Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Čech napsal životopis britské ikony Wellingtona. Vydán bude v Británii

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Mladý český historik Daniel Res ve své knize Wellington: Vítěz od Waterloo, která v ČR vyšla již na podzim předminulého roku, popisuje fascinující životní příběh britského vojevůdce Arthura Wellesleyho, 1. vévody z Wellingtonu. Ten roku 1815 u Waterloo porazil Napoleona.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Čech napsal životopis britské ikony Wellingtona. Vydán bude v Británii | foto: AMERIGO, s.r.o.

Waterloo bylo však dle Daniela Rese pouhou „pomyslnou tečkou“ za Wellingtonovou pozoruhodnou kariérou v bitvě nikdy neporaženého vojevůdce. Jeho kniha příští rok vyjde v Británii a recenzoval mu ji mimo jiné oblíbený romanopisec Bernard Cornwell. Monografie láká čtenáře svou takřka románovou čtivostí, propojenou s pečlivou analýzou historických faktů a bohatou citací dobových pramenů. 

Čech napsal životopis britské ikony Wellingtona. Vydán bude v Británii

Co vás coby českého spisovatele vedlo k sepsání právě této knihy a obecně k zájmu o Wellingtona?

K Wellingtonovi mě v dětství poprvé přivedly historické romány britského spisovatele Bernarda Cornwella, v nichž často vystupoval. Hlubší zájem o jeho osobu u mě pak vznikl při studiích, když jsem o vévodovi psal bakalářskou práci. Při četbě Wellingtonových dopisů mě postupně jako osobnost zaujal natolik, že jsem se rozhodl sepsat jeho životopis. U nás vycházely převážně knihy o Napoleonovi a Wellington tu není až tak známý. To je určitě škoda a doufám, že má kniha to alespoň částečně napraví. V Británii je přitom Wellington populární podobně jako třeba Winston Churchill. Najdete zde po něm pojmenováno nespočet restaurací, ulic a náměstí. Přímo k bitvě u Waterloo se pak v Londýně váže například Waterloo Bridge nebo Waterloo station. Podle jeho jména je pojmenováno hlavní město Nového Zélandu, typ bot nebo slavný recept na hovězí. Znalcům osudů našich letců v RAF pak jistě jeho jméno připomene slavný bombardér Vickers Wellington, se kterým naši piloti za druhé světové létali. Waterloo je v dnešní společnosti spíše synonymem porážky, ačkoliv pro většinu tehdejší Evropy se jednalo o symbol vítězství, které přineslo po letech krvavých bojů mír.

Čech napsal životopis britské ikony Wellingtona. Vydán bude v Británii

Co je na Wellingtonovi podle vás nejzajímavější?

Kromě toho, že se jedná o velkého vojevůdce, který nebyl nikdy poražen v polní bitvě a proti napoleonské Francii úspěšně vedl sedm let válku na Pyrenejském poloostrově, přičemž nakonec porazil samotného Napoleona, mě zaujalo například to, že se jednalo o citlivého muže. Jeho asi neslavnějším citátem je, že „kromě prohrané války je ta nesmutnější věc na světě válka vyhraná.“ Velmi zajímavý je také jeho soukromý život. Obzvlášť spletitý je příběh jeho manželství, které bylo v tehdejší době přirovnáváno k příběhu Odyssea a Penelopé. Wellington byl také skvělý jezdec, velký čtenář, gentleman, vynikající organizátor a konzervativní politik s typicky britským černým smyslem pro humor. Na druhé straně měl sklony k perfekcionismu a workoholismu…Zkrátka, velmi složitá a zajímavá osobnost i z lidského hlediska.

Letos chystáte vydání knihy ve Velké Británii a již české vydání mimo jiné pochvalně recenzoval zmiňovaný Bernard Cornwell. Čím je podle vás vaše kniha výjimečná oproti ostatním četným Wellingtonovým životopisům z pera anglosaských autorů?

