Kouzlo citery

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Citera? Co to vlastně je? Jedná se o hudební nástroj, který v minulosti tvořil běžnou součást rodinného i veřejného života našich předků.

Kouzlo citery | foto: Římskokatolická farnost Lukov

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kouzlo citery

Kořeny tohoto nástroje najdeme už v Bibli, kdy citera sloužila jako doprovod náboženských písní židovského národa. Tvar nástroje se však v běhu staletí podstatně měnil. Ve 12. stol se objevil ve Francií tzv. „Trumšajt“ z něhož se vyvíjely další moderní nástroje. 

Na našem území se přímý předchůdce citery objevil na Valašsku pod názvem „Kobza“ a její další vývoj dal vzniknout ve Vídni v polovině 18. století první citeře. Citera zažila velký rozmach v celém Rakousku – Uhersku i díky špičkovým výrobcům citer v Krušných horách. V Čechách i na Moravě existovaly mnohé spolky a sdružení citeristů. 

Hru na citeru učili četní soukromníci a vyučovala se i v některých klášterech. O masovém rozšíření citer svědčí i skutečnost, že v mnoha domácnostech na půdách lidé po létech s úžasem objeví zaprášený nástroj, na který v minulosti někdo z jejich předků hrával. 

Že byla citera rozšířená i na Zlínsku dosvědčují nálezy na půdách ve Vizovicích, ve Zlíně i v Malenovicích. Právě na tuto zapomenutou tradici se snaží již třetím rokem navázat „Malý citerový seminář“ v Lukově, kde se sjíždějí zájemci o hru na citeru nejen z Moravy a Čech, ale také hosté z Rakouska a Německa.

Kouzlo citery
Kouzlo citery

Pro letošní rok přislíbil účast na semináři jediný, profesionální, český citerista Michal Müller. Narodil se roku 1977 ve Varnsdorfu a citeru vystudoval ve Stutgartu.. Kromě Michala Müllera se v letošním roce setkáme s ženskou citerovou skupinou CITRIUM a ohlášeni jsou i další hosté z Rakouska. 

Ve spolupráci s Domem kultury ve Vizovicích a ŘKF Panny Marie na Jižních Svazích ve Zlíně se připravují dva citerové koncerty, na které jste už nyní srdečně zváni. První koncert s názvem „Kouzlo Citery“ se uskuteční v pátek 3.8.2018 v 19.30 hod. ve reprezentačním sálu zámku Vizovice a druhý v sobotu 4.8. 2018 v 19.30 v Malém sále kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Zlíně – Jižní Svahy. 

Seznámit se s citerou však můžete kdykoliv po dobu trvání semináře od 1.8.-4.8.2018 v areálu farní zahrady v Lukově.

Kouzlo citery
Kouzlo citery

Velké poděkování patří MěÚ v Lukově, Domu kultury ve Vizovicích, ŘKF Panny Marie Pomocnice ve Zlíně a Krajskému úřadu Zlínského kraje, bez jejichž podpory by se citerový seminář nemohl uskutečnit.

falukov@ado.cz.
Telefon 577544950

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mistr republiky René Andrle ambasadorem elektrokol MTF

Elektrokola MTF

Bývalý profesionální cyklista René Andrle, který získal během své sportovní kariéry titul mistra republiky a startoval...

Terminály Sazky nejsou jen o sázení. Zaplatíte fakturu, dobijete mobil

Terminály Sazky nejsou jen o sázení. Zaplatíte fakturu, dobijete mobil

Terminál společnosti Sazka je stále vnímán hlavně jako vstupenka k milionům třeba ze Sportky nebo Eurojackpotu. Některá...

Připojištění není zbytečným luxusem

Připojištění není zbytečným luxusem

Jak dobré máte autopojištění, zjistíte většinou až v okamžiku pojistné události. A to už může být pozdě. Jak tedy...

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Sedíte od rána do večera v práci a už teď se chcete těšit na to, jak strávíte léto? Horké dny se blíží mílovými kroky....

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Březen je ještě měsícem podávání přihlášek na vysoké školy. Jaký obor je perspektivní? Zvol si technické vzdělání na...

Další z rubriky

Cenu za inovace získal software, který řídí chytrá města

Všichni ocenění v soutěži Inovační firma Zlínského kraje, kterou pořádá každé...

První místo v soutěži Inovační firma Zlínského kraje 2018 patří firmě Incinity ze Zlína.

Pražské jaro, eTwinning, maturita...

Pražské jaro, eTwinning, maturita...

To je také Gymnázium Kroměříž! Když se řekne Pěvecký sbor Gymnázia Kroměříž, tak u mnoha bývalých i současných...

Jedenáct tipů na vánoční dárek. Věnujte zážitek z Beskyd

Vyhlídka

Už máte pohromadě všechny vánoční dárky? Pokud ještě přemýšlíte, čím potěšit vaše blízké, zkuste to s dárkem v podobě...

Najdete na iDNES.cz