Podle nejnovějšího průzkumu Generali České pojišťovny, který vznikl ve spolupráci s agenturou Ipsos, si až 91 % rodin dokáže bez problémů poradit s běžnými výdaji. Důsledky pandemie, rostoucí ceny energií a vysoká inflace totiž naučily Čechy lépe plánovat výdaje a více šetřit.
„V posledních letech jsme viděli dva výrazné poklesy spotřeby domácností – nejprve kvůli pandemii a následně kvůli vysoké inflaci. S klesající inflací a růstem reálných mezd se ale spotřeba opět zvyšuje. Zároveň však rodiny více spoří a myslí na budoucnost,“ popisuje Petr Mederly, obchodní ředitel Generali Investments CEE.
Samoživitelé mají větší finanční problémy
Přestože většina rodin s dětmi běžné výdaje pokryje, 6 % domácností přiznává občasné potíže a 3 % se nacházejí ve špatné finanční situaci. Nejčastěji jde o samoživitele, rodiče na mateřské či rodičovské dovolené a lidi s nižšími příjmy.
Z průzkumu vyplývá i to, že se české rodiny snaží šetřit – 71 % dotázaných si vytváří finanční rezervu na nečekané výdaje. Otázkou ale zůstává, jak velká rezerva je dostatečná.
Nejčastěji lidé (25 %) považují za ideální úsporu ve výši tří čistých měsíčních příjmů. Dalších 24 % by preferovalo rezervu pokrývající šest až dvanáct měsíců. Shoda však panuje v tom, že u rodin s dětmi je finanční rezerva nezbytná.
Co může rodiny dostat do finanční tísně?
Podle dat se více než čtvrtina českých domácností obává pádu do chudoby. Nejčastějším důvodem finančních problémů je ztráta příjmu kvůli vážné nemoci nebo úrazu. „Přitom právě proti takovým situacím se lze chránit kvalitně sjednaným životním pojištěním,“ říká Aleš Krejdl, ředitel útvaru životního pojištění z Generali České pojišťovny.
Na českém trhu hraje hlavní roli rizikové životní pojištění, které nabízí široké pojistné krytí. Pokud je smlouva správně nastavena, může pomoci rodinám překonat těžké období. Jen samotná finanční rezerva totiž často nestačí – několik měsíců úspor obvykle nezabrání zásadnímu poklesu životní úrovně.
Aby životní pojištění skutečně plnilo svou funkci, je důležité ho pravidelně aktualizovat. „Rodinné výdaje se mění – když jsou děti malé a jeden rodič nepracuje, je finanční situace jiná než v době, kdy už oba rodiče vydělávají. Je důležité sledovat své měsíční výdaje a zvážit, zda by rodina zvládla výpadek jednoho, nebo dokonce obou příjmů. Nějakou dobu by je možná vykryla z rezerv, ale dlouhodobě je taková situace finančně neudržitelná. A právě proto existuje životní pojištění,“ dodává Aleš Krejdl.