Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Cirkulární ekonomika sílí i ve Zlínském kraji

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Lidstvo vyčerpává přírodní zdroje mnohem rychleji, než se obnovují. Třeba Češi vyplýtvají suroviny, určené dle propočtů na celý rok, už v srpnu. Pak už berou zdroje budoucím generacím. Stále víc lidí se snaží to změnit. A to otvírá velké možnosti také firmám a podnikatelům.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Upcyclovaná vesta z pánského saka - materiál střižní vlna a hedvábí | foto: Technologické inovační centrum s.r.o.

Potvrzuje se to také v soutěži Můj první milion, která pomáhá veřejnosti, vysokoškolákům i středoškolákům rozjet jejich podnikatelský záměr. V uplynulých dvanácti ročnících se objevilo hned několik projektů, které naplňují pravidla cirkulární ekonomiky. Ta jsou jednoduchá: neplýtvat zdroji, cenné materiály používat opakovaně a udržet je v oběhu co nejdéle.

Například už v roce 2016 soutěží prošla zlínská oděvní značka SUTU, která se soustředí na udržitelnou módu. Stojí za ní Eliška Hejdová a Jana Kunderová, které dokážou třeba ze staré košile ušít sukni. 

Když před čtyřmi lety začínaly, ještě se o takzvané slow fashion moc nemluvilo. „Chtěly jsme začít šít, ale nelíbilo se nám, že většina látek na trhu nemá jasný původ. Začaly jsme zjišťovat, jestli se vůbec ještě v Česku látky vyrábějí, a pár textilek jsme našly. Od nich teď materiál bereme. Také ale přešíváme oblečení z druhé ruky a tvoříme ze zbytkových metráží, které by se jinak vyhodily,“ přibližuje Eliška Hejdová.

Hlavním impulzem pro podnikatelky ze SUTU byla potřeba vymezit se proti takzvané rychlé módě, kdy si lidé koupí tričko, nosí ho třeba rok a následně ho vyhodí. „Nebyly jsme spokojené s tím, jak oblečení vzniká a jak se s ním zachází. Často se k nám dostanou kousky, které už nejsou nositelné, protože jsou třeba roztržené nebo jednoduše vyšly z módy, ale jsou z kvalitních materiálů jako vlna nebo hedvábí. My z nich vytvoříme něco nového a pošleme je zpátky do oběhu,“ popisuje Eliška Hejdová. 

Kalhotová sukně Pandora ušita ze zbytkové metráže

SUTU nově sídlí na zlínském zámku a dvakrát ročně pořádá ve Zlíně Slow fashion restart. Lidé se tam můžou zúčastnit šicí dílny, vyměnit si mezi sebou nepotřebné oblečení, případně ho tam podnikatelkám nechat na další tvoření. Cílem je především šířit myšlenku udržitelné módy. „Do budoucna bychom rády své vzdělávací aktivity rozšířily. Teď se soustředíme na to, abychom trochu sjednotily naši nabídku oblečení a také jsme začaly přešívat svatební šaty pro jeden pražský salon. Pošle nám modely, které už nejsou trendy a nikdo o ně nemá zájem, a my je přetvoříme do moderních střihů,“ vysvětluje Eliška Hejdová.

Dát věcem druhou šanci se snaží také Lucia Šiřinová, která se soutěže Můj první milion zúčastnila loni se svou značkou ReTrace. „Měním odpad na krásné věci. Třeba tvořím tašky a pouzdra z použitých reklamních plachet, kde každý kus je originál. Myšlenky udržitelnosti předávám dál i formou recyklačních dílen a také realizuji zakázky pro ty, kteří chtějí svoje vlastní použité bannery i jiný materiál tímto způsobem využít,“ říká Lucia.

Samostatnou kategorií cirkulární ekonomiky jsou obaly. Pokud chce firma či podnikatel dbát na životní prostředí, nemůže své produkty balit co něčeho, co zákazník doma vyhodí. Řešení nabízí Repetebox. Jde o zlínskou značku, pod kterou se skrývají znovupoužitelné obaly pro e-shopy. Začali u pytlíků, které jim šije chráněná dílna ve Starém Městě. Teď už testují i krabice.

