iDNES.cz

Chcete mít nejen povlečení stále jako nové? Poradíme, jak správně prát

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Každý druh látky má své specifické složení. Proto je důležité zvolit správnou péči a prací cyklus, aby vám ložní prádlo i oblečení vydrželo co nejdéle a zachovalo si svůj tvar a barvu. Přinášíme do vaši domácnosti průvodce praním, pomocí kterého se naučíte prát syntetické a organické materiály.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Přinášíme vám průvodce správným praním. | foto: Shutterstock

Obecně platí, pokud se na prádle objeví skvrna od jídla, pití nebo barvy, zašpiněné ložní povlečení i oblečení vyperte co nejdříve. Udělejte to proto, aby skvrna nepronikla hluboko do vlákna a abyste ji co nejefektivněji odstranili. Oblečení s odolnými skvrnami namočte do studené vody a nechte odležet. Na skvrnu můžete přímo aplikovat i prací gel a následně dát do pračky.

Jak prát přírodní materiály

Bavlna a BIO bavlna

Bavlna i BIO bavlna je materiál, který je odolný, savý a snadno se zpracovává. Na kůži je příjemný, dobře se nosí a neelektrizuje. Často se vyrábí s různými příměsemi, které zajistí pružnost a pomohou udržet tvar oblečení. Při výběru oblečení z BIO bavlny hledejte certifikaci, která potvrdí původ materiálu. Nejznámějším certifikátem je GOTS (Global Organic Textile Standard). Bavlna se bohužel mačká, vytvářejí se na ní žmolky a častým praním může ztratit svou barvu. Pokud máte 100% bavlněné povlečení, nemusíte se bát praní na 60 °C, protože snese i vysoké teploty, nicméně bavlnu s příměsí raději perte na 40 °C a sušte ji v sušičce v rámci příslušného programu.

Luxusní bavlněný satén si zaslouží správnou péči.

Luxusní bavlněný satén si zaslouží správnou péči.

Len

Len je silná, prodyšná a antibakteriální látka, která rychle schne a dobře vstřebává vlhkost. Má antistatické vlastnosti a je hypoalergenní, pokožku nedráždí a příjemně se nosí. Při nošení se však rychle mačká. Len perte na 40 °C, a pokud to vaše sušička nabízí, můžete dát lněné oblečení přesušit i do ní. Oblečení i ručníky z lnu můžete klidně žehlit.

Kolekce TANA Violet od Matějovského představuje absolutní špičku mezi ručníky.

Kolekce TANA Violet od Matějovského představuje absolutní špičku mezi ručníky.

Vlna

Většina vlny pochází z Nového Zélandu a z Austrálie a považuje se za nejstarší živočišné vlákno v textilní výrobě. Vlna je skvělým tepelným izolantem, je prodyšná, nemačkavá a recyklovatelná. Pokožku však škrábe, a tak se nedoporučuje alergikům, lidem trpícím ekzémy a malým dětem. Pokud můžete, vlněné oblečení větrejte, nicméně chcete-li jej přece jen vyprat, perte ho na programu určený na vlnu.

Kašmír

Kašmírová vlna se získává z kašmírských koz z oblasti Himalájí. Jejich srst se sbírá v době jarního línání, kdy se tato zvířata přirozeně zbavují přebytečné srsti. Kašmír je lehký, příjemný materiál s vynikajícími termoregulačními vlastnostmi. Nevýhodou kašmíru je jeho vyšší cena a to, že při nesprávném praní se může oblečení vyrobené z něj srazit. Proto se doporučuje kašmír prát v rukách a nesušit v sušičce.

Hedvábí

Hedvábí je luxusní přírodní materiál, který se vyrábí z vlákna kukly bource morušového. Z hedvábí se vyrábějí většinou společenské i letní šaty, halenky nebo spodní prádlo. Hedvábná látka je velmi prodyšná, výborně reguluje teplotu, je příjemná na pokožce a má samočisticí vlastnosti. Namísto praní se hedvábí doporučuje pořádně vyvětrat na vzduchu. Pokud ho přece jen chcete vyprat, rozhodně ho perte v ruce s jemným mýdlem. Hedvábí se snadno mačká, ale není kamarád s klasickou žehličkou. Proto při žehlení zvolte napařovací žehličku.

Bambus

Vlákno z bambusu je velmi jemné, měkké a prodyšné. Při praní buďte opatrní. Perte ho max. na 30 až 40 °C, nepoužívejte aviváž ani sušičku. Kousky z tohoto materiálu je ideální nechat uschnout volně na vzduchu a slunci.

Náš TIP: Vysoce účinný Rex 3+1 Power Caps s esenciálními oleji kombinuje výhody pracích kapslí a spolehlivého odstranění skvrn i při nízkých teplotách. Rex Power Caps jsou unikátní tříkomorové kapsle vhodné pro textilie všech barev poskytující vašemu prádlu čistotu, zářivé barvy a svěží vůni. Navíc kombinují sílu 3 benefitů v jedné kapsli - zaručují čistotu, svěžest a zářivé barvy vašeho oblečení a zároveň jej provoní smyslnou vůní esenciálních olejů díky +1 benefitu Aromatherapy. Vychutnejte si unikátní svěžest vašeho čerstvě vypraného prádla s Rex Power Caps, které jej provoní povzbuzující vůní lotosu. Jednoduše dokonalá čistota za skvělou cenu!

