Čeští developeři expandují do ciziny, premiantem je UDI Group

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Čeští developeři v poslední době stále častěji vyrážejí podnikat do zahraničí. Výjimečným úkazem je v tomto směru developerská skupina UDI Group. Ta vznikla před 30 lety v Česku a vyrostla na výstavbě dostupného bydlení v českých a moravských regionech.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V Praze staví developer bytové přístavby k obchodnímu centru Lužiny přímo na stejnojmenné stanici metra. | foto: BD - TECHNIK s.r.o.

Do zahraničí se vydala již před 15 lety a dnes působí v šesti zemích na dvou kontinentech. Své miliardové aktivity rozvíjí kromě domácího trhu také v Polsku, Maďarsku a Srbsku, ale i v Panamě a Kostarice. A poohlíží se dokonce po akvizicích projektů ve Spojených Státech.

Luxusní projekt Zitá s výhledem na oceán v Panamě. Bude zajímavý i pro české investory. | foto: BD - TECHNIK s.r.o.

Rozkročení se mimo hranice České republiky přináší nové možnosti nejen developerovi, ale i jeho domácím zákazníkům a případným investorům. Mohou totiž využít možnosti nákupu investičních bytů nejen v Česku, ale také v zahraničí z pohodlí pražské kanceláře. Investice do nákupu bytů jsou stále populárnější. V ČR jsou ceny poměrně vysoko, ale v Polsku nebo v Srbsku a dokonce i za oceánem lze do bytů investovat od daleko menších částek. A díky tomu mohou investoři počítat s rychlejší návratností vložených peněz z nájemného.

Svůj největší projekt připravuje UDI Group v srbském Bělehradě. Duga nabídne 1800 bytů a 50 tisíc m2 kanceláří a bohatou občanskou vybavenost včetně školky. Developer zde bude investovat 14 miliard korun. | foto: BD - TECHNIK s.r.o.

Také pro větší investory, ať již soukromé nebo institucionální, kteří se chtějí podílet na úspěšném rozvoji UDI Group, je nyní investice snazší. Letos byl založen fond kvalifikovaných investorů a nabízí možnost investovat pomocí standardního finančního nástroje dohlíženého Českou národní bankou do skupiny jako celku, ale také do jednotlivých projektů v ČR i v zahraničí. „Fond nám pomáhá získat nové typy investorů. Vedle větších privátních také institucionální investory z řad bank a pojišťoven, nebo investičních fondů. Ty totiž spravují prostředky třetích stran, svých vkladatelů, a musí se tedy řídit striktními pravidly,“ vysvětlil treasury & funding director UDI Group Pavel Šemík. Tito investoři proto pro své investice vyžadují standardní platformu, která je pod nezávislou správou a pod dohledem regulátora, tedy České národní banky. Nezávislou správu fondu zajišťuje investiční společnost Winstor, depozitářem je ČSOB a auditorem Ernst & Young.

Nejnižší možný vklad je ze zákona jeden milion korun. Investorům fond nabízí zhodnocení ať již konzervativnější – formou pevného procentního výnosu až devět procent ročně, s garancí minimálního výnosu 6,5 procenta ročně, tak prémiové – spojené s podílem na celkovém zisku konkrétního projektu či portfolia, kde lze očekávat výnosnost kolem 15 procent ročně.

Česko jako základ pro mezinárodní expanzi

Přes zahraniční expanzi je základem podnikání pro UDI Group stále Česká republika i když zde je podle ředitelky strategie developera Marcely Fialkové podnikání ze všech trhů nejsložitější. Povolit běžný bytový dům zde kvůli extrémně složité administrativě, nepřátelskému naladění úřadů a téměř neomezených možností aktivistů bránit výstavbě, trvá někdy i víc než deset let. „Hodně si slibujeme od nového stavebního zákona. Bohužel není dokonalý, ale musíme pracovat s tím co je. Nějaké změny určitě s novým zákonem nastanou a věřme tomu, že povedou ke zrychlení výstavby,“ dodala Fialková, která v minulosti pracovala jako poradkyně ministryně pro místní rozvoj právě při přípravě původního návrhu nového stavebního zákona.