Myslím, že v mé knize je unikátní prolnutí britského a středoevropského kontextu napoleonských válek s vazbami na habsburskou monarchii, které jsme byli součástí. Zajímavý je třeba příběh tzv. Černého sboru, který vznikl v Čechách, probil se roku 1809 až k Severnímu moři, odkud jej britské lodě dopravily za Wellingtonem do Portugalska. Za velký přínos považuji kapitolu o Wellingtonově obraně Portugalska pomocí systému pevností zvaného linie Torres Vedras. K té se pochvalně vyjádřil např. britský expert na napoleonské války, profesor Charles Esdaile, což mě hodně povzbudilo. Wellington předběhl svou dobu a praktikoval proti Francouzům v podstatě zákopovou válku. Mimo to se jej snažím vykreslit především jako lidskou bytost se všemi vášněmi, úspěchy i neúspěchy.

Nedávno jste spoluzaložil nové nakladatelství Citadelle, mohl byste nám na závěr stručně představit, jaké s ním máte plány?

Velmi rád. Citadelle je malé rodinné nakladatelství. Teprve nabíráme zkušenosti. Vydali jsem ale zatím např. velice zajímavou knihu od britského historika Johna Ashdown-Hilla Richard III. - Poslední dny života a osud jeho DNA, která dovedla roku 2012 archeology k objevu těla tohoto anglického panovníka na parkovišti v Leicesteru. Celkově se chceme v Citadelle zaměřovat na literaturu faktu s historickou tématikou. Do budoucna se ale nebráníme ani kvalitní beletrii. Vzhledem k tomu, že jsme zatím malé nakladatelství, chceme si tituly pečlivě vybírat a vydávat pouze ty, za kterými si stojíme, připadají nám kvalitní a máme z nich sami radost. Chceme klást důraz i na kvalitní technické zpracování knih samotných. Letošní rok plánujeme vydat další britský bestseller od Johna Ashdown- Hilla Tajemství královských sňatků – manželky, konkubíny, bigamisti, v němž se čtenáři dozví, - jak již název knihy napovídá – jak to bylo s královskými potomky a jejich sňatky, a budou vytaženi kostlivci ze skříní nejznámějších anglických panovníků. Dále pak chystáme v Americe nedávno vydanou autobiografii Debbie Harry, frontmanky legendární newyorkské kapely Blondie. Naše knihy můžete zakoupit u všech dobrých knihkupců nebo na: https://www.citadelle.cz/

  • Nejčtenější

Peníze na bydlení předem? Ať vám už nikdo vaši nemovitost nevyfoukne

Věděli jste, že si můžete zajistit peníze až dva roky předtím, než se vůbec pustíte do hledání nebo do stavby vysněného...

Liga mistrů: Další show Reds? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Kolotoč fotbalových zápasů nejprestižnější klubové soutěže světa se opět roztáčí. Liga mistrů má na programu...

Následná péče o dlouhodobě nemocné v Humpolci a Ledči nad Sázavou

Se vzrůstajícím počtem seniorů vyvstává i otázka zdravotní a sociální péče o ně. Nedostatek následné lůžkové péče a...

Švestka nebo borůvky? Zahrada na jaře přeje výsadbě stromů i květin

Práce na zahradě na jaře je po zimě velmi náročná. Sluneční paprsky už probouzejí přírodu i milovníky zahradničení a je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moderní fasáda domu: tradiční materiály v současném pojetí

Obklady z přírodních materiálů mají v moderní architektuře své neopomenutelné místo. Luxusní vzhled, poutavé struktury...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Následná péče o dlouhodobě nemocné v Humpolci a Ledči nad Sázavou

Se vzrůstajícím počtem seniorů vyvstává i otázka zdravotní a sociální péče o ně. Nedostatek následné lůžkové péče a...

Říp či Milešovka – vystoupat na vrchol můžete kdykoli, třeba i v zimě

Ani jednu z  těchto dvou dominant Českého středohoří netřeba představovat. A pokud máte chuť, nečekejte na prázdniny...

8,5 miliardy korun. To je český vývoz prostřednictvím Lidlu v r. 2019

Meziročně jde přitom o téměř třetinový nárůst. České výrobky jsou v zahraničí čím dál populárnější. S Lidlem v roce...

Jak připravit skleník na jaro? Začít můžete už teď

Také se nemůžete dočkat další zahrádkářské sezóny? Na co čekat? Už teď můžete připravit skleník na jaro. Poradíme vám,...

Najdete na iDNES.cz