Čedič: sopečná a odolná hornina je ve stavebnictví oblíbená
Čedič neboli bazalt není ani zdaleka obyčejný kámen. Zaujme vás pro svou namodralou tmavě šedou barvu. Tahle sopečná hornina posetá černými krystalky se hojně se využívá ve stavebnictví. Jestliže sháníte kvalitní čedič, v lomu Dubičná vám jej naloží kolik budete chtít.
Česká rodinná firma se těžbou čediče zabývá po generace. Jejich lom, situovaný na rozhraní okresů Litoměřice a Česká Lípa, přináší na povrch bohatou historii těžby této odolné a oblíbené horniny. Společnost je v Česku jediná, která tento druh čediče těží a zpracovává, a to nejen pro stavební firmy, ale i soukromníky, kteří si chtějí vyzdobit své domovy a okolí.
Z čediče vytvoříte krásné zahrady
Čedič je vynikající materiál při stavbě opěrných zdí, podezdívek, k vydláždění chodníků nebo při zpevnění dálničních svahů, hrází, břehů potoků a řek. Štípaný čedič má své právoplatné místo v zahradách.
Při těžbě se odlamuje v masivních čtyř či pětibokých sloupcích, což je efektivní jako solitérní prvek do zahrad nebo například při realizaci vodopádů či zahradních jezírek. Čedič oproti umělým materiálům navíc zachová ráz zahrady a je odolný vůči povětrnostním podmínkám. Zachovává si také svou barvu.
Kamenolom CS Kámen Plus má pro vás připravené finální kamenické produkty z přírodního kamene tefritu (druh čediče), a to například :
- dlažební kostky,
- stavební kámen,
- obrubníky,
- štípané dlažby,
- solitéry - okrasné kameny.
Čedičem se pyšní mnohá česká i zahraniční města
Výrobky z lomu našly svoje využití v několika českých i zahraničních městech na veřejných místech. Je možné, že při procházce v Liberci, Nejdku, Karlových Varech nebo v Berlíně si čediče všimnete na chodnících nebo v parcích.
Kámen z lomu zdobí dále místa, jako jsou Zoo Praha, Terezín, Hrad Kost nebo Zámek Mělník. Kamenolom je jedinečný nejen v tom, že se v Česku jedná o jediné místo, kde se tento čedič těží, ale také způsobem těžby a zpracováním. Ten je vysoce ekologický.
CS Kámen Plus bere při těžbě ohledy na životní prostředí
Společnost nechce pouze bezohledně těžit z přírody, ale zajímá se také o životní prostředí. Díky ruční výrobě dosahuje skutečně malých postupů v těžbě. Kámen se tak zhodnocuje v daleko vyšší míře než třeba při výrobě drceného kameniva.
Devastace krajiny probíhá mnohem mírnějším tempem a v daleko příznivějších podmínkách než při strojové výrobě ve velkokapacitních lomech na drcené kamenivo. Znamená to, že tímto způsobem firma chrání krásu okolní krajiny a přispívá k udržitelnému rozvoji.
Kamenolom provádí těžbu čediče tak ohleduplně, že to ani nepoznáte. Když projíždíte kolem lomu, nezasvěcení z vás si ani nevšimnou, že se zde každý rok vytěží 10-15 tisíc tun čediče, který poté zdobí vaše zahrady, domy i veřejná prostranství.