V ČR skupina nyní staví bytový projekt v Praze na Lužinách a logistický areál na dálnici D5 blízko německých hranic. Připravuje celou řadu dalších projektů rezidenčních, kancelářských i retailových v Praze, Brně i dalších lokalitách.

Bytové domy Lužiny nabídnou přes 300 bytů ve dvou domech, které z obou stran obklopí Obchodní centrum Lužiny přímo na stejnojmenné stanici metra. I přes určité ochlazení na rezidenčním trhu v posledním roce se byty v projektu na Lužinách velmi dobře prodávají. „Kromě bydlení v místě se skvělou dostupností zde totiž kupující najdou domov v budově přímo propojené s obchodním centrem, které má komunitní charakter a je v něm proto vše od obchodů, přes restaurace a kavárny, po fitness centrum, ale třeba i městskou knihovnu,“ dodala Fialková. Další pražské bytové nebo kancelářské projekty skupiny připravuje na Smíchově a na Žižkově. Stavět by tam chtěla v nejbližších letech.

Vloni UDI Group vstoupila také do Brna, když zde získala průmyslovou lokalitu, kterou hodlá přetvořit na nájemní bydlení. „Vznikne na ní několik stovek jednotek pro středně a dlouhodobé ubytování, které je velmi populární v evropských metropolích a v Brně zatím chybí,“ vysvětlil ředitel českého developmentu skupiny Jakub Malý. Stavět chce začít v Brně v příštím roce. Budování rezidenčních projektů pro ubytování hotelového typu je nový směr, kterým se skupina vydala před pár lety. Nabízí ho v řadě svých zahraničních projektů a Brno je první v Česku. Jednotky pro pronájem v takových projektech se mírně liší od klasických bytů pro bydlení. Co se uspoří na metrech přímo v jednotkách pro ubytování, si ale projekty vynahradí na společenských prostorách pro restaurace a služby. Běžné jsou v takových projektech třeba fitness centra ale také samoobslužné prádelny, společné komunitní terasy s vybavením pro relax a zábavu, herny či specifické prostory pro samoobslužné boxy.

Logistika je po krátkodobém zpomalení opět na vzestupu

Logistika je další nohou, na které stojí developerské podnikání UDI Group. Skupina provozuje již dokončený areál na dálnici D1 za Prahou a nyní staví další na D5 blízko německých hranic. Celkem do logistiky v ČR developer investuje přes čtyři miliardy korun a projekty má také v zahraničí.

Logistické a průmyslové haly jsou nezbytnou základnou pro průmysl a maloobchod. V Česku jich vzniknou ještě stovky, než doženeme v úrovni vybavenosti země Německo. Energetická krize, kterou vyvolala válka na Ukrajině zájem investorů, kteří haly využívají, mírně ochladila. Nyní se však poptávka od investorů vrací. Skupina tak brzy pronajme první plochy v nově budovaném areálu na dálnici D5 u Plzně. Prvním z nájemců bude zřejmě výrobní firma, se kterou nyní developer jedná. Dokončí pro ni přednostně jednu z hal, která je nyní rozestavěná tak, aby zde továrna mohla zahájit do roku provoz.

Spolupráce se špičkovými architekty z celého světa

Ke spolupráci na svých vlajkových projektech hlavně v zahraničí, ale i v ČR si developer vybírá architekty z celého světa. „U velkých projektů pořádáme architektonické soutěže, do nichž zveme renomovaná jména z celého světa. Chceme tak vybrat neotřelý design, který bude zároveň efektivní a funkční. Srbský projekt třeba s námi tvoří britský architekt Ian Bogle, naše latinskoamerické projekty zase přední dánský architekt Morten Schmidt,“ vysvětlil ředitel developmentu UDI Group Jan Chromeček.

V architektonické soutěži na svůj největší projekt Duga s plánovanými investičními náklady přes 14 miliard korun proto developer vybíral z téměř desítky návrhů od špičkových architektů z celého světa. Nakonec nejvíce zaujal projekt britského architekta Iana Bogla. Ten zabodoval nejen moderním designem, ale i udržitelným řešením. Hlavně ale nejlépe vyřešil požadavky na výhledy z budov jak na nově vznikající lineární park na jedné straně, tak na Dunaj na straně druhé. „Ian Bogle je autorem koncepce a designu, ale samozřejmě na místním trhu spolupracuje s tamním ateliérem, který jeho vizi zasazuje do místních podmínek. To je obvyklý koncept, který v zahraničí na významných projektech používáme,“ řekl Chromeček. Podobně pracuje skupina například v Latinské Americe.

