Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. září 2020 Andrea

Opět se rozjíždí Můj první milion. Získat lze kapitál i cenné znalosti

  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Obyvatelům Zlínského kraje se znovu otevírá možnost rozjet svoje podnikání s pomocí zkušenějších. Technologické inovační centrum Zlín totiž spouští 13. ročník soutěže Můj první milion.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vítězka hlavní kategorie „Vysoká škola / veřejnost“ loňského ročníku soutěže Můj první milion Martina Josefa Veselá s projektem slaměných pánských motýlku Natural Bow Tie. | foto: Technologické inovační centrum s.r.o.

Přihlásit se můžou středoškoláci, vysokoškoláci i kdokoli z široké veřejnosti, kdo má nápad, ale není si jistý, jak svůj sen rozvíjet dál.

Ve hře jsou hodnotné ceny a letos poprvé i investice až jeden a půl milionu korun. Finanční odměny ale zdaleka nejsou jediným lákadlem. Desítka autorů těch nejzajímavějších projektů projde takzvaným akceleračním programem, který jim během osmi týdnů poskytne nedocenitelné informace a rady od zkušených podnikatelů a také exkluzivní kontakty. Mentoři je zasvětí do reálného byznysu a pomůžou jim růst nebo se zviditelnit. 

Vítěz kategorie středních škol David Derka s projektem

Vítěz kategorie středních škol David Derka s projektem "Dave´s knives”.

„Mladí lidé rozhodně nepostrádají kreativitu a dobré nápady, ale chybí jim odvaha, kontakty a někdy i motivace pro to, aby svůj podnikatelský sen začali žít. I letos jsme proto připravení pomoci rozvíjet jejich inovativní myšlenky a osvěžit tak zlínské podnikatelské prostředí o nové atraktivní projekty,“ říká jednatel Technologického inovačního centra Zlín Pavel Slováček.

Že má soutěž Můj první milion smysl, se Pavel Slováček s kolegy přesvědčují prakticky neustále, když pozorují rozvoj dříve přihlášených projektů. Například ročník 2016 vyhrál motivační nedatovaný diář Doller, kterého se do dneška prodalo už 120 tisíc kusů a jeho autoři rozšířili svoje portfolio o řadu dalších produktů.

„Nejdůležitější je ta zpětná vazba, kterou soutěžící dostane. Konzultace se zkušenějšími podnikateli nám tehdy pomohly, chtěl jsem stejnou službu udělat pro druhé. Věřím, že víc rozdílných pohledů pomůže ve výsledku vytvořit něco lepšího,“ vysvětluje Jan Emler, který stojí za projektem Doller a nyní se stal také jedním z mentorů.

Kromě něj bude soutěžícím radit například i Václav Liška ze společnosti Aukro, Jan Podhorný z marketingové agentury MIUZA, investor a podnikatel David Grác, Roman Šalomoun z Jablotronu, Martin Kadlčík z Kupi.cz či Radek Musil stojící za projektem Fundlift.

„Těší nás, že jsme nově navázali spolupráci s Lukášem Rezkem z advokátní kanceláře Petráš Rezek a Martinem Vítkem z crowdfundingové platformy Fundchaser. Mentoring projektu Můj první milion tak nyní pokrývá všechny podnikatelské oblasti. Ceníme si také nově vzniklého partnerství se Statutárním městem Zlín, které mimo jiné poskytuje prostory v budově 23 v továrním areálu, kde Technologické inovační centrum sídlí,“ podotkla koordinátorka projektu Olesja Lancevská.

Tradičními partnery soutěže Můj první milion jsou také Zlínský kraj, Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje a Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Letos poprvé mají soutěžící šanci získat hodnotnou investici. „Spojili jsme síly a nově budeme udělovat cenu v podobě investice až 1 500 000 korun, protože i financování projektu je jedna z překážek, se kterou se start-up nebo začínající podnikatel nebo podnikatelka na začátku byznysu mohou potýkat,“ upřesnila Olesja Lancevská.

Kdo má chuť to zkusit a svůj nápad přihlásit, má možnost do 16. února 2020, kdy je uzávěrka pro obě kategorie, tedy Vysoká škola/Veřejnost a Střední škola. Přihlášku zájemci najdou na webu mujprvnimilion.cz. Z registrovaných projektů vybere porota během února deset nejlepších záměrů, které postoupí do akceleračního programu. V něm si prohloubí znalosti obchodního modelu, marketingu nebo právních aspektů, ale také zdokonalí svoje prezentační dovednosti. Z top desítky pak vzejdou tři nejlepší, kteří si odnesou hodnotné ceny a možná i investici až jeden a půl milionu. 

