ON Semiconductor si své lidi vychovává už na školách

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Čím více času budou věnovat studentům na středních a vysokých školách, tím dřív a jednodušeji budou moci využít jejich znalostí a dovedností ve své firmě.To je motto společnosti ON Semiconductor, která v České republice působí v Rožnově pod Radhoštěm a v Brně.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Laboratoř ON Semiconductor na VUT Brno Prostory se využívají i pro zábavné vzdělávání žáků základních škol v rámciprogramu VUT JUNIOR. | foto: VUT v Brně

Proto vkládají do přípravy potencionálních zaměstnanců už na školách nemalé prostředky. Česká větev světové korporace ON Semiconductor se prezentuje jako společnost, která podporuje technické vzdělávání a motivuje studenty, aby tyto technické obory studovali. „Intenzivně spolupracujeme se školami,“ říká Lenka Střálková z oddělení globální komunikace. „Jedním z projektů, který dlouhodobě děláme, je podpora technických laboratoří.“

Technické laboratoře školám pomáhají

Firma začala realizovat tuto formu spolupráce se školami už v roce 2005. „Od té doby jsme jich podpořili celkem sedm, laboratoře jsou na středních i vysokých školách. Každá z nich je zaměřená jinak,“ vysvětluje Střálková. „Chceme, aby se v nich vychovávali studenti s těmi správnými dovednostmi a znalostmi. Hlavní zaměření laboratoří samozřejmě plánujeme v úzké spolupráci se školami a podle jejich potřeb. Pokud je to možné, chceme participovat i na výuce, která v nich bude probíhat,“ doplňuje.

Laboratoř ON Semiconductor na VUT Brno Prostory se využívají i pro zábavné...

První laboratoř, otevřená roku 2005 na brněnském Vysokém učení technickém, slouží pro návrhy integrovaných obvodů. Firma ji vybavila počítači a servery, které umožnily náročné výpočty. „Studenti v rámci cvičení pracovali na stejných softwarových a hardwarových nástrojích, které máme u nás ve firmě,“ upozorňuje Václavík. 

O dva roky později pomohla společnost ON Semiconductor na Masarykově univerzitě vytvořit laboratoř čistých prostor. „Z našich zařízení si škola vytvořila linku čistých prostor, na které studenti mohli vyrábět základní křemíkové polovodičové struktury,“ popisuje Václavík. „Byli tak schopni vyzkoušet si základní praktické 

V brněnském Ústavu mikroelektroniky VUT Brno vybudovala rožnovská firma v roce 2015 novou elektronickou laboratoř s kompletním vybavením přístroji za zhruba jeden milion korun. V ní se učí všichni studenti fakulty elektro základy výroby polovodičových součástek. procesní kroky.“

Cenná spolupráce

„Spolupráce a podpory naší fakulty ze strany společnosti ON Semiconductor si velmi ceníme. Díky této podpoře se podařilo na fakultě vybavit a zprovoznit dvě výukové laboratoře, ve kterých probíhá výuka základních předmětů bakalářského i magisterského studia.  společně s přednáškami zaměstnanců ON Semiconductor pak mají naši studenti velkou příležitost získat znalosti z oblasti návrhu obvodů přímo z praxe, což si mohou ověřit na praktických úlohách.“ doc. Ing. Jiří Háze, Ph.D., vedoucí Ústavu mikroelektroniky na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně

Společnost ale neopomíjí ani region,kde působí. „Dvě rožnovské školy od nás dostaly dvakrát sto tisíc korun na vylepšení pracovního prostředí ve stávajících laboratořích,“ popisuje Václavík. „Součástí těchto dotací je nejenom příspěvek na přístroje, ale částečně i na nábytek,“ dodává. Letos udělala firma další krok – jeden milion korun se dělí mezi laboratoř fyziky na rožnovském gymnáziu a střední školu informatiky, elektrotechniky a řemesel, tedy bývalou „vakuovku“. V ní vznikne moderní víceúčelová IT laboratoř. „Ta bude využita pro několik předmětů, zejména pro mobilní systémy a aplikace nebo správu serverových systémů. Vyučovat se zde bude také informační bezpečnost a měření a diagnostika v IT,“ vysvětluje Lenka Střálková. „Kvalitní vzdělávání nemůže probíhat v nekvalitním prostředí. Chceme, aby laboratoře vypadaly tak profesionálně jako naše pracovní prostředí. Těžko budete studentům vysvětlovat, že děláme high-tech věci, když tomu neodpovídá prostředí pro výuku,“ doplňuje ji Radek Václavík.

Až na poslední dva projekty se všechny předchozí řešily z lokálního, tedy českého rozpočtu. Před dvěma lety spustila korporace globální sponzorský program, kde je podpora technického vzdělávání jednou z priorit. Rožnovským se podařilo prosadit do programu podporu laboratoří na regionálních středních školách, a to poměrně zajímavými částkami.

