Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Značky kvality českých výrobků, kterým můžete věřit

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Dnes je k dostání široká nabídka zboží. Jak si ale vybrat produkt, kterému můžeme věřit? Pomohou nám značky kvality českých výrobků.

Značky kvality českých výrobků, kterým můžete věřit | foto: Potravinářská komora ČR

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

O tom, proč by měli spotřebitelé dávat přednost českým a domácím produktům, se toho v různých médiích řeklo a na stránkách mnoha novin a časopisů napsalo mnoho a mnoho. A nejen ze strany Potravinářské komory ČR, ale i různých jiných odborníků z řad specialistů na výživu, gastronomii i na zemědělství a potravinářství obecně.

Výhody konzumace domácích potravin jsou totiž mnohé a hlavně nezanedbatelné. V prvé řadě je to určitě čerstvost, což znamená, že se ke spotřebitelům dostanou skutečně čerstvě vyrobené produkty, nikoliv produkty zmražené a znovu rozmražené nebo ovoce a zelenina, která dozrávala několik měsíců v průběhu transportu či ve skladech. 

Domácí a regionální produkty také necestují přes polovinu světa, takže jejich doprava nezatěžuje životní prostředí ani neznečišťuje už tak dosti týrané ovzduší. A v neposlední řadě nesmíme zapomínat také na sociální dopad produkce domácích potravin, což znamená pracovní místa, mnohdy v oblastech, kde jiná možnost uplatnění ani není, tedy na podporu lokálních výrobců a komunit.

Při výběru vám napoví značky kvality českých výrobků

Jak se ale orientovat v nepřeberné nabídce potravin na trhu? Kromě tradičních domácích značek potravinářských výrobců jsou určitě vodítkem také ministerstvem zemědělství garantované značky kvality nebo původu, jako je Klasa či Regionální potravina. K nim se řadí také dvě značky zaštítěné Potravinářskou komorou ČR – a to Český výrobek – garantováno PK ČR a Česká cechovní norma.

Český výrobek – garantováno PK ČR

Cílem značky kvality českých výrobků „Český výrobek – garantováno PK ČR“, která vznikla z iniciativy Potravinářské komory již v roce 2011, bylo a je podpořit prodej potravin českého původu cestou objektivního informování spotřebitele o jejich původu a o původu jejich surovin. 

Za uplynulých šest let si spotřebitelé na tuto značku zvykli a vítají ji, protože jim slouží právě jako rychlá orientace při výběru potravin s ověřeným původem. Podle průzkumu STEM/MARK je značka „Český výrobek – garantováno PK ČR“ po značce „Klasa“ druhou nejvyhledávanější značkou mezi spotřebiteli.

Značky kvality českých výrobků, kterým můžete věřit

Logo Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR garantuje spotřebiteli, že potravinářský výrobek je nejen vyroben na území České republiky, ale obsahuje i určitý podíl české suroviny.

Česká cechovní norma

Potravinářská komora České republiky a Česká technologická platforma pro potraviny spravuje již dva roky systém českých cechovních norem pro kvalitní potraviny, který jsme čtenářům již představili ve třech článcích. Novinkou je, že od konce roku 2017 byl tento systém zařazen na seznam dobrovolných národních značek kvality.

Značky kvality českých výrobků, kterým můžete věřit

Systém českých cechovních norem je odpovědí výrobců potravin a nápojů na dlouhodobé připomínky odborné i spotřebitelské veřejnosti k neexistenci standardů kvality.

Česká cechovní norma má být základní normou, která stanoví kvalitativní parametry potraviny, pro níž byla zpracována a z níž vyplývají nadstandardní parametry, kterými se daná potravina liší od jiných srovnatelných potravin uváděných na trh. České cechovní normy obsahují povinné složky, přípustné a nepřípustné složky, nadstandardní parametry, které definují nadstandard vůči platné legislativě a daná norma má vždy vyšší kvalitativní parametry, než je dáno platnou legislativou pro určitou potravinu.

Příklady nadstandardních parametrů:

Masné výrobky: vyšší obsah masa, nižší obsah tuku, vyšší obsah čistých svalových bílkovin, zákaz použití zvýrazňovačů chuti.

Mléčné výrobky:u sýrů – minimální doba zrání, omezení a zákaz přídatných látek, jako suroviny je použito mléko odpovídající ČCN na syrové kravské mléko; zákaz použití některých přídatných látek; u jogurtů – podmínka použití obou mikroorganismů jogurtových kultur v určeném poměru; u ochucených ovocných jogurtů – minimální podíl ovocné složky; u tradičního pomazánkového – při použití ochucující složky šunka lze použít pouze šunku nejvyšší jakosti nebo šunku výběrovou.

Pekařské výrobky: omezení nebo zákaz přídatných látek, vyšší obsah žitné mouky u žitno-pšeničných výrobků, vyšší obsah jiných obilovin než pšenice a žita, luštěnin nebo olejnin u vícerznných výrobků než udává legislativa.

Lahůdkářské výrobky: zákaz použití barviv, sladidel s výjimkou cukru, zákaz použití méně hodnotných (palmových, kokosových tuků, částečně ztužených tuků).

Čokolády: vyšší obsah celkové kakaové sušiny, kakaového másla, mléčného tuku než udává legislativa; omezení použití jiných rostlinných a živočišných tuků; zákaz použití jiných aromat než přírodních.

Více informací o Potravinářské komoře ČR a jejích značkách najdete na www.foodnet.cz.

Nejčtenější

Nový král levných telefonů je tady! Na trhu je Honor 7S

Nový král levných telefonů je tady! Na trhu je Honor 7S

Značka smartphonů Honor na náš trh uvedla trhák střední třídy. Honor 7S je v současnosti nejmenším Honor modelem vůbec...

Deset důvodů, proč jsou datovky lepší než maily a dopis

Deset důvodů, proč jsou datovky lepší než maily a dopis

Jen málokdo z nás si libuje v komunikaci se státní správou. Úředníci bývají často přehlceni a na jejich odpověď se...

S O2 TV se přechodu na DVB-T2 bát nemusíte.

S O2 TV se přechodu na DVB-T2 bát nemusíte.

Těšit se můžete i na větší množství sportu.

Kdo ovládne finále? Vsaďte si na MS a získejte 1 000 Kč zdarma

Francie vs. Chorvatsko

Je tady netrpělivě očekávaný vrchol! Kdo ovládne finále MS 2018? Vstupte do největší komunity sázkařů a vyzvedněte si...

Top nápady, díky kterým vytvoříte perfektní kancelář

Top nápady, díky kterým vytvoříte perfektní kancelář

V práci trávíme minimálně třetinu života. Právě proto byste měli klást důraz na to, abyste se v práci cítili co...

Další z rubriky

Univerzita Tomáše Bati patří k nejlepším světovým školám 3. tisíciletí

Univerzita Tomáše Bati patří k nejlepším světovým školám 3. tisíciletí

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) patří k nejlepším světovým univerzitám, které vznikly ve 3. tisíciletí.

Jak vypadá kancelář 21. století? Inspirujte se s námi

Jak vypadá kancelář 21. století? Inspirujte se s námi!

Holé béžové nebo šedivé stěny, nepohodlné židle a poblikávající zářivky s příliš ostrým světlem – to byla klasika...

Pojištění GAP pomůže při odcizení vozu i totální škodě

Pojištění GAP pomůže při odcizení vozu i totální škodě.

Rádi byste si pořídili nové vozidlo, ale máte strach, že vám ho někdo z parkoviště před domem ukradne? Díky pojištění...

Najdete na iDNES.cz