Řada zemí Latinské Ameriky se velmi rychle rozvíjí a netrpí přeregulovaností, proto si český developer tuto oblast vybral pro diverzifikaci svého podnikání mimo kontinent. Projednávání a příprava projektů postupuje v obou zemích, kde zatím UDI Group za oceánem působí, tedy v Panamě i Kostarice, velmi rychle. Také spolupráce s místními partnery je efektivní. Na projektech v této části světa vybral český developer ke spolupráci dánského architekta Mortena Schmidta. Ten navrhl design, který projekty UDI Group od běžné tamní produkce velmi výrazně odlišuje, a hlavně se lidem líbí. Samozřejmě i na latinskoamerických trzích firma spolupracuje s lokálními partnery, kteří architekturu dotahují do místních norem podle tamních zvyklostí. „Nyní vybíráme generálního dodavatele stavby. Je to velmi vzdálený a nový trh s jinou mentalitou, tak věřte, že vybíráme skutečně velmi pečlivě. První projekt bychom chtěli začít stavět za pár měsíců,“ uvedl Chromeček.

V Evropě v důsledku ekonomického poklesu, a hlavně kvůli zdražení peněz přišla doba, kdy se množí nabídky připravených developerských projektů. „Prověřujeme jich desítky na různých trzích. Některé jsme již koupili, zatím hlavně v ČR. Ale díváme se i do zahraničí. Zajímají nás některé země západní Evropy nebo USA,“ dodal Chromeček. Podle něho je Amerika stále velmi zajímavý, byť velmi konkurenční trh. I projekt, o kterém nyní skupina uvažuje v USA, by byl podle něho velmi zajímavý pro případné české investory.

  • Nejčtenější

Jako před víc než stoletím. Mahlerova Symfonie č. 7 bude událostí roku

18. července 2024

Komerční sdělení Připomenout atmosféru světové premiéry Symfonie č. 7 Gustava Mahlera z roku 1908 chtějí v rámci...

Vůně sušenek a moderní technologie: To je Mondelēz v Opavě

15. července 2024

Komerční sdělení Svět plný skvělých sušenek a oplatek BeBe Dobré ráno, Oreo, Zlaté Polomáčené, Fidorek a dalších...

V roce 2024 vzniklo v Česku díky Sazce už 198 milionářů

15. července 2024

Komerční sdělení Uběhlo 182 dní roku 2024 a díky Sazce už v Česku přibylo 198 milionářů. Trend – alespoň jeden...

Jak na větrání s rekuperací ve starším domě

17. července 2024

Komerční sdělení Cílem rekonstrukce staršího domu bývá nejen zvýšení komfortu bydlení, ale také snížení nákladů na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Návštěvníci Colours of Ostrava mohou cestovat s festivalovou jízdenkou

15. července 2024

Komerční sdělení Zvýhodněné festivalové jízdné se každoročně těší stále větší oblibě. Dopravní podnik Ostrava si jej...

Nádobí, které není třeba mýt? Využívají ho nejen restaurace nebo kempy

21. července 2024

Komerční sdělení Jednorázové tácky, kelímky, krabičky na jídlo a další nádobí ocení jak gastronomické provozy, tak i...

Nakopněte se v letních horkých dnech

20. července 2024

Nechte se inspirovat zivina.cz skvělými produkty na léto, které vás nakopnou v těchto horkých...

Vavřincovo Gastro léto přivítá kuchaře, kuchařské influencery i vinaře

20. července 2024

Komerční sdělení Za pestrou škálou chutí a vůní letos v létě nemusíte nikam do světa. Celý svět přijede do Pece a Vy...

Barevné novinky KOVAP jsou ideálním dárkem

19. července 2024

Komerční sdělení Hledáte originální a zábavný dárek, se kterým si děti vyhrají i pokud bude léto tak trochu česky...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...