Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. října 2021 Hedvika

Analýza: Ostřelování Paktu stability

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Klimatické cíle Evropské komise tlačí na existující pravidla o rozpočtové kázni. Kompromisem by mohly být výjimky pro zelené investice. Potíž je v tom, jak je nastavit. Jazýčkem na vahách jsou v tuto chvíli německé volby.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Analýza: Ostřelování Paktu stability | foto: ČTK

Osm zemí Evropské unie včetně České republiky se postavilo v závěru minulého týdne proti možnosti uvolňování rozpočtových a dluhových pravidel, jejichž platnost Evropská komise dočasně pozastavila kvůli koronavirové krizi. V debatě o budoucnosti tzv. Paktu stability a růstu se tyto státy, jež usilují o návrat přísnějších pravidel, vymezily proti Francii a jihoevropským zemím. Ty naopak navrhují jejich zmírnění.

Důvod? Dotyčná osmička se obává, že by ambiciózní klimatické cíle a plány na posun ekonomiky k digitalizaci a bezuhlíkové podobě mohly podkopat samotný pakt, považovaný za jeden z pilířů unijní hospodářské politiky a „bič“ na rozpočtové hříšníky.

60, tři… a dost

Na současné podobě Paktu stability a růstu se dohodla Evropská unie po dluhové krizi po roce 2009. Podle platných pravidel by veřejný dluh neměl překročit 60 procent hrubého domácího produktu (HDP) a rozpočtové deficity nesmějí převýšit tři procenta HDP. Jde o zásady, které byly příkazem i v minulosti.

Unijní exekutiva však loni v březnu v zájmu podpory ekonomik zasažených protipandemickými opatřeními platnost těchto stropů pozastavila a jejich návrat ohlásila až na začátek roku 2023. Zejména Francie, Itálie a Španělsko začaly hned hovořit o tom, že by opětovné vymáhání závazků mělo být spojeno s jejich zmírněním.

„Zdravé veřejné finance jsou ústředním pilířem členství v EU a základem hospodářské a měnové unie. Fiskální udržitelnost kombinovaná s reformami podporujícími ekonomický růst musí proto nadále tvořit základ společného rámce hospodářské a fiskální politiky EU,“ objevilo se ve výzvě, kterou otisklo několik předních evropských deníků.

Za jednostránkový text iniciovaný Rakouskem se postavily státy ze skupiny tradičně vystupující proti růstu zadlužení, tedy Nizozemsko a skandinávské země. Připojily se Česko, Slovensko a Lotyšsko.

Osmička zemí podložila své argumenty odhadem, podle něhož dluh EU vzroste za dva roky z předloňských 79 procent HDP na předpokládaných letošních 94 procent HDP. Omezení tohoto rizika by proto mělo být podle tohoto tábora společným cílem celé Unie. Návrat k fiskálním pravidlům není překážkou v efektivní fiskální politice, zdůrazňuje se v dokumentu, podle něhož jsou signatářské země přesto ochotny o vylepšení paktu debatovat.

Analýza: Ostřelování Paktu stability

Německý klíč

Diplomaté se shodují, že pro osud možných změn v Paktu stability a růstu bude směrodatný výsledek zářijových německých voleb do Spolkového sněmu. Rozhodnou mimo jiné o nástupci Angely Merkelové v kancléřském křesle a mohly by v otázce paktu přiklonit nejsilnější unijní ekonomiku k jedné či druhé straně. Ministr financí Olaf Scholz, jehož sociální demokracii SPD se dávají velké šance, ochotu k případnému uvolňování pravidel zatím neprojevuje. „Vše bude o tom, jak tato dobrá pravidla zachovat. Praktickou zkouškou si už prošla,“ řekl novinářům s odkazem, že pakt obstál i v pandemické krizi.

Jeho slova odrážejí německý paradox. Na téma přílišných půjček jsou disciplinovaní Němci navenek hákliví, avšak za zavřenými dveřmi, připomíná deník Handelsblatt, debata o udržení či rozvolnění pravidel doslova vře.

Určitým východiskem by se mohla stát výjimka pro zelené investice. Šlo by o to, že vše, co má posloužit ekologické transformaci ekonomiky, má být z rozpočtového dozoru vyňato.

Jinak řečeno, zásadní nastavení paktu by zůstalo zachováno, a to v zájmu udržitelnosti nakupených deficitů. Jenže je tu problém: dokáže EU skutečně dbát o konsolidované rozpočtové plány svých států, když mají s jejím požehnáním masivně stoupnout zelené investice?

