos některé překonají i 10% hranici.

Takže Češi mají větší zájem o investování?

Vyšší zájem lidí o investice mohu jednoznačně potvrdit. I v naší společnosti jsme zaznamenali výrazný nárůst. V loňském i letošním pandemickém období se nám dařilo velice dobře, aktiva výrazně rostla a nadále rostou, takže hodnota majetku pod naší správou vzrostla meziročně o 52 % na 9 mld. Kč. Také podle jiných společností se do investic pouští stále větší část populace včetně těch, kteří ani netušili, že existuje něco jiného než bankovní účet. V pandemickém roce 2020 také o desítky procent vzrostl počet mladých investorů do 30 let.

Covid přinesl ale i rekordní úroveň úspor domácností. A lidé mají na účtech v bankách přes tři biliony korun.

Ano, Češi stále drží významnou část svých úspor na bankovních účtech. Přitom úročení je minimální. Důvodem vysoké opatrnosti jsou určitě i negativní zkušenosti s tunelováním bank a privatizačních fondů 90. let nebo propady burz v souvislosti se světovou finanční krizí. V západní Evropě má investování mnohem delší tradici a klienti tuto formu zhodnocování finančních prostředků využívají v daleko větší míře než u nás.

Je potřeba se investování bát i v dnešní době?

Každý investor je jiný. Někdo má rád riziko, které přináší vyšší výnosy, jiný je zase konzervativní, neriskuje a smíří se s menším výnosem ze své investice. Podle toho se odvíjí investiční strategie, která se plní vhodnými produkty. Důležité je vždy dodržovat pravidlo diverzifikace a stanovený investiční horizont a nezapomínat, že za všech okolností platí magický investiční trojúhelník, který popisuje vztah mezi třemi základními parametry investice: výnosností, rizikem a likviditou.

Na co si dát při investování pozor?

Investovat může každý, ale naprosto klíčový je výběr důvěryhodného partnera. Aby měl zkušenosti, přehled o všech možnostech trhu, nebyl omezen nabídkou jedné instituce.

O jaké druhy investic mají lidé největší zájem?

Dlouhodobě v K a Partneři registrujeme vysoký zájem o specializované nemovitostní fondy zaměřené na průmyslové, komerční nemovitosti a byty. Možností je celá řada. Pro mě je ale nejdůležitější, aby klient rozumněl tomu, do čeho investuje, a jeho majetek byl dobře ochráněn. Nejen před inflací.