Spousta světla a zeleň za okny. Vítejte na Pasecké

Komerční sdělení   0:03aktualizováno  0:03 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Už to nemůže být jednodušší. Zaparkovat v podzemní garáži, lyže hodit hned vedle do sklepa a výtahem vyjet do prosluněného bytu. Vize, kterou už příští zimu naplní obyvatelé právě vznikajícího bytového domu v ulici Pasecká ve Zlíně. Generálním dodavatelem stavby je ERGO VH Zlín, generálním projektantem pak BOOSplan Brno.

V bytovém domě Pasecká je celkovem 49 bytů, volných je 22 bytů. | foto: ERGO VH Zlín

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Elegantní stavba s čistými tvary vyrůstá na spodním okraji Jižních Svahů, u křižovatky s ulicí Křiby. „V okolí je vše potřebné pro každodenní život, přitom má člověk za okny les,“ zmiňuje jednu z hlavních výhod projektant a architekt Richard Strnad.

Proč jste pro stavbu bytového domu vybrali právě tuto lokalitu?
Je tu výborná občanská vybavenost. Kousek je restaurace, přes ulici základní škola, sto metrů od domu zastávka MHD. Zároveň je ale údolí Paseckého potoka plné zeleně. Dáte si kávu doma na terase a zahledíte se do lesů. Je to moc pěkné místo a dům je vymyšlený tak, aby si lidé všechny ty výhody mohli do sytosti užít.

Jižní Svahy rovná se nesnáze s parkováním. Jak řešíte tento letitý problém?
Dům stojí ve svahu a má dvě podzemní podlaží. Obě jsou určena především pro parkování. K drtivé většině ze všech 49 bytů náleží buď kryté parkovací stání, anebo rovnou garáž. Některé byty mají i dvougaráž. Vlastní stání nemá jen pár nejmenších bytů velikosti 1+kk.

Jak velké byty nabízíte?
Kromě zmíněné 1+kk jsou to 2+kk a 3+kk. Většina jich má buď balkon, nebo terasu. A k bytům, které nemají vlastní garáž, náleží také sklep. Některé ho mají dole v podzemních podlažích, jiné na patře či mají komoru přímo v bytě. To je výhoda třeba pro ty, co mají drahé kolo a chtějí ho raději mít co nejblíž u sebe. U všech bytů jsme kladli velký důraz na vzdušnost, vybavení odpovídá nejvyšším nárokům na moderní a funkční bydlení. Zájemce rádi provedeme, kontakt najdou na webu Pasecka.cz.

Příklady cen bytů

  • 1+kk ve 2. nadzemním podlaží, plocha 33,3 m², bez balkonu, bez stání, sklep na patře: 1,63 milionu Kč
  • 2+kk ve 2. nadzemním podlaží, plocha 54,9 m², balkon, parkovací stání, sklep na patře: 2,86 milionu Kč
  • 3+kk v 5. nadzemním podlaží, plocha 75 m², balkon, garáž, bez sklepa: 3,88 milionu Kč
  • 3+kk v 8. nadzemním podlaží, plocha 75 m², balkon, garáž pro dvě auta, bez sklepa: 4,02 milionu Kč

Jak je řešený vnitřní prostor domu?
V prvním nadzemním podlaží jsou dva byty 2+kk, ve většině dalších pater je vždy po dvou bytech od každé zmiňované velikosti. V posledním devátém podlaží je to jinak. S kolegou jsme se poučili ze všech předchozích projektů a snažili jsme se dispozici vyřešit funkčně, s minimem takzvaných odpadních ploch. To jsou třeba chodby k výtahu, které jsou nevyužitelné, ale stejně se musejí vytápět a udržovat. Velký důraz jsme kladli na úložné prostory. Také jsme navrhli velmi vysoká okna, téměř přes celou výšku bytu. Tak velké množství světla, které vám jde do bytu, je nadstandard, přitom právě přirozené světlo vám vytvoří požadovanou pohodu. Vše ostatní si můžete vyměnit.

Postavit dvě podzemní podlaží je dost finančně náročné, jak moc se toto promítá do cen bytů?
Částečně promítnout se to do cen samozřejmě musí, ale je potřeba to celé vždy vymyslet tak, aby to ekonomicky dávalo smysl, aby to nebylo předražené. Navíc za rok, co projekt vzniká, se zvedly ceny stavebních prací téměř o dvacet procent. I to se částečně muselo do konečných cen promítnout. Navíc jsme zařadili určité věci, které se nám nepodařily prosadit u dřívějších projektů, kde jsme byli pouze jako architekti a ne jako investoři. Třeba vinylové podlahy na společných chodbách. Developerovi, který vidí jen tabulku s náklady a výnosy, nevysvětlíte, že ačkoli je vinyl drahý, vyplatí se, protože tlumí hluk a vydrží dlouho krásný. Snažíme se teď také přesvědčit klienty, aby si připlatili za kvalitní podlahu i přímo v bytě.