„Je evidentní, že i z hlediska korporace jde o kvalitní projekty,“ myslí si Václavík. „Pokud záměr dává smysl, podpoříme jej. Víme, že korporace dá peníze do regionu, kde má obrovskou továrnu a vývojové centrum,“ dodává.

„Jsme high-tech firma a chceme se věnovat talentům, které tady v okolí jsou,“ pokračuje Václavík. „Navíc je to podle mého názoru společenská povinnost, aby se firma naší velikosti podělila o část zisku. Aby zůstal tady v regionu a vrátil se lidem, kteří tady žijí a pracují. V Česku lidé spíše preferují zůstávat v rodišti. My chceme této vlastnosti využít, proto začínáme s technickou osvětou už na školách. A naše podpora je způsobem, jak školu i studenty ovlivňovat tak, aby tady zůstali a případně po škole zamířili k nám. Není mnoho míst, kde můžete pracovat se špičkovými technologiemi de facto uprostřed překrásné přírody,“ uvažuje.

Získat středoškoláky je pro firmu největší oříšek

Jedním z cílů firmy je podílet se ve středoškolských laboratořích také na výuce. „Na vysokých školách to funguje,“ říká Václavík. Zároveň si je vědom toho, že na středních školách ještě není vyhraněnost studentů taková. „Vymýšlíme témata a cvičení, která by byla pro studenty zajímavá. Jde o to, abychom je přesvědčili ke studiu technických oborů. Proto jim musíme vysvětlit, co tady děláme, ale srozumitelnou formou. A to není jednoduché, je to zatím náš největší oříšek. Tady nás čeká ještě spousta práce. Stejně tak jako se pokusit získat více techniků i z gymnázií. Vždyť i tam se učí matematika a fyzika,“ přemýšlí Václavík.

Laboratoř ON Semiconductor na VUT Brno Prostory se využívají i pro zábavné...

Do karet mu v tomto směru nahrává skutečnost, že ON Semiconductor je opravdu špičková firma ve svém oboru. „Víme tedy, co je a bude v kurzu,“ usmívá se Radek Václavík. „Máme představu, kam studenty směřovat, a myslíme si, že jsme podstatně pružnější než náš školský systém, který reaguje přece jenom pomaleji. Budeme se snažit dětem nabídnout zajímavou formu výuky, ovšem s důrazem na to, co pak od nich budeme potřebovat,“ dodává. 

„Lidí potřebujeme pořád hodně. Pro celou českou část korporace je to více než 80 technicky vzdělaných zaměstnanců ročně,“ doplňuje jej Lenka Střálková. „Nejraději máme studenty, kteří k nám sami chodí a mají zájem o to, co děláme. Jeden den v týdnu tady mohou pracovat, o prázdninách také, dělají tu i diplomovou práci. Když pak po škole přijdou, my známe je, oni znají nás – a to je ideální stav,“ uzavírá.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejpodivnější kryptoměny

Co jsou vlastně ty kryptoměny?

Jaké znáte vedle bitcoinu další kryptoměny? Pojďme se podívat na ty nejpodivnější, které skutečně kolují virtuálním...

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Děti jsou to nejcennější, co máme. Proto by rodiče každého školáka měli být při výběru školní aktovky nebo batohu...

3 otázky pro Facebook Libru

3 otázky pro Facebook Libru

V červnu letošního roku Facebook oznámil, že zahajuje vývoj své kryptoměny Libra. Podle této sociální sítě je cílem...

Kytice 100 růží: Originální květinový dárek

Kytice 100 růží: Originální květinový dárek

Kytice 100 růží provází výjimečné okamžiky, jakými jsou kulaté narozeniny, výročí, žádosti o ruku nebo vyjádření lásky....

Jednoduchý návod na sušení a lisování květin

Jednoduchý návod na sušení a lisování květin

Je vám líto, že květy z překrásné kytice dříve či později podlehnou zkáze? Co takhle vyzkoušet jednoduché techniky...

Další z rubriky

Vizovické Trnkobraní: nejlepší švestkový festival s Kryštof a Chinaski

Blíží se Vizovické Trnkobraní - švestkový festival s Kryštof a Chinaski

Ve Vizovicích na Zlínsku se v pátek a sobotu 16. a 17. srpna uskuteční již 52. ročník legendárního festivalu Vizovické...

Bistrotéka zve na nové menu a akce, přijde i M. Raditsch z Masterchefa

Marek Raditsch

Znáte Bistrotéku Valachy? Tento neobvyklý gastronomický podnik, rozprostřený na dvou podlažích nově opraveného...

Když se řekne ScioŠkola…

Když se řekne ScioŠkola…

Co vlastně znamená ScioŠkola? Co nabízí? V čem se odlišuje od jiných? Místo učitelů průvodci, místo známek slovní...

Najdete na iDNES.cz