„Funguje to jednoduše. E-shop si od nás koupí anebo pronajme pytlíky, ve kterých různým způsobem posílá zboží zákazníkům. Lidé mohou například obdržet zboží od kurýra, který jim zboží z přepravního obalu vyndá a zákazník tak nemusí přemýšlet, co dělat se zbytečným přepravním obalem. Kurýr si obal ponechá, dopraví zpět do e-shopu a ten ho používá znovu a znovu. Repetebox také používají e-půjčovny, které pošlou půjčené zboží zákazníkovi a ten ho po jisté době opět zabalí do Repeteboxu a zdarma pošle zpět přes dopravce e-půjčovně, která tento obal může použít znovu. Když pytlík potřebuje opravu, pošle ho obchodník k nám, a my ho necháme opravit opět v chráněné dílně,“ popisuje zakladatel Repeteboxu Richard Bystřický. 

Cirkulární ekonomika sílí i ve Zlínském kraji

Zatím používají pytlíky Rebeteboxu čtyři internetové obchody a jednají s dalšími pěti. Naplno se pustit do shánění dalších chce Richard Bystřický až po Vánocích, teď jsou totiž e-shopy v jednom kole.

Ne všechno zboží jde ale zabalit do pytlíku, potřeba jsou i krabice. Řešení se Richardu Bystřickému nabídlo během účasti v letošním ročníku soutěže Můj první milion. Soupeřila tam s ním mimo jiné firma LAJK PACK, která v Nezdenicích u Uherského Brodu vyrábí krabice na zakázku. Domluvili se tedy na spolupráci. Firma pracuje s lepenkou, ta ale opakované použití nevydrží. Zkouší tedy kartonplast. 

Cirkulární ekonomika sílí i ve Zlínském kraji

„Aktuálně nám vyrobili sedmý prototyp a ten teď testujeme. Konkrétně ho pro nás testuje startup Genster. Rádi jsme ale i za to, když nám e-shop povolí exkurzi. Potřebujeme vidět, jak funguje skladování, logistika. Díky tomu můžeme naše znovupoužitelné obaly vylepšit,“ dodal Richard Bystřický. 

  • Nejčtenější

Krize nesmí zabrzdit nový stavební zákon. Ten přinese státu miliardy

Řešení současné zdravotní krize si vyžádá stovky miliard korun a česká ekonomika může propadnout o více než 10 procent....

Ochrana pokožky za všech okolností? Ptáme se Lenky Průšové

Lenka Průšová je hodnotitelkou bezpečnosti kosmetiky. Kosmetické produkty, které hodnotí a tedy i vpouští na trh EU,...

Práce? Sport? Bez roušky těžko. České řešení na Rouškyonline.cz

Špatně se vám dýchá s rouškou, ale nechcete se vzdát svých sportovních aktivit? Nebo s rouškou musíte být celý den v...

Vozy ŠKODA jsou nyní k dispozici online

Na nabídku nových i ojetých vozů prostřednictvím internetu a sociálních sítí jsme všichni zvyklí, ale že budeme řešit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chraňte sebe i ostatní stylově

V době, ve které žijeme, začínáme přemýšlet o věcech, které jsou skutečně důležité. Na přechod do normálu, na který...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Jsme Baur Formschaumtechnik s.r.o. a hledáme právě tebe!!

Do výrobního závodu ve Valašském Meziříčí hledáme dělníky do výroby, ale i zkušené specialisty na zajímavé pozice.

6 důvodů, proč právě teď vyrazit do Velkých Karlovic – nejen na lyže

Zima ještě zdaleka neřekla své poslední slovo. Pokud si chcete zpestřit (nejen) jarní prázdniny lyžováním kousek od...

Lyžování, wellness i skvělé jídlo: užijte si zimu v Resortu Valachy

Plánujete, kam v zimě vyrazit (nejen) o jarních prázdninách? Vsaďte na jistotu kousek od domova a užijte si pohodovou...

Cirkulární ekonomika sílí i ve Zlínském kraji

Lidstvo vyčerpává přírodní zdroje mnohem rychleji, než se obnovují. Třeba Češi vyplýtvají suroviny, určené dle propočtů...

Najdete na iDNES.cz