Drahá nemoc: diabetici si ročně připlatí až 40 000 korun, říká lékař

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Český diabetolog MUDr. Jan Šoupal, Ph.D., svojí studií potvrdil, že kontinuální měření glykémie výrazně přispívá k dobré kompenzaci nemoci. „Přínos glukózových senzorů je v tomto zásadní. Ne každý si je ale může kvůli vysoké ceně dovolit – pojišťovny je hradí jen diabetikům 1. typu,“ tvrdí lékař.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Diabetes mellitus je v médiích často označován jako „civilizační choroba“ nebo „epidemie 21. století“. Jsou ale tyto přezdívky nemoci podle vás oprávněné?

Ano, označení jsou přiléhavá. Počet pacientů s diabetem 2. typu celosvětově rychle narůstá. Souvisí to především se zvyšující se životní úrovní, dostupností nezdravé stravy, nedostatkem pohybu a také s prodlužující se délkou života. V České republice se s diabetem 1. typu léčí přibližně 50-60 tisíc pacientů, s diabetem 2. typu přes milion.

Čím je způsobeno, že pacientů s diabetem 2. typu je podstatně více než s diabetem 1. typu?

Diabetes 1. typu předpokládá chybnou reakci imunitního systému. Znamená to, že se obrátí proti vlastním buňkám, které produkují inzulín. U většiny z nás k tomu naštěstí nedochází. Udělejme si krátké historické okénko lidské tělo se vždy snažilo adaptovat především na nedostatek potravy. Proto se v populaci udržují geny „tlačící“ nás do vyhledávání vysoce kalorické stravy. Diabetes 2. typu zastihl lidstvo nepřipravené zejména po genetické stránce.

Diabetes 2. typu je ve společnosti vnímán jako nemoc, za kterou si lidé mohou sami. Je tato diagnóza opravdu jen otázkou osobní odpovědnosti, nebo onemocnět lze i z jiných důvodů?

Diabetes 2. typu vzniká u geneticky vnímavého jedince. Pokud má jeden z rodičů cukrovku 2. typu, máme zhruba 50 % šanci v budoucnu onemocnět. Pokud se léčí s diabetem oba rodiče, je pravděpodobnost téměř stoprocentní. Diagnostikováni jsou častěji starší pacienti, ale zdaleka to neplatí univerzálně. V posledních letech výrazně přibývá i mladých dospělých pacientů.

Jak se liší léčba u pacientů s diabetem 1. typu a 2. typu?

Základem léčby diabetu 1. typu je inzulín a glukózový senzor. V příštích letech by měla větší část pacientů přejít na automatické dávkování inzulínu pomocí inzulínové pumpy, která čerpá informace ze senzoru.

Základem léčby diabetu 2. typu by měly být ideálně inkretinová analoga a některé další léky podávané ve formě tablet. Teprve v okamžiku, kdy taková léčba nevede k uspokojivým výsledkům, lékař zahajuje léčbu moderními inzulíny. Pokud je diabetik 2. typu léčen několika injekcemi inzulínu denně, léčba nemoci se oproti diabetu 1. typu zásadním způsobem neliší.

Součástí léčby obou typů je ale monitorace glukózy – pokud možno pomocí glukózového senzoru. Jejich přinos je zásadní. Senzory snižují výskyt škodlivých výkyvů glykémie a dramaticky snižují riziko celé řady komplikací. Zcela nezbytná je samozřejmě i úprava dosavadního životního stylu.

Jaké jsou podle vás nejčastější překážky v léčbě, kterým čelí pacienti s diabetem 2. typu?

Bohužel za hlavní komplikaci považujeme úhrady a další regulace. Pouze část pacientů se dostane k léčbě, kterou bychom pro ně považovali za optimální. Překážkou je také zažitá, avšak zkreslená představa o tom, že si pacient za diabetes 2. typu může sám.

Náklady na senzor jsou pro každého diabetika přibližně 40 800 Kč ročně. Diabetikům 1. typu tyto senzory hradí pojišťovna, příspěvky se však nevztahují na pacienty s diabetem 2. typu. Proč jsou podle vás diabetici 2. typu v tomto ohledu znevýhodňováni a mělo by se to změnit?

Jedním z důvodů je, že před mnoha lety nebyl k dispozici dostatek klinických studií u diabetu 2. typu. Zavedla se tedy úhrada, která se soustředila především na pacienty s diabetem 1. typu. Od té doby se již situace radikálně změnila a studie i každodenní praxe ukazují, že změna přístupu k pacientům s cukrovkou 2. typu je nevyhnutelná. Hlavním faktorem ovlivňujícím rozhodování pojišťoven o hrazení senzorů pro diabetiky 2. typu však stále zůstává cena.

Myslíte si, že by se do budoucna mohly příspěvky pojišťoven na diabetické senzory týkat i pacientů s diabetem 2. typu?