Jak prát syntetické materiály

Vychutnejte si unikátní svěžest vašeho čerstvě vypraného prádla s Rex Power...

Vychutnejte si unikátní svěžest vašeho čerstvě vypraného prádla s Rex Power Caps.

Viskóza

Viskóza se sice vyrábí z přírodní celulózy, ale při její výrobě je třeba použít velké množství chemie, proto ji zařazujeme mezi syntetické materiály. Látka z viskózy je výjimečně lehká, ale není odolná tak jako ostatní tkaniny. Viskózu perte na max. 40 °C a žehlete nízkou teplotou, abyste látku nezničili. Pokud máte halenku z viskózy, nejideálnější je vyprat ji v ruce a rozhodně neždímat, protože ztratí svůj tvar. Tento materiál navíc doporučujeme prát s pracím prostředkem Perwoll Wool & Delicatese, aby se zachovala jeho jemnost.

Polyester

Polyester je vyroben z umělých vláken, které se snadno elektrostaticky nabíjí a nejen, že se díky tomu často stanete obětí výboje elektrostatické elektřiny, ale oblečení se i více lepí na kůži a může vznikat určitý diskomfort. Proto oblečení z polyesteru perte na vysokou teplotu 60 °C a používejte aviváž, která tento nešvar odbourává. Při praní volte speciální program určený pro syntetiku, který se tak jemně postará o vaše prádlo ze syntetických vláken. Polyester je nemačkavý materiál, který v případě potřeby můžete žehlit na střední teplotu.

Elastan

Sportovní oblečení jako např. plavky nebo i funkční trička a kalhoty se většinou vyrábí z elastanu. Elastan je extra pružný materiál, který se snadno přizpůsobí a je odolný. Ve světě je znám také pod obchodní značkou Lycra nebo v Americe jako Spandex. Elastan perte vždy ve vodě s teplotou v rozmezí 30 až 40 °C a žehlete při nízkých teplotách z vnitřní strany. Oblečení z elastanu si při správné péči umí dlouhodobě udržet svůj tvar a barvu.

Mikrovlákno

Z této revoluční tkaniny se velmi často vyrábějí utěrky nebo hadříky, které se používají při úklidu a čištění. Aby hadříky sloužily dlouhé období, je třeba se o jejich syntetická vlákna starat, protože nesprávné praní dokáže jejich savá vlákna zničit. Nejideálnější volbou je mikrovlákno prát v ruce v mírně teplé vodě. Při praní v pračce nepoužívejte změkčovače a perte v rozmezí teplot 40 až 60 °C s vhodným pracím prostředkem. Mikrovlákno neperte dohromady s přírodními tkaninami, nepoužívejte přípravky na bělení. Tkaninu z mikrovlákna můžete nechat volně usušit na sušáku nebo v sušičce na prádlo při použití nízké teploty.

Akryl

Akrylová vlákna se často kvůli své ceně, jemnosti a rychleschnoucím vlastnostem používají jako náhrada za vlnu. Nevýhodou akrylu je, že se snadno vytahá a tvoří se na něm žmolky. Akrylové svetry perte v ruce v mírně teplé vodě nebo v pračce na max. 30 °C. Při vyšší teplotě hrozí, že z pračky vytáhnete zmenšený nebo zcela sražený kousek oblečení. Oblečení z akrylu sušte ve vodorovné poloze, aby si zachovalo svůj tvar.

Při praní špinavého prádla myslete i na správné roztřídění podle barev, abyste předešli nežádoucímu zabarvení. Na barevné prádlo zvolte například Persil Color Gel Deep Clean, který je účinný při teplotě již od 20 °C, aktivně se stará o barvy vašeho oblečení a odstraňuje i ty nejodolnější skvrny. Persil Color Gel Deep Clean je možné aplikovat i přímo na skvrnu. Na tmavé oblečení zvolte prací gel Perwoll Renew Advanced Black, který nejen obnovuje tmavé barvy vašeho oblečení, ale stará se i o jeho jednotlivá vlákna, aby si zachovaly svůj tvar a pružnost. Na bílé oblečení použijte Persil Regular, který odstraňuje skvrny i ze světlého oblečení a můžete jej aplikovat i přímo na vzniklé nečistoty.

Persil Color Gel se citlivě stará o tkaninu i při nízkých teplotách vody,...

Persil Color Gel se citlivě stará o tkaninu i při nízkých teplotách vody, rozjasní ho a předchází vyblednutí barev i po několika vypráních. Gel můžete bez obav aplikovat přímo na skvrny od rtěnky, vína nebo trávy.

zpět na článek