Analýza: Ostřelování Paktu stability

Sever vs. jih, dvě opce

Je to především jižní Evropa, která případné benevolenci tleská. A která, jak ukazuje nedávná minulost, byla s rozpočtovou disciplínou prakticky neustále na štíru.

V pomyslném středu stojí konzervativní Německo, které se dodržování paktu, nejlépe s odkazem na vlastní spořádanost, vždy dovolávalo. Ovšem teď ty volby… Bude-li silné tamní volání po změnách, mohla by SPD atakovat právě evropské záležitosti, naznačují někteří experti. Strana to vehementně popírá.

Protipólem jihu, nejen geograficky, je sever, jak bylo zmíněno v úvodu. Odtud vane vůči zásahům do paktu jasný chlad.

Handelsblatt si myslí, že po ruce jsou dvě řešení. První spočívá v přivření obou očí, to jest ponechat v chodu současné regule, ale zároveň je zpružnit. Čili zohledňovat věci dle vzniklé situace.

Druhou cestou by mohla být úprava rozpočtových předpisů, jež by zohlednila lpění na starých pořádcích a úsilí o nastoleních nových. Za tento scénář „kope“ například eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni. V praxi by to ovšem znamenalo vyjednat zásah do stávajících smluv o EU, což není reálné.

V každém případě platí, že Pakt stability a růstu existuje „na papíře“. EU ho pozastavila, aby se neudusila ve vlastní šťávě, do níž ji uvrhla koronavirová krize v kombinaci se všeobecně známými, přesto vytrvale přehlíženými systémovými slabinami. Myšleno jak na úrovni Evropské unie, tak jejích členů. Návrat k paktovému normálu má nastat za rok a něco. Aby se tak stalo, musí národní vlády výrazně utáhnout opasky. Může to být fatální pro hospodářské oživení, stejně jako pro klimatická přání. Ta vycházejí, spočítala komise, na více než bilion eur ročně. V uplynulých deseti letech se celkový objem investic pohyboval pod prahem 700 miliard.

Rozetnout dilema mezi realitou a zelenými zítřky nebude tudíž vůbec snadné. Německé volby znamenají pouze odklad, naprogramovaný spor potrvá i po nich.

  • Nejčtenější

Pleťová séra s vitamínem C umí zázraky. Podívejte se na TOP 5!

Komerční sdělení Pleťová séra řeší celou řadu kožních problémů. Pomáhají nasytit pleť potřebnými vitamíny a minerály, zlepšují barevný...

Klesnou ceny nemovitostí a proč se vyplatí prodat právě teď?

Komerční sdělení Pro výhodný prodej si vyberte spolehlivého partnera a nechte si vyplatit až 1 milion korun předem.

Zánovní auta online jdou na dračku. Jak správně vybrat?

Stále více řidičů se zajímá o mladší ojetá auta. Reagují tím na neustálé zdražování nových vozidel, ale i na dlouhé...

Jelene, otřes se! Jägermeister rozdává milion korun

Komerční sdělení Od 20. září do konce října tohoto roku si pro veřejnost připravila značka Jägermeister podzimní výherní aktivitu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Karavany jdou s dobou, je to zábava pro celou rodinu

Komerční sdělení Doba, kdy dovolená v obytném autě nebo karavanu znamenala sice romantiku a volnost, ale draze vykoupenou spartánskou...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

SYNER: Z rodinné firmy mezi tuzemskou stavební špičku

Komerční sdělení Stavebně-inženýrská společnost SYNER v letošním roce slaví 30 let na trhu. Patří mezi nejvýznamnější subjekty ve...

Klesnou ceny nemovitostí a proč se vyplatí prodat právě teď?

Komerční sdělení Pro výhodný prodej si vyberte spolehlivého partnera a nechte si vyplatit až 1 milion korun předem.

Bezpečnostní operační centra jsou budoucností firemního IT

Komerční sdělení Každý rok celosvětově roste počet bezpečnostních incidentů. Zároveň se zvětšuje „plocha“, na kterou lze útočit. Přibývá...

Začala výstavba moderního logistického parku GLP Park Ostrava Hrušov

Komerční sdělení Na revitalizovaném pozemku bývalých chemických závodů v Ostravě Hrušově se začalo stavět. Developer logistických budov...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...