Silné texty, komedie i muzikál. Zlínská divadelní sezóna je v polovině

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jen málokteré jednosouborové divadlo zvládne na třech jevištích jedenáct premiér v jedné sezóně. V Městském divadle Zlín se to letos daří. Divadelníci se navíc nebojí bořit hranice a experimentovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Silné texty, komedie i muzikál. Zlínská divadelní sezóna je v polovině | foto: Městské divadlo Zlín

Sezónu divadlo otevřelo komedií Testosteron. „Je to komedie o tom, co si muži myslí o ženách. Manifest mužské prapodstaty,“ říká režisér Patrik Lančarič. Zatímco jeviště při Testosteronu patří výhradně mužům (Lančarič obsadil osm herců), hlediště se při každé repríze plní převážně ženami. „Napsal jsem komedii, ale chtěl jsem hovořit o něčem vážném: jak těžké je být člověkem, když jste muž. Jak těžké je vymáčknout ze sebe cokoliv duchovního, když jste předurčeni biologickými mechanismy,“ uvedl už dříve o svém textu polský dramatik Andrzej Saramonowicz.

Pomyslným protipólem Testosteronu je intimní drama Mikve. V komorním prostoru Studia Z je krásnou hereckou příležitostí pro osm hereček. „Mikve je lázeň. Je to místo, kde se zbožné židovské ženy jednou měsíčně potkávají a svlékají, aby se očistily. Odhalené na kůži, psychicky i fyzicky, před sebou nemusejí mít žádná tajemství. A přece odvracejí tvář,“ naznačila obsah hry dramaturgyně Katarína Kašpárková Koišová s tím, že Mikve není pouze sondou do života židovských žen. „Je možné, že se něco z toho, co řeší ony, děje i ve vašem sousedství,“ řekla. Hra izraelské autorky Hadar Galron vzbudila krátce po svém uvedení v Izraeli velmi kontroverzní reakce a objevily se i snahy ji zakázat. Silný text byl několikrát nominována na cenu Izraelské Divadelní akademie a získal cenu Hra roku 2005.

Silné texty, komedie i muzikál. Zlínská divadelní sezóna je v polovině

Hru Upokojenkyně doposud s úspěchem hrály pouze amatérská divadla. Městské divadlo Zlín je první profesionální scénou, která si troufla zařadit ji na repertoár. Za trochu tajemným názvem se skrývá brilantně napsaná komedie z domova pro seniory, která nijak nemoralizuje, ale skvěle baví, i když je z nemalé části o strastech stárnutí a umírání. Text Kazimíra Lupince byl nominován na Cenu Marka Ravenhilla 2015 a kde se hrál, tam sklidil pozitivní reakce diváků i kritiky. Zlín není výjimkou. S inscenací v lednu dokonce vyrazí zabojovat o vítězství na Grand festival smíchu v Pardubicích. Na jevišti herce živě doprovází dixielandová kapela Jazzzubs.

Unikátním projektem Masaryk/Štefánik oslavilo Městské divadlo Zlín spolu s Divadlem Aréna Bratislava 100. výročí vzniku ČSR. Obě divadla spojila své tvořivé síly a vznikla výjimečná inscenace, kterou mohou diváci vidět ve Studiu Z.

Na repertoár letos divadelníci zařadili i „největší tragédii všech dob“, Hamleta. Proč? Nejvíc prý rezonuje v těch nejtěžších časech. „Je to tím, že text vznikal v době, kdy se hroutil středověk a dravě nastupoval novověk. Doba se vymykala z kloubů a s ní i jednání a charaktery lidí, kteří byli součástí systému,“ myslí si režisér Zdeněk Dušek. Titulní role připadla benjamínkovi zlínského souboru Matěji Štruncovi. „Hamlet bývá často interpretován jako zkušený třicátník, tomu zlínskému je 22 let. Zrcadlí moment, kdy se mladý člověk střetne se světem dospělých. Narazí na systém a chce se po něm, aby se k němu bezmyšlenkovitě připojil. Díky Matějovi cílíme na mladé v publiku,“ prozradil Dušek.

Silné texty, komedie i muzikál. Zlínská divadelní sezóna je v polovině

Na spadnutí je ve Zlíně další velká událost – 9. února divadelníci uvedou česko-slovenskou premiéru muzikálu Petr a Lucie. Dvě duše na prahu dospělosti se potkají náhodou, v podchodu, když bombardují Paříž. „Má láska místo ve světě plném nenávisti?“ ptá se režisér Patrik Lančarič. Autorem písní je slovenský muzikant Dežo Ursiny a básník Jan Štrasser. Libreto napsala Alta Vášová.

A zdaleka to není vše. Zlínské publikum se může těšit ještě na českou premiéru science komedie Moskyti, lingvistickou komedii Pan Kaplan má třídu rád nebo na nesmrtelného Saturnina.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Také si dáváte první kafe v práci hned po ránu? Tak si běžte k nadřízeným pro pochvalu. Vědci právě prokázali, že jste...

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Pokud se zajímáte o dřevostavby, možná vás bude zajímat, jak vlastně moderní dřevostavba vzniká, a pokud si ji...

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Potíže s neplatiči nájemného a jejich časté střídání v bytě, devastace nemovitosti a s tím související finanční ztráty...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Další z rubriky

Slaměné motýlky otevřely vítězce cestu za prvním milionem

Slaměné motýlky otevřely vítězce cestu za prvním milionem

Na začátku je nápad. Ale jak ho uskutečnit, udělat z něj dobře fungující a pokud možno výdělečný projekt? A kde na to...

Když se řekne ScioŠkola…

Když se řekne ScioŠkola…

Co vlastně znamená ScioŠkola? Co nabízí? V čem se odlišuje od jiných? Místo učitelů průvodci, místo známek slovní...

Petra Janů do Kroměříže přiveze rock Oty Petřiny

Petra Janů

Zpěvačka Petra Janů přijede 15. května 2019 do Domu kultury v Kroměříži s největšími hity, novinkami z alba Blázni a...

Najdete na iDNES.cz