Darovací a kupní smlouva na nemovitost – převod lze vyřídit i online

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Darovací a kupní smlouva na nemovitost a další převody nemovitostí lze vyřešit buď osobně u advokáta či notáře, využitím nějakého obecného vzoru smlouvy, anebo prostřednictvím právně garantované právní služby online.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Darovací a kupní smlouva na nemovitost – převod lze vyřídit i online | foto: Rumpík Zdeněk, Mgr., advokát

Bezúplatné darování nemovitosti se nejčastěji řeší v rámci rodiny, přičemž pokud jde o dům či byt, který dárci užívají, využívá se kombinace se zřízením tzv. věcného břemene – služebnosti bydlení a užívání pro dárce bezplatně až do smrti. Kupní smlouva na nemovitost je naopak charakteristická tím, že se za převod nemovitosti vyplácí dohodnutá kupní cena, tedy nejčastěji je využita při prodeji domu, bytu či pozemku ze strany prodávajícího cizí osobě - kupujícímu.

Převody nemovitostí lze v zásadě řešit třemi následujícími způsoby:

Smlouva osobně u advokáta nebo notáře

Jedná se o plně garantovanou smlouvu, kdy je ručeno komplexně za smlouvu zpracovanou na míru danému případu i za výsledek, včetně dostatečného právního zajištění, nejen za to, že smlouva tzv. projde katastrem. Součástí služby jsou běžně v takovém případě i odpovídající upozornění, poučení a konzultace. Je třeba si zde uvědomit, že jiné subjekty než advokát či notář, tj. např. realitní kanceláře, geodeti aj., za smlouvu po právní stránce neručí.

Obecný vzor smlouvy z internetu

Může se jednat o vzor ke stažení a vyplnění nebo automaticky generovaný po zadání určitých informací do formuláře. Takový vzor smlouvy je ovšem jen obecným základem, který nemusí být vhodný pro daný konkrétní případ. Neručí se zde za výsledek pro konkrétní případ, za správné doplnění, použití či vhodnost pro specifika daného případu. I relativně dobrý vzor můžete totiž nesprávně vyplnit nebo nějakou podstatnou souvislost opomenout, což se poměrně často stává. Řada takových vzorů na internetu je i právně nedostatečná, jen velmi obecná, a některé již ani neodpovídají platné právní úpravě.

Zejména u hodnotnějších nemovitostí, jako jsou právě domy, byty či hodnotnější pozemky, je proto na místě zvýšená opatrnost, neboť i darovací nebo kupní smlouva na nemovitost, která tzv. prošla katastrem, může být zpochybňována nebo z ní mohou vyplynout zásadní problémy, které katastrální úřad při zápisu vkladu vlastnictví neřeší. U darovacích smluv na nemovitost mohou nastat např. spory budoucích dědiců, spory o obsah věcných břemen apod. U kupních smluv na nemovitost může hrozit dokonce i ztráta vlastnictví nemovitosti nebo naopak kupní ceny. Kromě tedy toho, že by vzor smlouvy ani katastrem tzv. neprošel, takže byste ztratili správní poplatek a museli tuto skutečnost zbytečně složitě řešit.

Darovací a kupní smlouva na nemovitost na míru od advokáta online

Jedná se o službu, která má stejnou garanci jako smlouva zpracovaná na míru v advokátní či notářské kanceláři osobně. Výhodou je, že klient nemusí nikam osobně docházet, vše lze vyřešit z pohodlí domova online. Lze také velmi rychle a snadno porovnat různé nabídky advokátních či notářských kanceláří na internetu, jak z hlediska nabízené služby, komunikace, tak i především z cenové nabídky, kterou lze získat zcela nezávazně, a podle toho se teprve v klidu rozhodnout. Advokát online vyřeší také zpracování návrhu na vklad do katastru nemovitostí, upozorní na veškeré právní souvislosti, zkonzultuje s klientem všechny potřebné otázky apod.

Ať již se jedná tedy o darovací smlouvu na nemovitost – darování nemovitosti či kupní smlouvu na nemovitost, tak je rozhodně na místě využití obecných vzorů a možná právní rizika z toho vyplývající velmi dobře zvážit. Jen kladné rozhodnutí příslušného katastrálního úřadu o zápisu vkladu vlastnictví k nemovitosti není z pohledu právní jistoty zdaleka vše. Katastrální úřad povoluje sice vklad vlastnictví, ale smlouvu zkoumá pouze z omezených hledisek co do její platnosti a prakticky vůbec, pokud jde o dostatečná právní zajištění té které smluvní strany nebo o specifické souvislosti toho kterého případu, na což vás žádný vzor smlouvy logicky neupozorní ani toto neřeší.

Více informací najdete na www.advokat-zlinsko.cz.

  • Nejčtenější

O2 na výročí sametové revoluce rozezvoní všechny budky

Operátor O2 v rámci projektu Svoboda není samozřejmost rozezvoní všechny telefonní budky. Veřejné automaty postupně...

Vyzkoušejte si vysněnou pergolu pomocí aplikace ve vašem telefonu

Jaká pergola se bude ve vašem exteriéru nejlépe vyjímat? V minulosti platilo, že dokud vám pergola nebude stát na...

Nošovické SUV Hyundai Tucson v zimní limitované edici IceBreaker

Vlajková loď značky Hyundai, populární model Tucson, se stále těší velkému zájmu zákazníků. Rodinné SUV z Nošovic u...

Úklid a údržba podlahy před Vánocemi

Přehled mopů, čističů a prostředků pro kvalitní čištění a údržbu podlah.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TV s technologií NanoCell posouvají domácí zábavu na další úroveň

Díky umělé inteligenci starající se o maximální kvalitu obrazu a zvuku, podpoře zvukového formátu Dolby Atmos,...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Dvě moravské kapely spolu „uvařily“ letní hit k Černému Citronu

Hanácká rádia od července rozezvučí nová letní písnička „Všude dobře, u nás nejlépe“. Pod taktovkou Pivovaru Litovel ji...

Podporujeme osvětu, prevenci i zdravý životní styl

Pro rok 2019 připravila RBP, zdravotní pojišťovna (RBP) řadu výrazných novinek. Kromě nového loga a zkrácení názvu...

Janek Ledecký vystoupí za týden ve Zlíně s filharmonií a Ivanem Hlasem

Zpěvák Janek Ledecký právě absolvuje symfonické turné, jež si odbylo vyprodanou premiéru v Ostravě. Zlínská zastávka se...

Potměšilí hosté Petra Hapky dorazí do zlínského Kongresového centra

Písňová i scénická tvorba Petra Hapky patří k absolutní špičce toho, co za posledních několik desítek let u nás v...

Najdete na iDNES.cz