Loni do Technologického inovačního centra Zlín dorazilo 75 přihlášek a u odborné poroty nejvíc zabodovaly slaměné motýlky Natural Bow Tie, za nimiž stojí Martina Josefa Veselá.

Logo

„Můj první milion mi opravdu přinesl milion zážitků a zkušeností. Akcelerační program mi poskytl kvalitní mentoring od zkušených leaderů, množství zajímavých přednášek a workshopů i cenné příležitosti. Poznala jsem spoustu nových a inspirativních osobností a mohla jsem si začít pomalu, ale jistě plnit si svůj sen a jít cestou za prvním milionem,“ zhodnotila zpětně svou účast v soutěži vítězka minulého ročníku, která si kromě hlavní ceny odnesla i Speciální cenu banky ČSOB.

Rozhovor s Davidem Derkou, vítězem loňského ročníku kategorie středních škol s projektem Dave’s Knives:

David Derka ve své dílně

David Derka ve své dílně

Při stěhování na vysokou si sbalím i dílnu, říká mladý nožíř

Dlouhé hodiny se sklání nad ponkem. Jeho práce vyžaduje nejen stoprocentní soustředění, ale i dobrou fyzičku. Jeden špatný pohyb a celá snaha přijde vniveč. A s ní i pěkných pár tisíc, když třeba zrovna pracuje se zubem mamuta. David Derka ze Zlína ručně vyrábí nože pod značkou Dave’s Knives. Mít takový doma v kuchyni nebo s sebou v přírodě, to dá člověku pocit výjimečnosti. Do dílny David odbíhá pravidelně hned poté, co přijde ze školy. Ten úspěšný nožíř je totiž středoškolák.

Jak se student strojařiny dostane k výrobě nožů?

Ono to vlastně začalo dřív než ta strojařina. Doma jsme měli kutilskou dílnu, do které jsem si jako malý chodil hrát. Měl jsem k tomu vztah. Zhruba ve čtrnácti jsem v ní vyrobil meč. Byl metr dlouhý. Ale zjistil jsem, že taková věc už dnes jaksi nemá využití, tak jsem si řekl, že zkusím nůž.

Co člověk potřebuje k tomu, aby mohl vyrobit nůž?

Je důležité mít znalosti o materiálech. Především o kovu. Já nože nekovám, ale vybrušuji z nerezové oceli. Koupím plát, z něj nůž vyříznu, vyvrtám díry na nýty. Nakreslím si, jak má vypadat ostří, pak ho vybrousím a vyhladím. Pak se nůž kalí, čímž je tvrdší a odolnější, časem i pružnější.

Může si u vás zákazník objednat, jak konkrétně má jeho nůž vypadat?

Ano. V prvé řadě si vybere typ. Mám svou řadu, kde jsou malé i velké nože určené každý na něco jiného. Tvar už neupravuji. Dál si zvolí, jak a z čeho mám udělat rukojeť. Ocel pak lze ozdobit gravírováním, což je vlastně vypalování laserem. Jméno, lebka, chobotnice, není problém namalovat cokoli. Dají se tím dělat tenoučké linie, takže jsem schopný vytvořit krásné detaily. Ale barvy nejsou možné. Umí to jen černou, nebo nic.

Když jste zmínil rukojeti, z čeho je možné je udělat?

Nejčastěji se používá dřevo, to ale třeba při mytí chytí vlhkost a mohlo by prasknout, proto ho napouštím pryskyřicí a vytvrzuji. Ovšem existují samozřejmě různé speciality, například stabilizovaný zub z mamuta, což je záležitost v ceně zhruba osm a půl tisíce korun. Je to velmi křehký materiál. Když člověk při jeho řezání udělá chybu nebo třeba narazí na zarostlý kamínek, celý zub se roztříští.

Už jste takovou rukojeť dělal?

Vypadá to, že ji brzy dělat budu. Přiznám se, že mám obavy. Když se mi to nepodaří, bude to drahá chyba.

Dá se výrobou nožů živit?

