Eurydice je evropská informační síť, jejímž cílem je sdílet mezinárodní zkušenosti na poli vzdělávání. Sleduje, zpracovává a poskytuje spolehlivé a snadno srovnatelné informace o vzdělávacích systémech a vzdělávací politice. Nejde tedy jen o několik izolovaných příkladů, ale o komplexní pohled na vzdělávání v Evropě, včetně celoevropského kontextu.
České národní oddělení Eurydice je součástí Domu zahraniční spolupráce (DZS), průvodce mezinárodním vzděláváním, který přináší nejen data, ale i hlubší souvislosti.
Co Eurydice nabízí?
Portfolio interaktivních webových nástrojů Eurydice Data & Visuals jsou přehledné vizualizace pravidelně aktualizovaných údajů o:
- struktuře evropských vzdělávacích systémů
- organizaci školního roku
- platech učitelů a ředitelů škol
- vývoji politiky v oblasti vzdělávání a péče v raném dětství, předčasného ukončování vzdělávání a odborné přípravy, vysokoškolského vzdělávání a rovnosti ve školním i vysokoškolském vzdělávání
- poplatcích a finanční podpoře studentů VŠ
- organizaci akademického roku
Jak mohou informace pomoci?
Eurydice má potenciál sehrát klíčovou roli při hledání odpovědí na důležité otázky spojené se vzděláváním. Například studie Učitelé v Evropě: Kariéra, rozvoj a kvalita života se podrobně věnuje podmínkám, ve kterých pedagogové v různých zemích působí, a využívá data z mezinárodního šetření OECD TALIS. Cílem projektu je pravidelně prostřednictvím dotazování učitelů a ředitelů škol mapovat školní prostředí, ve kterém probíhá vyučování, a podmínky, ve kterých učitelé a ředitelé pracují. Šetření TALIS bylo prvně realizováno v roce 2009.
Data a analýzy z Eurydice jsou neocenitelným zdrojem pro tvůrce vzdělávací politiky, odborníky ve vzdělávání, učitele, ředitele, zaměstnance škol, žáky i studenty, kteří hledají spolehlivé informace o vzdělávacích systémech napříč Evropou.
Potřebujete-li informace, o něž by bylo možné se opřít při rozhodování, Eurydice nabízí kvalitní a ověřená data. Díky těmto informacím je možné lépe pochopit vzdělávací trendy, inspirovat se mezinárodními zkušenostmi a navrhovat promyšlená zlepšení.
Chcete se dozvědět víc?
Navštivte web Domu zahraniční spolupráce a objevte databázi mezinárodních studií, některé jsou dostupné i v českém překladu.
Pokud hledáme cestu ke zlepšení, Eurydice má rozhodně co nabídnout.