Těmi jsou jsou Muzeum v přírodě Vysočina, Muzeum v přírodě Zubrnice a Hanácké muzeum v přírodě. Obdobně jako ve Valašském muzeu by mělo být zabezpečení i dalších muzeí spolufinancováno z tzv. Norských grantů (z grantů EHP/Norska).
Koncem ledna byla v Národním muzeu v přírodě ve spolupráci s norskými partnery zpracována studie zaměřená na ochranu historických souborů dřevěných staveb.
V oblasti požární prevence vycházeli zpracovatelé ze zkušeností s ochranou památkové zóny města Roros, zapsané na seznamu UNESCO, i ze zkušeností z dříve realizovaných akcí.
Součástí projektu je i zabezpečení památek proti ostatním nežádoucím jevům (krádež, vandalství, poškození). K tomu bude využito nejmodernějších systémů technické ochrany (poplachové zabezpečovací a tísňové systémy, elektrická požární signalizace, stabilní hasicí zařízení, systémy kontroly vstupu, dohledové videosystémy). Všechny údaje budou předávány jak na centrální dispečink Národního muzea v přírodě, tak na centrální pult příslušného hasičského sboru a policie ČR. Celková částka na zabezpečení všech tří muzeí je kalkulována ve výši 60 mil. Kč.