To vše nabídne nová nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, jejíž výstavbu připravuje Zlínský kraj. Projekt nové nemocnice již schválili krajští zastupitelé, kraj má vykoupené potřebné pozemky pro stavbu, nyní probíhá výběr zhotovitele projektové dokumentace. Stavět chce kraj začít nejpozději do konce roku 2022.
„Od nové nemocnice si mimo jiné slibujeme, že bude nahrazovat fakultní nemocnici, kterou v kraji nemáme, aby pacienti za péčí nemuseli cestovat mimo kraj. Není to jen projekt pro Zlín, nová nemocnice má obory, které v jiných nejsou, jsou jimi specializovaná centra jako traumacentrum, onkocentrum, onkogynekologie, neurochirurgie, iktové, perinatologické centrum a neonatologie, která budou sloužit všem občanům kraje. Chtěli bychom, aby lékaři z našich ostatních nemocnic v té nové měli umožněno občas pracovat, aby se tím vzdělávali a došlo k propojování poznatků v moderní medicíně,“ řekl hejtman Jiří Čunek.
V nové nemocnici pacienti dostanou veškerou multioborovou péči pod jednou střechou, založenou na principu, že lékař přichází za pacientem, a ne pacient za lékařem. Jednou z novinek nové nemocnice bude také unikátní systém péče o novorozence a děti, jehož cílem je, aby prostory, kde se děti budou ošetřovat, nepřipomínaly nemocnici.
Díky tomu, že bude nemocnice pod jednou střechou, dojde k zásadnímu snížení vzdáleností mezi jednotlivými vyšetřeními, maximální vzdálenost nepřekročí 250 metrů. Pro srovnání: Současný areál zlínské nemocnice zahrnuje více než 30 budov vzdálených od sebe téměř kilometr, lůžkové stanice jsou rozmístěny v 15 budovách, operační sály na 4 místech. Pacienti tak jsou mezi budovami přepravováni v řádech desítek až stovek metrů, často v nepříznivých povětrnostních podmínkách. To se v nové nemocnici stane minulostí. Kromě minimalizace vzdáleností totiž nabídne i logické uspořádání ambulantního provozu, urgentního příjmu, operačních sálů a intenzivní péče pro pacienty.
Na přípravě a realizaci projektu nové nemocnice se podílí také lékařská rada, složená z 11 primářů a sester ze všech krajských nemocnic napříč jednotlivými odbornostmi. „Naším cílem je vytvořit nemocnici, která se bude výrazně přibližovat fakultní péči. Umožňovat by měla realizaci nových operačních technik, které současná nemocnice nenabízí, konkrétně například některé výkony hrudní chirurgie nebo více traumatologických zákroků,“ uvedl Jozef Macko, primář novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati a člen lékařské rady.
Jedním z podporovatelů nové nemocnice je také propagátorka dárcovství kostní dřeně a uznávaná osobnost mezi zdravotníky Zdenka Wasserbauerová, která říká: „Zlín je univerzitní, moderní město a myslím si, že si zaslouží novou nemocnici s vysokou technickou i odbornou vybaveností a specializovanými pracovišti.“
Výstavba nové nemocnice vyjde na 8 miliard korun a hotová by měla být za 5 až 6 let. Pro pacienty a zdravotníky je to nejvýhodnější varianta, jinak by se rekonstruovalo více než 20 let a stálo by to podstatně více než nový areál. Tato rekonstrukce by navíc probíhala za plného provozu nemocnice a znamenala by mimo jiné obrovský hluk, otřesy, prašnost, tedy velkou zátěž pro pacienty i personál nemocnice.
Již nyní má Zlínský kraj na výstavbu nové nemocnice našetřeno 2,8 miliardy, na zbytek si vezme úvěr se splátkou cca 200 milionů korun ročně, což neovlivní žádné ostatní investice Zlínského kraje, jehož rozpočet je 14,5 miliardy korun.