ON Semiconductor vyvíjí součástky pro špičkové světové výrobce

Komerční sdělení   0:02aktualizováno  0:02 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Mobilní telefony nejvyšší třídy, systémy adaptivního řízení automobilů nebo kosmický výzkum. Ve všech těchto oblastech můžete najít součástky, které nejen vyrobili, ale i vymysleli ve firmě ON Semiconductor v Rožnově pod Radhoštěm nebo v Brně.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Radek Václavík, ředitel oddělení vývoje nových produktů ON Semiconductor | foto: Archiv firmy ON Semiconductor

„Ano, jsme jedna z mála českých firem, která má svůj vlastní vývoj,“ říká Radek Václavík, ředitel oddělení vývoje nových produktů.

„Myšlenky skutečně vznikají u nás, máme okolo sta celosvětově uznaných patentů,“ dodává. Obvyklé není ani to, že v rámci České republiky má společnost kompletně český management. „Po akvizici společnosti Fairchild Semiconductor jsem dostal do vínku i dalších padesát vývojářů v Koreji, na Tchajwanu a v USA. Není příliš časté, aby vývojová střediska v zahraničí byla podřízena českému managementu,“ doplňuje Václavík. I to svědčí o kvalitě a vyspělosti firmy.

V každém mobilu máme několik součástek

Ve vývojovém centru vzniká celá řada aplikací. S některými z nich se můžeme setkat takřka na každém kroku. „Mobilní telefon dnes nabízí co nejrychlejší wi-fi připojení,“ přibližuje jednu z oblastí vývoje Radek Václavík. „To samozřejmě vyžaduje, kromě co nejmenších rozměrů wi-fi modulu, i vysokou přesnost napájení. S jedním z největších světových výrobců spolupracujeme právě na takovém zdroji, který tyto požadavky splní. Součástky, které do mobilu dodáváme, jsou tenké jako dva listy papíru položené na sobě.“

S touto problematikou souvisí i vývoj rychlonabíjení. „Námi vyvinutý zdroj dokáže nabít za půlhodinku telefon na 75 % jeho kapacity,“ popisuje Václavík další z výrobků. V Rožnově vyvíjí také aplikace pro notebooky, tablety či televizory. „Jde vlastně o celý management napájení,“ vysvětluje šéf vývoje. „Zdroje musí být tiché a supertenké, s pasivním chlazením. My vyvíjíme řídicí algoritmus pro tyto zdroje tak, aby zvyšovaly jejich účinnost a aby je zároveň neprodražovaly. Na čipu je pak mikroprocesor, který vše řídí“, dodává.

Důležitou oblastí s velkou perspektivou je též automobilový průmysl. „Jde zejména o systémy ADAS, tedy adaptivní řízení, které pomáhají zvyšovat bezpečnost,“ vysvětluje Radek Václavík.

„Vezměme třeba radar na adaptivním tempomatu. Ten sleduje vše před vámi bez ohledu na počasí či únavu řidiče, a pokud nereagujete na překážku, zpomalí nebo dokonce zabrzdí. Takovýto radar potřebuje superstabilní napájení a my pro něj vyvíjíme a dodáváme čipy.“

Brněnská pobočka ON Semiconductor zase vyvíjí ultrazvukové parkovací senzory a adaptivní LED světlomety, které pomocí kamery reagují na protijedoucí auta, ale i na chodce a upravují intenzitu a směr světelného kužele. Právě zákazníci z automobilového sektoru jsou nejnáročnější. Požadavky na spolehlivost mají stejné jako v letectví, kosmonautice nebo lékařské elektronice, požadavky na odolnost jsou vyšší než v aplikacích pro vojenství a požadavky na nízkou cenu jsou zase stejné jako u zákazníků se spotřební elektronikou. „Máme složité systémy zkoušek spolehlivosti, kterými naše výrobky procházejí, a i díky nim pak můžeme nabízet skutečně kvalitní zboží,“ doplňuje.

Zaměstnance si vychováváme, ale dveře má otevřené každý

Špičkové technologie potřebují špičkové odborníky. Rožnovskému i brněnskému design centru se daří tyto odborníky získat, ale rádi přivítají i další.

„Pracovníky do vývoje si dokážeme najít, ale je za tím 15 let práce,“ vysvětluje Václavík. „Spolupracujeme s brněnskou technikou. Máme tam dva své specialisty, kteří v Brně učí už více než šest let, a jejich hodnocení je vynikající, a to i ze strany studentů,“ přibližuje jednu z forem hledání odborníků. Firma se podílí milionovými částkami i na vybavení škol. V rámci cvičení si tak studenti mohou vyrobit třeba svoji křemíkovou desku, podobnou té, která opouští výrobní linku v Rožnově.

