Už dnes existuje velký tlak na přírodní suroviny – např. kovy vzácných zemin, které se těží jen v některých zemích. Jejich těžba a úprava mají velké negativní dopady na životní prostředí. Navíc, naše současná ekonomika je založená na spotřebě. Čím více zboží firma prodá, tím větší potenciální zisk může mít.
Proto není divu, že elektroodpad patří mezi nejrychleji rostoucí druhy odpadu vůbec. V roce 2006 činil celkový evidovaný sběr elektroodpadu v České republice asi 22 tisíc tun (hmotnostní ekvivalent dvou Eiffelových věží), kdežto v roce 2020 to bylo 120 tisíc tun, což znamená průměrný roční růst více než 6,5 %. Pro zajímavost, oněch 120 tisíc tun představuje asi 100 miliónů kusů elektrospotřebičů, které musí být odborně zrecyklovány.
K minimalizaci negativních dopadů elektroodpadu na životní prostředí významně pomáhá společnost ASEKOL. Jedná se o tzv. kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení, který zajišťuje sběr vysloužilých elektrospotřebičů, jejich dopravu a předání k odborné recyklaci certifikovaným zpracovatelům.
Třídění elektroodpadu a následná recyklace je správnou cestou k trvalé udržitelnosti. Recyklace vysloužilých elektrozařízení patří mezi základní principy cirkulární ekonomiky. Míra materiálového využití dle typu elektrospotřebiče se pohybuje průměrně okolo 80 %, ale u dobře ekodesignovaně navrženého výrobku může být až 95%. „S edukací o nutnosti třídit vysloužilé elektrospotřebiče začínáme už u dětí předškolního a školního věku např. prostřednictvím školního vzdělávacího recyklačního programu Recyklohraní, kde jsme jedním z hlavních partnerů“, komentuje Daniel Šafář, obchodní a marketingový ředitel společnosti ASEKOL. Pokud chcete pomoci životnímu prostředí a kompenzovat tak negativní dopady elektroodpadu, můžete váš starý a nepotřebný elektrospotřebič zavést na sběrný dvůr nebo jej vhodit do pouličního červeného kontejneru na elektroodpad. ASEKOL díky tomu provozuje nejširší sběrnou síť pro zpětný odběr elektrospotřebičů v České republice. Seznam všech sběrných míst můžete najít na https://www.asekol.cz/sberna-mista/ . Mapu všech červených kontejnerů, které jsou dostupné 24/7, můžete najít na https://www.cervenekontejnery.cz/
Nicméně vedle recyklace je také potřeba porouchané spotřebiče opravovat nebo je znovu používat v rámci re-use projektů. ASEKOL dlouhodobě podporuje projekt Opravárna provozující největší síť odborných servisů a drobných opravářů v ČR, kde si můžete nechat vaše nefunkční elektrozařízení opravit. V případě sběru a znovu využití nepotřebných mobilních telefonů ASEKOL spolupracuje s neziskovým projektem Remobil. Opravitelná výpočetní technika může být zase odborně repasována a předána projektu Počítače dětem, se kterým ASEKOL také spolupracuje. Jedná se o unikátní projekt, který podporuje vzdělávání dětí v sociálně slabších rodinách.
Trvalá udržitelnost je geneticky zakódována v základech ASEKOLU. Nicméně bez ochoty spotřebitelů zbavovat se elektroodpadu na místech k tomu určených (červené kontejnery, obecní sběrné dvory odpadů a další) by nebylo možné dosahovat velkých environmentálních úspor. Čím vyšší míra sběru, tím vyšší míra finálního využití jednotlivých materiálů, což ve výsledku znamená, že velké množství různých surovin nemusí být vytěženo z původních přírodních zdrojů. To přináší mimo jiné energetické úspory a snižování emisí skleníkových plynů. Zjednodušeně lze tvrdit, že recyklací 1 kg běžného elektroodpadu ušetří ASEKOL 1 kg CO2 ekvivalentu skleníkových plynů. A v případě recyklace lednic, mrazáků či klimatizací je tato úspora ještě výraznější a rovná se téměř 20 kg CO2 ekvivalentu na kilogram zrecyklovaného odpadu. Díky neustále se zvyšujícímu se povědomí veřejnosti, že elektroodpad je nutné recyklovat, tedy odnést na místo zpětného odběru, tak ASEKOL za jediný rok ušetřil 164 tisíc tun ekvivalentu CO2. Poděkování tedy patří všem, kteří třídí odpad, a tím chrání naše společné životní prostředí.