Češi na internetu riskují a ztrácejí kontrolu nad svými online daty

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Češi si na internetu se svými údaji počínají neopatrně, zjistili odborníci z Kaspersky Lab. Navíc skoro třetina rodičů nemá přehled o tom, co se o jejich dětech objevuje online. Odborníci proto radí, jak opět získat kontrolu nad svými osobními údaji.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Češi na internetu riskují a ztrácejí kontrolu nad svými online daty | foto: Kaspersky Lab

E-mailové adresy, telefonní čísla, údaje o zaměstnání nebo data narození. Na internetu se můžeme o spoustě lidí dozvědět bez velké námahy řadu citlivých informací. Evropané totiž ztratili přehled o tom, kde všude se jejich osobní údaje objevují, které společnosti nebo platformě je kdy svěřili a kolik je toho možné na internetu dohledat třeba i o vlastních dětech. 

Ke zlepšení této situace chce velkou měrou přispět společnost Kaspersky Lab, která prostřednictvím svého startupového inkubátoru spouští beta verzi služby Privacy Audit. Ta je speciálně navržená tak, aby umožnila uživatelům získat přehled o všech osobních informacích, které jsou o nich dostupné v online prostředí.

Češi na internetu riskují a ztrácejí kontrolu nad svými online daty

Na základě průzkumu mezi evropskými uživateli, který se zaměřil na povědomí, znalost a vnímání osobních dat, společnost Kaspersky Lab zjistila, že se ztráta kontroly nad osobními údaji týká většiny osob. Výsledky například poukazují na to, že 60 % Čechů neví, kde všude se na internetu objevují jejich data a kde jsou uložena. Ještě více alarmující je fakt, že 29 % českých rodičů nemá přehled o tom, kolik osobních informací o sobě na internetu sdílejí jejich potomci.

Vnímáme bezpečnostní rizika

Na jednu stranu průzkum společnosti Kaspersky Lab dokládá, že je bezpečnost osobních dat pro většinu Čechů důležitá. Například 92 % se jich zajímá o to, jestli nejsou jejich data používána nezákonně. Dalších 62 % se obává toho, aby jejich osobní finanční údaje neskončily v rukách hackerů. Navíc pouze něco přes třetinu respondentů důvěřuje velkým korporacím, když přijde řeč na zpracování dat, a pouze 27 % se domnívá, že jsou jejich osobní údaje v bezpečí na sociálních sítích.

Češi na internetu riskují a ztrácejí kontrolu nad svými online daty

Nejvyšší čas na změnu

Na druhou stranu ale uživatelé nedělají dost pro to, aby svá data chránili. Téměř pětina Čechů (16 %) nezabezpečuje své Wi-Fi sítě heslem, 28 % jich nikdy neaktualizovalo bezpečnostní nastavení routerů a 11 % na svých zařízeních nepoužívá žádná bezpečnostní řešení.

Všeobecně přitom platí, že nejslabším článkem ochrany bývají lidé a jejich chování. I když komerční společnosti patřičně zabezpečí data zákazníků, nemohou nikdy zabránit tomu, aby je rizikům nevystavili sami zákazníci. Třeba tím, že používají stále stejné heslo, a to i pro několik účtů najednou, sdílejí ho s dalšími osobami nebo je tak slabé, že se dá během chvíle uhodnout.

Přehled o osobních informacích dostupných online lze získat díky PrivacyAudit.me. Nová služba v podobě webového nástroje poskytuje uživatelům kontrolu nad soukromím na internetu a do určité míry umožňuje množství a povahu dostupných dat spravovat. Aby uživatelé chránili své online aktivity i data uložená v počítačích nebo mobilech, měli by využívat bezpečnostní řešení jako je například Kaspersky Internet Security

Díky němu budou v bezpečí všechna zařízení s operačním systémem Windows, iOS i Android. Řešení chrání osobní data před malwarem, nebezpečnými weby, spamem, kyberšpionáží nebo peněžními podvody a krádežemi. Modul rodičovské kontroly navíc ochrání i online aktivity dětí, přičemž rodiče mohou nastavit množství a charakter údajů, které o sobě děti mohou prozradit.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Cesty začínají na veletrzích Go a Regiontour, za poznáním i za jídlem

Cesty začínají na veletrzích, za poznáním i za jídlem

Na brněnském výstavišti se ve dnech 17.–20. ledna odehrají veletrhy cestovního ruchu GO a Regiontour. První den patří...

Pět kroků k povánočnímu úklidu

Kontejner

Vánoční svátky už jsou definitivně za námi. Také vám Ježíšek přinesl spoustu nových věcí a je potřeba uvolnit pro ně...

Další z rubriky

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

O krok blíž konci jednorázových plastů v EU

O krok blíž konci jednorázových plastů v EU

Zákaz prodeje brček, plastových vatových tyčinek, příborů či obalů na potraviny, pokud existuje dostupná a cenově...

Změny v zemědělství, průmyslu i službách shrne konference

Změny v zemědělství, průmyslu i službách shrne konference

V konferenčním a informačním středisku České zemědělské univerzity v Praze se bude ve středu 23. ledna konat...

Najdete na iDNES.cz