Silné texty, komedie i muzikál. Zlínská divadelní sezóna je v polovině

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jen málokteré jednosouborové divadlo zvládne na třech jevištích jedenáct premiér v jedné sezóně. V Městském divadle Zlín se to letos daří. Divadelníci se navíc nebojí bořit hranice a experimentovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Silné texty, komedie i muzikál. Zlínská divadelní sezóna je v polovině | foto: Městské divadlo Zlín

Sezónu divadlo otevřelo komedií Testosteron. „Je to komedie o tom, co si muži myslí o ženách. Manifest mužské prapodstaty,“ říká režisér Patrik Lančarič. Zatímco jeviště při Testosteronu patří výhradně mužům (Lančarič obsadil osm herců), hlediště se při každé repríze plní převážně ženami. „Napsal jsem komedii, ale chtěl jsem hovořit o něčem vážném: jak těžké je být člověkem, když jste muž. Jak těžké je vymáčknout ze sebe cokoliv duchovního, když jste předurčeni biologickými mechanismy,“ uvedl už dříve o svém textu polský dramatik Andrzej Saramonowicz.

Pomyslným protipólem Testosteronu je intimní drama Mikve. V komorním prostoru Studia Z je krásnou hereckou příležitostí pro osm hereček. „Mikve je lázeň. Je to místo, kde se zbožné židovské ženy jednou měsíčně potkávají a svlékají, aby se očistily. Odhalené na kůži, psychicky i fyzicky, před sebou nemusejí mít žádná tajemství. A přece odvracejí tvář,“ naznačila obsah hry dramaturgyně Katarína Kašpárková Koišová s tím, že Mikve není pouze sondou do života židovských žen. „Je možné, že se něco z toho, co řeší ony, děje i ve vašem sousedství,“ řekla. Hra izraelské autorky Hadar Galron vzbudila krátce po svém uvedení v Izraeli velmi kontroverzní reakce a objevily se i snahy ji zakázat. Silný text byl několikrát nominována na cenu Izraelské Divadelní akademie a získal cenu Hra roku 2005.

Silné texty, komedie i muzikál. Zlínská divadelní sezóna je v polovině

Hru Upokojenkyně doposud s úspěchem hrály pouze amatérská divadla. Městské divadlo Zlín je první profesionální scénou, která si troufla zařadit ji na repertoár. Za trochu tajemným názvem se skrývá brilantně napsaná komedie z domova pro seniory, která nijak nemoralizuje, ale skvěle baví, i když je z nemalé části o strastech stárnutí a umírání. Text Kazimíra Lupince byl nominován na Cenu Marka Ravenhilla 2015 a kde se hrál, tam sklidil pozitivní reakce diváků i kritiky. Zlín není výjimkou. S inscenací v lednu dokonce vyrazí zabojovat o vítězství na Grand festival smíchu v Pardubicích. Na jevišti herce živě doprovází dixielandová kapela Jazzzubs.

Unikátním projektem Masaryk/Štefánik oslavilo Městské divadlo Zlín spolu s Divadlem Aréna Bratislava 100. výročí vzniku ČSR. Obě divadla spojila své tvořivé síly a vznikla výjimečná inscenace, kterou mohou diváci vidět ve Studiu Z.

Na repertoár letos divadelníci zařadili i „největší tragédii všech dob“, Hamleta. Proč? Nejvíc prý rezonuje v těch nejtěžších časech. „Je to tím, že text vznikal v době, kdy se hroutil středověk a dravě nastupoval novověk. Doba se vymykala z kloubů a s ní i jednání a charaktery lidí, kteří byli součástí systému,“ myslí si režisér Zdeněk Dušek. Titulní role připadla benjamínkovi zlínského souboru Matěji Štruncovi. „Hamlet bývá často interpretován jako zkušený třicátník, tomu zlínskému je 22 let. Zrcadlí moment, kdy se mladý člověk střetne se světem dospělých. Narazí na systém a chce se po něm, aby se k němu bezmyšlenkovitě připojil. Díky Matějovi cílíme na mladé v publiku,“ prozradil Dušek.

Silné texty, komedie i muzikál. Zlínská divadelní sezóna je v polovině

Na spadnutí je ve Zlíně další velká událost – 9. února divadelníci uvedou česko-slovenskou premiéru muzikálu Petr a Lucie. Dvě duše na prahu dospělosti se potkají náhodou, v podchodu, když bombardují Paříž. „Má láska místo ve světě plném nenávisti?“ ptá se režisér Patrik Lančarič. Autorem písní je slovenský muzikant Dežo Ursiny a básník Jan Štrasser. Libreto napsala Alta Vášová.

A zdaleka to není vše. Zlínské publikum se může těšit ještě na českou premiéru science komedie Moskyti, lingvistickou komedii Pan Kaplan má třídu rád nebo na nesmrtelného Saturnina.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mistr republiky René Andrle ambasadorem elektrokol MTF

Elektrokola MTF

Bývalý profesionální cyklista René Andrle, který získal během své sportovní kariéry titul mistra republiky a startoval...

Češi míří do Wembley! Vsaďte si u Tipsportu a získejte 150 Kč zdarma

Češi míří do Wembley! Vsaďte si u Tipsportu a získejte 150 Kč zdarma

Kvalifikace na příští mistrovství Evropy ve fotbale startuje. A pořádně zostra! Český výběr zahájí cestu na turnaj,...

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Březen je ještě měsícem podávání přihlášek na vysoké školy. Jaký obor je perspektivní? Zvol si technické vzdělání na...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Další z rubriky

Méně soutěžení, více mentoringu a know-how

Méně soutěžení, více mentoringu a know-how

Soutěž o nejlepší podnikatelský záměr. Tento pomyslný podtitul si s sebou nesl projekt Můj první milion určený pro ty,...

ON Semiconductor si své lidi vychovává už na školách

Laboratoř ON Semiconductor na VUT Brno Prostory se využívají i pro zábavné...

Čím více času budou věnovat studentům na středních a vysokých školách, tím dřív a jednodušeji budou moci využít jejich...

Kroměříž - Advent s Domem kultury na Velkém náměstí

Kroměříž - Advent s Domem kultury na Velkém náměstí

Ještě před zahájením samotného Adventu zveme malé i velké na kroměřížské Velké náměstí, kde ve čtvrtek 29. listopadu v...

Najdete na iDNES.cz