Havel by oslavil 80. Česká mincovna vydává speciální pamětní medaile

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Na Václava Havla a jeho nedožité 80. narozeniny, které by oslavil v říjnu, vzpomíná Česká mincovna mimořádnou pamětní emisí. „O tyto originální ražby jsme již zaznamenali velký zájem – a to nejen z řad sběratelů, ale i veřejnosti a investorů,“ říká obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Václav Havel se narodil roku 1936 a opustil nás příliš brzy – v roce 2011. Nadále však zůstává v srdcích a myslích svobodných lidí po celém světě. | foto: Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97

„Sady tří zlatých a tří stříbrných medailí představují Václava Havla ve třech odlišných úlohách dramatika, disidenta a prezidenta,“ říká marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl.

Tyto tři osudové role se v Havlově životě navzájem doplňovaly a jedna bez druhé nemohly existovat – výřečnost dramatika umožnila disidentovi otevřeně projevit své názory a renomé disidenta dodalo prezidentovi punc obětavosti.

Václav Havel se narodil roku 1936 a opustil nás příliš brzy – v roce 2011....

Averzní strany medailí symbolizují tři z největších kamínků v životní mozaice Václava Havla v podobě abstraktního „hlavolamu“. Foto: Česká mincovna

Mozaika, která by Václava Havla jistě potěšila

Dramatika na medaili charakterizuje koláž složená z názvů děl, kterými na sebe upozornil doma i v celém světě. Morální převaha disidenta nad totalitním režimem je zpodobněna prsty vztyčenými ve vítězném gestu a prezidenta charakterizuje silueta Hradu, místa, které se po desítkách let útlaku opět stalo majákem svobody.

Pokud se jednotlivé averzní strany pamětních medailí Václava Havla chronologicky seřadí, odhalí srdce – prezidentův osobní symbol spojený s nesmrtelným výrokem „pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“.

„Věříme, že Václavu Havlovi, který byl znám také svými graficky řešenými Antikódy, by se originální nápad jistě zamlouval,“ dodává Aleš Brix z České mincovny.

Václav Havel se narodil roku 1936 a opustil nás příliš brzy – v roce 2011....

Reverzní strany medailí patří portrétům inteligentního dramatika, nespoutaného disidenta a odhodlaného prezidenta Václava Havla. Foto: Česká mincovna

Návrhy emise pamětních medailí Václava Havla pocházejí z dílny špičkového výtvarníka Vojtěcha Dostála, DiS. Každá ražba má své nezpochybnitelné kouzlo, ale dohromady tvoří něco jedinečného.

„To, že mě Česká mincovna oslovila, pro mě bylo velkou výzvou a výtvarné řešení medailí se mi stalo velkou radostí. Tři polohy osobnosti Václava Havla jsem vyjádřil mírnými nuancemi modelace tváře, vlasů a detailů,“ uvádí výtvarník Vojtěch Dostál.

Vojtěch Dostál je synem medailéra a pedagoga ak. soch. Jiřího Dostála, který stál u zrodu České mincovny i jablonecké medailérské školy a který patří k největším kapacitám v oboru.

Václav Havel se narodil roku 1936 a opustil nás příliš brzy – v roce 2011....

Umělecké geny se nezapřou. Vojtěch Dostál kráčí ve stopách svého slavného otce Jiřího a také se stal vynikajícím medailérem i pedagogem. Foto: Česká mincovna

„Vojta dovede prokoumat téma a přidat kompoziční nápad. A na rozdíl ode mne má smysl pro precizní detail,“ ocenil umělec práci svého syna. Ví, o čem mluví – sám má totiž s tématem Václava Havla zkušenosti. Jeden reliéfní hold prvnímu českému prezidentovi vzešel z jeho ateliéru v roce 2012 a další, tentokrát půjde o součást autorské série Českoslovenští prezidenti, chystá se na rok 2018.

Luxusní balení s pojednáním historika

Česká mincovna připravila i rafinované luxusní balení. Na víčku dřevěné krabičky je vyryto schéma „hlavolamu“ vyobrazeného na averzech jednotlivých medailí a vedle ražeb samotných etue ukrývá také certifikát pravosti a obsáhlé pojednání historika PhDr. Petra Koury, Ph.D. Ten je známýmexpertem na naše moderní dějiny – mimo jiné byl odborným poradcem oceňovaného dramatického cyklu České televize nazvaného České století.

Václav Havel se narodil roku 1936 a opustil nás příliš brzy – v roce 2011....

Elegantní balení sadu medailí Václava Havla vkusně ochrání a zároveň slouží k jejímu vystavení. Foto: Česká mincovna

Komplet tří stříbrných medailí Václav Havelvychází v limitovaném emisním nákladu 1 000 kusů za cenu 4 950 Kč.

Sada tří zlatých medailí Václav Havel za cenu 41 950 Kč se pak dostane na pouhých 400 sběratelů a investorů.

Poctu Václavu Havlovi můžete zakoupit na e-shopu České mincovny ceskamincovna.cz i v kamenných prodejnách v Praze (Na Příkopě 24, v pasáži České národní banky), Brně (Rooseveltova 20, naproti Mahenovu divadlu) a Jablonci nad Nisou (Mírové náměstí 15, naproti radnici).

Víte, že...

Už 23 let vyrábí Česká mincovna všechny české mince, které vám cinkají v kapsách? Vedle 1, 2, 5, 10, 20 a 50Kč mincí existují ještě mince s nominální hodnotou 200, 500, 5 000 a 10 000 Kč – razí se ze zlata a stříbra a všechny pocházejí z Jablonce nad Nisou. Vedle českých korun najdete na mincích z České mincovny také novozélandské dolary. Pokud na ražbě hodnotu a měnu nenajdete, říká se jí medaile – nikoli sportovní nebo vojenská, ale pamětní.

Více na ceskamincovna.cz

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Tajné erotické fantazie žen se stále častěji stávají skutečností na platformách nezávazného seznamování. Dámy zde mohou...

Další z rubriky

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Blíží se oslavy čínského nového roku

Blíží se oslavy čínského nového roku 25.-28.1.2019

Široké veřejnosti se v Praze, Ostravě a Olomouci představí nevšední kultura Číny, její tradice, zvyky a symboly spojené...

Obří lednové výprodeje válcují předvánoční šílenství

Obří lednové výprodeje válcují předvánoční šílenství.

Předvánoční nákupy byly i tentokrát jen zahřívací kolečko. Ten pravý nákupní šrumec začíná pro většinu slevy chtivých...

Najdete na iDNES.cz