Bytový dům Prosecká
Bytový dům Prosecká

Kolik bytů je v domě ještě k dispozici?
Z celkově 49 je volných 22 bytů. Obecně se dá říct, že čím je byt výš, tím je dražší. Kompletní přehled dostupných bytů a jejich cen zájemci najdou na webu Pasecka.cz. V tabulce máme zvlášť cenu za byt a parkovací stání, lze je ale koupit jen dohromady. Částka je rozdělená z toho důvodu, aby si klient mohl porovnat cenovou hladinu s jinými developerskými projekty. S financováním mu pomůže společnost Gepard Finance, která pro zájemce připraví nabídky hypoték u několika bank a sjednaní financování až do 90 procent kupní ceny, standard v Česku je přitom 80 procent. Klient neřeší žádný odhad nemovitosti a podobně, jen doloží příjmy. Termín stěhování je 31. srpna 2019.

V jaké fázi je nyní stavba bytového domu Pasecká?
To nejtěžší už je uděláno – zakládání stavby, piloty, dvě podzemní podlaží. Teď dělníci začínají stavět nadzemní patra, která už jsou mnohem jednodušší a budou vznikat zhruba rychlostí jedno patro za tři týdny. Stavba začala na konci ledna, přitom prvotní myšlenka na tento projekt přišla teprve před necelými dvěma lety. Proces stavebního řízení trval necelý rok, což lze považovat za úspěch.

Většinou to tedy trvá výrazně déle?
Rok od roku je legislativa složitější a proces projednávání delší. Když si město vytvoří územní plán, ve kterém určí, jaký objekt a s jakým funkčním využitím má na určitém místě stát, už by to mělo platit a když ji chce investor postavit, neměly by mu v tom bránit obstrukce a roky trvající jednání.

To je tedy důvod, proč jsou nyní byty tak drahé?
Je to jeden z důvodů.

Je ve Zlíně dost parcel na stavbu bytovek?
Ve stávajícím územním plánu je pouze jedna lokalita určená pro hromadné bydlení, tzv. stabilizovaná plocha hromadného bydlení. Pokud budete chtít přestavět stávající objekty na bydlení v intravilánu obce, velmi často narazíte na odpor politiků, místních obyvatel. Přitom jde o krajské město, které má univerzitu a mělo by se snažit udržet tady absolventy. Podobně špatně je na tom Brno. Naopak třeba Uherské Hradiště nebo Olomouc mají takových míst vytipovaných mnohem víc. I kvůli tomu se ve Zlíně v posledních letech postavilo velmi málo bytových domů. Například když jsme byli v bance, úředníci neměli relevantní srovnání nákladů stavby a prodejních cen bytů, které jsme uvažovali v našich podkladech, s ostatními projekty, protože jednoduše takové projekty ve Zlíně nejsou.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mistr republiky René Andrle ambasadorem elektrokol MTF

Elektrokola MTF

Bývalý profesionální cyklista René Andrle, který získal během své sportovní kariéry titul mistra republiky a startoval...

Terminály Sazky nejsou jen o sázení. Zaplatíte fakturu, dobijete mobil

Terminály Sazky nejsou jen o sázení. Zaplatíte fakturu, dobijete mobil

Terminál společnosti Sazka je stále vnímán hlavně jako vstupenka k milionům třeba ze Sportky nebo Eurojackpotu. Některá...

Připojištění není zbytečným luxusem

Připojištění není zbytečným luxusem

Jak dobré máte autopojištění, zjistíte většinou až v okamžiku pojistné události. A to už může být pozdě. Jak tedy...

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Sedíte od rána do večera v práci a už teď se chcete těšit na to, jak strávíte léto? Horké dny se blíží mílovými kroky....

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Březen je ještě měsícem podávání přihlášek na vysoké školy. Jaký obor je perspektivní? Zvol si technické vzdělání na...

Další z rubriky

ON Semiconductor si své lidi vychovává už na školách

Laboratoř ON Semiconductor na VUT Brno Prostory se využívají i pro zábavné...

Čím více času budou věnovat studentům na středních a vysokých školách, tím dřív a jednodušeji budou moci využít jejich...

Méně soutěžení, více mentoringu a know-how

Méně soutěžení, více mentoringu a know-how

Soutěž o nejlepší podnikatelský záměr. Tento pomyslný podtitul si s sebou nesl projekt Můj první milion určený pro ty,...

Silné texty, komedie i muzikál. Zlínská divadelní sezóna je v polovině

Silné texty, komedie i muzikál. Zlínská divadelní sezóna je v polovině

Jen málokteré jednosouborové divadlo zvládne na třech jevištích jedenáct premiér v jedné sezóně. V Městském divadle...

Najdete na iDNES.cz