Hypotéky by mohly být pro mladé do 36 let dostupnější

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  12:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Po regulacích České národní banky není vůbec jednoduché získat hypotéku. Vlastní bydlení se tak čím dál více vzdaluje i mladým rodinám. Tomu by ale mohl být brzy konec, ministerstvo financí chce ve vládě prosadit, aby mladí lidé do 36 let měli snazší přístup k hypotečním úvěrům.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Hypotéky by mohly být pro mladé do 36 let dostupnější | foto: ČTK

Centrální banka se už nějaký ten pátek snaží získat účinnější páky pro regulaci hypotečního trhu. Prozatím se jí to moc nedařilo, avšak nyní svítá na lepší časy. Novela zákona o ČNB se už konečně dostala do vlády a s novinkou, kterou předložilo ministerstvo financí, má i větší šanci na úspěch.

Na hypotéku kvůli regulím ČNB mladí lidé nedosáhnou

Za poslední roky ČNB nastolila poměrně striktní pravidla, která ze hry vyřadila nejednoho zájemce o hypotéku. Co je v současné době zapotřebí splnit pro úspěšné získání hypotéky?

  • Zájemce smí žádat o hypotéku v maximální výši 80 % hodnoty nemovitosti, na 90 % dosáhne jen velmi omezený počet klientů. Je nutné si tedy dobře vypočítat výši hypotéky, o kterou je možné žádat.
  • Splátka hypotéky spolu s dalšími splátkami půjček nesmí být vyšší než 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele a celkové zadlužení nesmí překročit devítinásobek čistého ročního příjmu.

Především pro mladé Čechy, kteří jsou na začátku své pracovní kariéry a kteří plánují založit rodinu, jsou podmínky velmi přísné. Není divu, že pro mnohé do 36 let je hypotéka zapovězena. Přitom právě oni se řadí mezi klienty, u kterých je velký potenciál, že příjmy a životní úroveň jim v budoucnu porostou, díky tomu pro ně bude v následujících letech splácení hypotéky mnohem snazší.

Jaké podmínky by mohly platit pro žadatele do 36 let?

Měkčí pravidla pro mladé lidi se budou týkat právě výše hypotéky a zadlužení. Ministerstvo financí navrhuje, aby si žadatelé do 36 let mohli sjednat hypotéku až o deset procentních bodů nad limit, který platí pro ostatní zájemce.

Zároveň by mladí dlužníci mohli na hypoteční splátku a splátky dalších dluhů vynaložit až o 5 % více z čistého měsíčního příjmu, celková výše splátek by tak mohla být rovna až 50 % měsíčního příjmu žadatele. S tím jde ruku v ruce i navýšení celkového zadlužení, které by mohlo překročit devítinásobek čistého ročního příjmu.

I přestože se jedná o vstřícný krok, rozhodně ještě není důvod k oslavám. Mírnější hypoteční půjčka totiž není sázkou na jistotu. Slavit mohou lidé mladší 36 let až poté, co návrh schválí vláda a projde oběma komorami Parlamentu.

O přesném datu, odkdy by měl zákon v případě odsouhlasení platit, zatím řeč nebyla. V návrhu je pouze uvedeno, že jeho účinnost nastane až po zveřejnění v Sbírce zákonů, a to první den následujícího měsíce.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Také si dáváte první kafe v práci hned po ránu? Tak si běžte k nadřízeným pro pochvalu. Vědci právě prokázali, že jste...

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Pokud se zajímáte o dřevostavby, možná vás bude zajímat, jak vlastně moderní dřevostavba vzniká, a pokud si ji...

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Potíže s neplatiči nájemného a jejich časté střídání v bytě, devastace nemovitosti a s tím související finanční ztráty...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Další z rubriky

První intuitivní Click&Touch klávesnice na světě bude uvedena v srpnu

První intuitivní Click&Touch klávesnice na světě bude uvedena v srpnu

Startup Clevetura LLC dokončil vývoj systému intuitivní klávesnice, která kombinuje klávesnici, touchpad a myš. Senzory...

Potřebujete mít jistotu?

Miroslav Ingeduld

Lidé odjakživa chtěli mít jistotu. Ta stoprocentní se v životě velmi těžko hledá, ale najít se v určitém ohledu dá,...

Středoevropská konference o potravinovém odpadu

Středoevropská konference o potravinovém odpadu

Jsme na dobré cestě v boji proti plýtvání potravinami. Společnost Tesco uspořádala se svými partnery již 4. ročník...

Najdete na iDNES.cz