Ano, do Poslanecké sněmovny byl nedávno odeslán zákon z pera Ministerstva zdravotnictví ČR, který takové ambice má. Doufejme, že schvalovací proces dopadne pro pacienty dobře. Pro zajištění dlouhodobé monitorace senzorem mě totiž bohužel jiná cesta než úhrada pojišťovnou nebo úhrada z vlastích prostředků nenapadá. Plná úhrada pacientem však není pro velkou část nemocných reálná.

Jaké další kroky by měly být dle vás podniknuty na úrovni zdravotní politiky, aby se zlepšila dostupnost zdravotnických pomůcek pro diabetiky 2. typu?

Celý proces by se měl více zpřehlednit, aby bylo jasné, jaké podmínky musí být pro úhradu zdravotnického prostředku splněny. Pomohla by i možnost pružnějšího zařazování inovací, což by se mohlo změnit v souvislosti s projednávaným návrhem, který je nyní v Poslanecké sněmovně.

MUDr. Jan Šoupal, Ph.D. 3. interní klinika VFN a 1. LF UK v Praze

MUDr. Jan Šoupal, Ph.D., působí jako diabetolog, endokrinolog a internista na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V roce 2018 jako první v Česku implantoval podkožní senzor pro kontinuální monitorování glykémie. Je autorem studie, která velmi přispěla k úhradě senzorů pro pacienty v ČR i v zahraničí. Je zástupcem předsedy České diabetologické společnosti a předsedou Technologické sekce České diabetologické společnosti. Aktivně se podílí na vzdělávání odborné a široké veřejnosti v oblasti moderních technologií v diabetologii.

Nejčtenější

Velkoformátové panely ROCKO: moderní řešení pro váš interiér

Komerční sdělení

Představte si interiér, který Vám každý den bere dech. Obkladové desky ROCKO v sobě skloubí moderní design, praktičnost a jednoduchou instalaci. V dnešní době je stále více kladen důraz na funkční,...

Jak správně topit aneb alchymie ovládání vzduchu

Komerční sdělení

Topná sezona je v plném proudu a snad každému z nás se občas stane, že sice doma topíme, přesto máme pocit, že je tam pořád dost chladno. Do kamen pak přikládáme víc a víc, efekt ale žádný. Co se...

Rozdělení společnosti ROSTRA: Specializace a nové příležitosti

Komerční sdělení

Společnost ROSTRA s.r.o. se rozhodla pro strategický krok, který změní podobu jejího fungování. S účinností od 1. ledna 2025 byla rozdělena na dvě samostatné společnosti – ROSTRA Tools s.r.o. a...

Hejtman vyzval vládu k bezúplatnému převodu pozemků u jezer

Komerční sdělení

Na jednání hejtmana Ústeckého kraje Richarda Brabce s ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem bylo hlavním tématem budoucí využití a správa pozemků v okolí jezer Most a Milada. Hejtman Brabec...

Díky hejtmanství mizí z Bohumína tuny nebezpečného odpadu

Komerční sdělení

Po dlouhých 6 letech zmizí z bohumínského Pudlova zhruba 330 tun nebezpečného odpadu. Odstraní jej Moravskoslezský kraj, práce na jeho likvidaci začaly na začátku ledna.

Vzdělávací projekt na Ukrajině jako vstupenka k úspěchu

Komerční sdělení

Když se Viktor Skrobach rozhodl v roce 2016 nastoupit na Unicorn Vysokou školu, ještě netušil, jak moc tento krok ovlivní jeho budoucnost. Zvolil obor Management ICT projektů, který mu umožnil získat...

23. ledna 2025

Vodíkové hubnutí: Když antioxidanty spojí síly s chilli

Komerční sdělení

Zdravé hubnutí nemusí být jen o snižování kalorií a intenzivním cvičení. Díky pokrokům ve vědě je dnes možné tento proces podpořit inovativními metodami, které nejen usnadní cestu k ideální váze, ale...

23. ledna 2025

Společnost Sweet Delight a.s. oslavuje úspěšný rok 2024

Komerční sdělení

Hodnotný 14% finanční růst podtrhuje překonání obratu 200 milionů korun oproti roku 2023, přičemž více než 70 % této částky pochází z exportu. Tento výsledek zřetelně dokládá sílu společnosti na...

22. ledna 2025

Kreativita bez hranic: Nastartuj svou kariéru v grafickém designu

Komerční sdělení

Staň se grafikem budoucnosti! Přihlas se na školu, kde se tvoří skutečný design. Zeptali jsme se současného studenta Střední školy mediální grafiky a tisku, proč je právě tato škola pro něj ta pravá....

22. ledna 2025

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Nejbohatší člověk světa byl přistižen při podvádění ve hrách, nenese to dobře

Nejbohatší člověk světa Elon Musk chtěl během streamování předvést hráčům své umění v aktuálním herním hitu Path of...