Určitě ano, ale já se tím živit nechci. Řada nožířů v Česku jde cestou speciálních kusů, kterých vyrobí jen pár, a jeden prodají třeba za dvacet tisíc. Lidí, kteří si takový nůž koupí, ale není moc a podle mě se trh rychle nasytí. Já jsem se rozhodl ceny nastavit tak, aby byly moje nože dostupné pro běžného zákazníka. Řekněme třeba tři tisíce za kus. Tím pádem mám širší záběr. Ale samozřejmě vytvářím na zakázku i speciálnější nože s nejrůznějšími detaily a vylepšeními, které cenu navyšují.

Jak těžké bylo stanovit cenu nožů?

S tímhle mi dost pomohla letošní účast v soutěži Můj první milion. Až když jsem se přihlásil do středoškolské kategorie, donutilo mě to zamyslet se nad tím, jak si nacenit nejen materiál, ale i jednotlivé operace, abych se v součtu dostal na nějakou rozumnou cenu.

Jaké máte se značkou Dave’s Knives plány dál?

Příští rok se budu přesouvat do Prahy na vysokou školu, takže si musím přesunout i dílnu. Některé stroje budou problém, třeba metr a půl vysokou vrtačku člověk jen tak do auta nesloží. Výrobu bych výhledově chtěl trochu zautomatizovat. Ne, že by za mě práci dělaly stroje, spíš mi pomůžou s operacemi, u kterých se lehce udělá chyba. To je třeba broušení ostří. Na to musí mít nožíř dobrou fyzičku, aby celou dobu udržel dobrý úhel. Také bych se někdy rád vrátil k výrobě šperků.

Dave´s knives

Detail nože Dave´s Knives

Už jste šperky někdy vyráběl?

Nedávno jsem spolupracoval s módním návrhářem Janem Černým, kterému se teď velmi daří, například byl na stáži u světoznámé značky Louis Vuitton. Poznali jsme se, když studoval ve Zlíně. Když měl módní přehlídku v Praze, vyráběl jsem k ní kolekci šperků a doplňků, hlavně prsteny nebo řetězy. Móda mě baví, ale nože asi dál zůstanou to hlavní.

Šárka Holubcová

  • Nejčtenější

Ordinace bez virů a bakterií. Český výrobce nabízí speciální svítidla

Komerční sdělení Slovo dezinfekce se v posledních měsících skloňuje víc než kdy dřív. Lidem už začíná vadit všudypřítomný ethanolový...

4 tipy, jak ušetřit na dovolené v Tatrách

Komerční sdělení Vysoké Tatry znamenají často i vysoké ceny. I tak jsou ale slovenské velehory oblíbeným místem naší dovolené. Tento rok...

Start Tipsport extraligy i s hvězdami z NHL!

Komerční sdělení Hokejová Tipsport extraliga netrpělivě vyhlíží svůj začátek. Po loňském nedohraném ročníku je chuť do hokeje obrovská....

Je vám každá televize malá? Sestavte si televizi přes celou stěnu

Komerční sdělení Líbí se vám obří obrazovka v pozadí zpravodajského studia CNN Prima News? Právě takovou můžete mít ve vaší rezidenci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mechové stěny a obrazy dodají vašemu interiéru harmonický kus přírody

Komerční sdělení Pohled na svěží, sametově zelené mechové plochy navozuje blahodárný pocit pohody, relaxace a klidu. Mechové stěny a...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

V nové nemocnici budou jednolůžkové pokoje bez příplatku

Komerční sdělení V nové nemocnici v Malenovicích bude standardem spousta věcí, které jsou dnes v českém zdravotnictví považovány za...

Zájmové vzdělávání zajišťují na Plzeňsku střediska volného času a DDM

Komerční sdělení Největším zařízením tohoto typu v Plzeňském kraji je Středisko volného času Radovánek. „V letošním roce slavíme 40 let...

Nová nemocnice: Více zeleně, jednolůžkové pokoje a rychlejší vyšetření

Komerční sdělení Nemocnice v Malenovicích bude nová a moderní, navržena je na základě projektů nových nemocnic vybudovaných ve světě....

Festival Hudební Kroměříž přinese bohatý program pro veřejnost

Komerční sdělení Společně s třetím ročníkem Letní hudební akademie dirigenta Tomáše Netopila proběhne v Kroměříži festival Hudební...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...