Unikáty ve Skanzenu Modrá a jeho akváriu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Modrá je sice malá obec, ale je doslova nabita atrakcemi. Nabízí vodní expozici, archeoskanzen i největší terárium na Moravě. Centrum Slováckých tradic najdete v areálu Skanzen Modrá.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Unikáty v akváriu: Modrá láká na obří ryby i život Velké Moravy | foto: Mafra

Praktické informace

Jak se tam dostat:

Modrá je malá obec na Uherskohradišťsku, která leží v těsném sousedství Velehradu. Archeoskanzen i terárium se nachází při hlavní cestě z Velehradu, Živá voda jen kousek od archeoskanzenu.

  • Archeoskanzen
Vstupné: dospělí: 80 Kč, studenti,
senioři a děti: 60 Kč, rodinné:
180 Kč (při návštěvě Živé vody získáváte slevu 50 Kč)
Otevírací doba: denně 9–17 hod.
Kontakt: tel.: 572 501 823

  • Živá voda

Vstupné: dospělí: 90 Kč, studenti,
senioři a děti: 60 Kč, rodinné:
200 Kč (při návštěvě sousedícího
archeoskanzenu získáváte slevu 50 Kč)
Otevírací doba: denně 9–17 hod.
Kontakt: tel.: 576 519 363

  • Terárium

Vstupné: dospělí: 80 Kč, děti: 40,
resp. 60 Kč, rodinné: 200 Kč
Otevírací doba: denně 9–18 hod.
Kontakt: tel.: 776 319 777

  • Měli byste vědět, že....

Velká Morava se považuje za první skutečné státní uspořádání na našem území. Kníže Mojmír, vládce moravského knížectví, v roce
833 vyhnal knížete Pribinu z nitranského knížectví a obě území spojil. Tak vznikla mocnost, jež se rozpadla po nájezdech maďarských kočovníků na začátku desátého století.

Návštěvníci se tradičním způsobem seznámí s procesem pálení ovoce a historií vinařství, zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Vstupní halu zdobí umělecké dílo - bronzová plastika Strom poznání, akademických sochařů syna Ondřeje a otce Otmara Olivových. Jednou z důležitých součástí centra je unikátní Slivovicová stezka, kde jsou pro alkoholmilce připraveny nejlepší slivovice, pálenky a likéry českých lihovarů. V lihovaru SKANZEN na vlastní oči uvidíte dvoukotlovou pálenici o obsahu 300l a pětistupňovou kolonu na 170l. Pro milovníky vína je k degustaci stálá výstava slováckých vín s každoroční obměnou. 

Následně ve vinotéce můžete nakoupit vína ze slovácké podoblasti za ceny vinařů. V suterénu je plně audio vybavená moderní přednášková aula pro třicet osob, v podkroví vznikla expozice brněnského Moravského zemského muzea. 

Dále je hostům k dispozici skanzenovský obchůdek vlastních produktů s vinotékou, výrobky z lihovaru SKANZEN a kavárnička. Novinkou 2018 je produktová řada pálenek Třešnovice, Višnovice, Meruňkovice, Hruškovice SKANZEN, vinné želé SKANZEN, sirupy a povidla SKANZEN.

Zažít atmosféru života starých Slovanů, projít se podvodním tunelem, v němž plave mimo jiné i největší sladkovodní ryba na světě, a prohlédnout si největší terarijní expozici na Moravě. 

To jsou hlavní lákadla obce Modrá, která se nachází na Uherskohradišťsku, v těsném sousedství poutního Velehradu. Tato malá vesnice je doslova nabita atrakcemi. 

Archeoskanzen vyrostl v Modré před patnácti lety. Nachází se na lokalitě původního velkomoravského osídlení a imituje slovanské opevněné sídliště z doby Velké Moravy. Jeho stavby našly své předlohy ve skutečných objektech z 9. století, které archeologové odkryli na Uherskohradišťsku. 

Při návštěvě skanzenu na turisty čeká několik areálů. Na začátku projdou vstupní branou a strážními věžemi. Uvnitř areálu se rozkládá na pětadvacet hliněných a dřevěných staveb tvořících slovanské sídliště. 

Zájemci si mohou prohlédnout jednotlivé zemnice, kovárnu, hrnčírnu i výstavní knížecí palác. Poodkryjí tak životní podmínky lidí žijících v době Cyrila a Metoděje. Areálem volně pobíhají slepice a kozy. Unikátní atmosféru má kostel sv. Jana Křtitele. 

Celý archeoskanzen ožívá řadou pravidelných akcí. K těm nejvýznamnějším patří srpnový historický festival Veligrad – Boj o hradiště. Návštěvníci se tak přenesou přímo do bitevní vřavy Velkomoravanů. 

V podvodním tunelu jsou k vidění štiky, kapři i jeseteři

Archeoskanzen ale není jedinou atrakcí, kterou malá obec nabízí. Už při příjezdu si návštěvníci mohou všimnout dvou rybníků a voda k Modré neodmyslitelně patří také díky sladkovodní expozici nazvané Živá voda. 

V podvodním tunelu se míhají kapři, štiky, jeseteři, nebo dokonce největší sladkovodní ryba světa – vyza velká. Nejurostlejším kaprem prohánějícím se tunelem je Jonáš, který váží skoro třicet kilo. 

V terarijní expozici si zájemci mohou hady pohladit

K meduňce a mátě s levandulí si zájemci přivoní při průchodu bylinkovou zahrádkou ve venkovním areálu. V jeho sousedství uvidí první tři mladé pratury na Moravě, kteří se na toto území vrátili po dlouhých staletích. 

Vedle archeoskanzenu vyrostla nedávno největší moravská terarijní expozice, která ukazuje jedovaté hady, škrtiče, ještěry i pavouky z různých částí světa. Za sklem se vyhřívá kobra, anakonda nebo hroznýš. Zájemci si odsud mohou odnést nevšední zážitek – kdo si troufne, může si zkusit podržet, případně pohladit dvě majestátní, více než čtyřmetrové krajty. 

Součástí expozice jsou také chameleoni, ještěrky, kajmani či varani. Malé návštěvníky zaujmou roztomilé šelmy mangusty trpasličí. Na krmení větších živočichů se turisté mohou těšit každé sobotní dopoledne. 

www.skanzenmodra.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Tajné erotické fantazie žen se stále častěji stávají skutečností na platformách nezávazného seznamování. Dámy zde mohou...

Další z rubriky

Vyrazte za prvním sněhem ekologicky. Ve značce 2117 of Sweden

Pustevny

Vydat se do přírody v něčem, co přírodě neškodí, není v dnešní době moc jednoduché. Většina současného voděodolného...

Kroměříž - Advent s Domem kultury na Velkém náměstí

Kroměříž - Advent s Domem kultury na Velkém náměstí

Ještě před zahájením samotného Adventu zveme malé i velké na kroměřížské Velké náměstí, kde ve čtvrtek 29. listopadu v...

Silné texty, komedie i muzikál. Zlínská divadelní sezóna je v polovině

Silné texty, komedie i muzikál. Zlínská divadelní sezóna je v polovině

Jen málokteré jednosouborové divadlo zvládne na třech jevištích jedenáct premiér v jedné sezóně. V Městském divadle...

Najdete na iDNES.cz