„Nejšikovnější dostanou stipendium, během studia už u nás mohou být na stáži a dostanou nabídku i po absolvování školy. Ti, kteří u nás absolvují rok stáže, mohou absolvovat i dvouměsíční stáž v zahraničí,“ přibližuje programy pro studenty Radek Václavík.

Technické jarmarky i prázdninové elektrotábory

V posledních letech se rožnovští zaměřují také na žáky základních škol. „Oslovujeme je prostřednictvím Technických jarmarků, což jsou exkurze v naší firmě. Při pravidelných diskusích u kulatého stolu se radíme s pedagogy z regionu, jak dále a lépe propagovat technické obory,“ popisuje Václavík. „Někteří naši pracovníci dokonce organizují elektrokroužky a prázdninové elektrotábory. Tam se snažíme mládeži přiblížit, co vlastně u nás děláme. Na minulém táboře se dokonce spojili s vesmírnou stanicí ISS, ve které mimochodem najdeme i naše čipy.“

Díky vývoji elektroniky všude ve světě má firma zabezpečenou práci nadlouho dopředu. Zatímco v roce 1991 se elektronika podílela na výrobní ceně automobilu 10 %, v roce 2015 už to bylo 30 % a do roku 2030 se očekává růst na 50 %. V současné době je 80 % všech inovací v automobilovém průmyslu umožněno díky vývoji v oblasti elektroniky. To představuje obrovský potenciál, ale i výzvy. „Pracujeme na projektech, které budou na trhu za rok, za dva, nebo i později,“ říká Václavík. „Známe tak trendy. Vyvíjíme například speciální zdroje pro herní konzole, a víme tedy, co za rok nabídnou. Proto je nutné udržet odborníky, což se daří. Snažíme se jim nabídnout řadu benefitů. Jejich seznam je skutečně velmi dlouhý. Ale fluktuace je velmi nízká možná i díky firemní kultuře, kdy lidé mají dostatečný prostor přicházet s nápady, mohou se stále rozvíjet a jsou respektováni,“ dodává. Firma však investuje do svých zaměstnanců i jinak. „Každé školení je drahé, ale firmě se daří a do lidí je nutné investovat,“ má jasno Václavík. „A návratnost? Ta je s první objednávkou zákazníka,“ usmívá se.

V letošním roce se investice v Rožnově vyšplhají na úctyhodnou hranici 1,5 miliardy korun. Peníze půjdou především do výrobních zařízení, ale i do renovací hal, úpravy budov a kancelářských prostor.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Z čeho postavit a jak? Co takhle se zeptat člověka, kterému stavební materiál prochází denně rukama? Majitel rodinného...

Tmavší barvy v interiéru? Rezidence Waltrovka inspiruje vzorovým bytem

Ve Waltrovce se v lednu 2019 otevírá nový vzorový byt. O jeho podobu se...

Nový vzorový byt navrhla designérka Beata Haškovcová, která nás pozvala do Rezidence Waltrovka na jeho návštěvu. Nejvíc...

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

První z fotbalových vrcholů jara je tady! Viktoria Plzeň vs. Slavia Praha. Souboj prvních dvou klubů tabulky nabídne...

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma

Náš fotbal má dva zástupce ve vyřazovacích bojích Evropské ligy! Týmy Slavie a Plzně se utkají v 1. kole play-off s...

Tajemstvím dokonalé cesty jsou štěrkové rohože Nidagravel

Tajemstvím dokonalé cesty jsou štěrkové rohože Nidagravel

Trápí vás terén, do kterého se boří auta, chodci nebo cyklisti? Řešení nabízí štěrkové rohože Nidagravel, které jsou...

Další z rubriky

Pražské jaro, eTwinning, maturita...

Pražské jaro, eTwinning, maturita...

To je také Gymnázium Kroměříž! Když se řekne Pěvecký sbor Gymnázia Kroměříž, tak u mnoha bývalých i současných...

Vyrazte za prvním sněhem ekologicky. Ve značce 2117 of Sweden

Pustevny

Vydat se do přírody v něčem, co přírodě neškodí, není v dnešní době moc jednoduché. Většina současného voděodolného...

VaK naděluje Zlíňanům k Vánocům vodu špičkové kvality

VaK  naděluje Zlíňanům k Vánocům vodu špičkové kvality

Nová kvalita vody pro 48 tisíc obyvatel. V rekordním čase a nákladem 80 mil. korun VaK Zlín zajistil novou vysoce...

Najdete na iDNES.cz