Splněný sen zakladatele vinařství Ing. Radima Hlaváčka se datuje do roku 2015. Součástí tohoto rodinného příběhu se postupně stala také dcera Petra, které vize rodinného vinařství zaimponovala natolik, že dezertovala z Prahy a práv, a později se přidal její manžel Ctibor, který si vzal na starost zejména péči o vinice.
V roce 2015 vyrostlo na velmi specifickém místě přírodního parku Rochus (které dalo vinařství své jméno), s jedinečným výhledem na historické jádro Uherského Hradiště a hřebeny nedalekých Chřibů, moderní, nadčasové vinařství. Nenápadný, účelně řešený design budovy, citlivě začleněné do původního terénu, za svými prosklenými stěnami ukrývá příjemný a vzdušný interiér degustační místnosti. Pocitově jste tak stále v přímém kontaktu s okolní přírodou – pečlivě udržovanou, ale přitom velmi přirozenou zahradou s jezírkem, pergolou a několika zajímavými druhy dřevin, kterou je možné volně projít do domovské, mařatické vinice.
Ve spodní části budovy se nachází technologicky pokročilé, pečlivě čisté výrobní prostředí, v podzemí pak zrají rochůzská vína.
Mezi moravskými vinaři je hodně starověrců, stejně jako těch, kteří sázejí na ryze moderní přístupy a technologie. Vinařství Rochůz se z obojího snaží vzít to lepší. Příkladem je přímo stavba samotného vinařství. Na jedné straně historický kvelbený sklep a zděná studna z roku 1806 a na druhé straně moderní prosklená, betonová budova. A stejně tak se na Rochůzu snaží skloubit jak tradiční odrůdy a postupy, tak i moderní technologie a poznatky.
Klasické odrůdy i populární bubliny
Základem tu jsou a budou typické odrůdy jako jsou Ryzlink rýnský, Chardonnay, Tramín červený, Sylvánské zelené, Pálava a Pinot noir. Na druhé straně se ale rochůzští nebrání v rozumné míře ani nově vyšlechtěným odrůdám, jako je například Donauryzlink a některé další PIWI odrůdy, které umožňují ekologičtější a také ekonomičtější produkci hroznů.
Velký boom v posledních několika sezónách nejen v ČR zaznamenaly „bubliny“. A protože východní Slovácko patří mezi chladnější vinařské oblasti a ty jsou předurčeny k produkci sektů a šumivých vín, našli v nich na Rochůzu zajímavý potenciál a příležitost. Tato vína nyní tvoří okolo 15 % jejich produkce a najde si zde to své každý milovník bublin - jak svěžího Frizzante z voňavého Muscarisu, ovocného růžového sektu, tak i seriózních sektů vyráběných tradiční metodou Champagne z typických odrůd Pinot Noir či Chardonnay.
Čemu na Rochůzu věří
Ve Vinařství Rochůz věří, že na práci ve víně nejsou nejdůležitější jen „zázračné“ postupy a technologie, ale základem je čistota, hygiena, pořádek a poctivost.
A že k tomu všemu je důležitý i marketing a v dnešní době hlavně práce se sociálními sítěmi. Protože můžete vyrábět skvělé víno, ale když k němu neumíte prodat váš příběh, zůstane vám ležet na skladě.
A kde by se rochůzští rádi viděli v další dekádě své existence?
Rádi by dostali své víno do Salonu vín, sní o šampionském titulu na některé význačné zahraniční soutěži a také pracují na tom, aby jednou prodávali 40 000 lahví vína.Aktuálně jsou také mezi přihlášenými o titul Vinařství roku 2024, kde mají první hodnotící kolo za sebou.
U příležitosti desetiletého jubilea vinařství Rochůz nabídne výběrové sady vín k archivaci a během listopadu své příznivce pozve na dvě jedinečné vertikální degustace svých nejlepších ryzlinků a chardonnay.