Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana

Cirkulární ekonomika sílí i ve Zlínském kraji

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Lidstvo vyčerpává přírodní zdroje mnohem rychleji, než se obnovují. Třeba Češi vyplýtvají suroviny, určené dle propočtů na celý rok, už v srpnu. Pak už berou zdroje budoucím generacím. Stále víc lidí se snaží to změnit. A to otvírá velké možnosti také firmám a podnikatelům.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Upcyclovaná vesta z pánského saka - materiál střižní vlna a hedvábí | foto: Technologické inovační centrum s.r.o.

Potvrzuje se to také v soutěži Můj první milion, která pomáhá veřejnosti, vysokoškolákům i středoškolákům rozjet jejich podnikatelský záměr. V uplynulých dvanácti ročnících se objevilo hned několik projektů, které naplňují pravidla cirkulární ekonomiky. Ta jsou jednoduchá: neplýtvat zdroji, cenné materiály používat opakovaně a udržet je v oběhu co nejdéle.

Například už v roce 2016 soutěží prošla zlínská oděvní značka SUTU, která se soustředí na udržitelnou módu. Stojí za ní Eliška Hejdová a Jana Kunderová, které dokážou třeba ze staré košile ušít sukni. 

Když před čtyřmi lety začínaly, ještě se o takzvané slow fashion moc nemluvilo. „Chtěly jsme začít šít, ale nelíbilo se nám, že většina látek na trhu nemá jasný původ. Začaly jsme zjišťovat, jestli se vůbec ještě v Česku látky vyrábějí, a pár textilek jsme našly. Od nich teď materiál bereme. Také ale přešíváme oblečení z druhé ruky a tvoříme ze zbytkových metráží, které by se jinak vyhodily,“ přibližuje Eliška Hejdová.

Hlavním impulzem pro podnikatelky ze SUTU byla potřeba vymezit se proti takzvané rychlé módě, kdy si lidé koupí tričko, nosí ho třeba rok a následně ho vyhodí. „Nebyly jsme spokojené s tím, jak oblečení vzniká a jak se s ním zachází. Často se k nám dostanou kousky, které už nejsou nositelné, protože jsou třeba roztržené nebo jednoduše vyšly z módy, ale jsou z kvalitních materiálů jako vlna nebo hedvábí. My z nich vytvoříme něco nového a pošleme je zpátky do oběhu,“ popisuje Eliška Hejdová. 

Kalhotová sukně Pandora ušita ze zbytkové metráže

SUTU nově sídlí na zlínském zámku a dvakrát ročně pořádá ve Zlíně Slow fashion restart. Lidé se tam můžou zúčastnit šicí dílny, vyměnit si mezi sebou nepotřebné oblečení, případně ho tam podnikatelkám nechat na další tvoření. Cílem je především šířit myšlenku udržitelné módy. „Do budoucna bychom rády své vzdělávací aktivity rozšířily. Teď se soustředíme na to, abychom trochu sjednotily naši nabídku oblečení a také jsme začaly přešívat svatební šaty pro jeden pražský salon. Pošle nám modely, které už nejsou trendy a nikdo o ně nemá zájem, a my je přetvoříme do moderních střihů,“ vysvětluje Eliška Hejdová.

Dát věcem druhou šanci se snaží také Lucia Šiřinová, která se soutěže Můj první milion zúčastnila loni se svou značkou ReTrace. „Měním odpad na krásné věci. Třeba tvořím tašky a pouzdra z použitých reklamních plachet, kde každý kus je originál. Myšlenky udržitelnosti předávám dál i formou recyklačních dílen a také realizuji zakázky pro ty, kteří chtějí svoje vlastní použité bannery i jiný materiál tímto způsobem využít,“ říká Lucia.

Samostatnou kategorií cirkulární ekonomiky jsou obaly. Pokud chce firma či podnikatel dbát na životní prostředí, nemůže své produkty balit co něčeho, co zákazník doma vyhodí. Řešení nabízí Repetebox. Jde o zlínskou značku, pod kterou se skrývají znovupoužitelné obaly pro e-shopy. Začali u pytlíků, které jim šije chráněná dílna ve Starém Městě. Teď už testují i krabice.

„Funguje to jednoduše. E-shop si od nás koupí anebo pronajme pytlíky, ve kterých různým způsobem posílá zboží zákazníkům. Lidé mohou například obdržet zboží od kurýra, který jim zboží z přepravního obalu vyndá a zákazník tak nemusí přemýšlet, co dělat se zbytečným přepravním obalem. Kurýr si obal ponechá, dopraví zpět do e-shopu a ten ho používá znovu a znovu. Repetebox také používají e-půjčovny, které pošlou půjčené zboží zákazníkovi a ten ho po jisté době opět zabalí do Repeteboxu a zdarma pošle zpět přes dopravce e-půjčovně, která tento obal může použít znovu. Když pytlík potřebuje opravu, pošle ho obchodník k nám, a my ho necháme opravit opět v chráněné dílně,“ popisuje zakladatel Repeteboxu Richard Bystřický. 

Cirkulární ekonomika sílí i ve Zlínském kraji

Zatím používají pytlíky Rebeteboxu čtyři internetové obchody a jednají s dalšími pěti. Naplno se pustit do shánění dalších chce Richard Bystřický až po Vánocích, teď jsou totiž e-shopy v jednom kole.

Ne všechno zboží jde ale zabalit do pytlíku, potřeba jsou i krabice. Řešení se Richardu Bystřickému nabídlo během účasti v letošním ročníku soutěže Můj první milion. Soupeřila tam s ním mimo jiné firma LAJK PACK, která v Nezdenicích u Uherského Brodu vyrábí krabice na zakázku. Domluvili se tedy na spolupráci. Firma pracuje s lepenkou, ta ale opakované použití nevydrží. Zkouší tedy kartonplast. 

Cirkulární ekonomika sílí i ve Zlínském kraji

„Aktuálně nám vyrobili sedmý prototyp a ten teď testujeme. Konkrétně ho pro nás testuje startup Genster. Rádi jsme ale i za to, když nám e-shop povolí exkurzi. Potřebujeme vidět, jak funguje skladování, logistika. Díky tomu můžeme naše znovupoužitelné obaly vylepšit,“ dodal Richard Bystřický. 

  • Nejčtenější

Peníze na bydlení předem? Ať vám už nikdo vaši nemovitost nevyfoukne

Věděli jste, že si můžete zajistit peníze až dva roky předtím, než se vůbec pustíte do hledání nebo do stavby vysněného...

Liga mistrů: Další show Reds? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Kolotoč fotbalových zápasů nejprestižnější klubové soutěže světa se opět roztáčí. Liga mistrů má na programu...

Následná péče o dlouhodobě nemocné v Humpolci a Ledči nad Sázavou

Se vzrůstajícím počtem seniorů vyvstává i otázka zdravotní a sociální péče o ně. Nedostatek následné lůžkové péče a...

Švestka nebo borůvky? Zahrada na jaře přeje výsadbě stromů i květin

Práce na zahradě na jaře je po zimě velmi náročná. Sluneční paprsky už probouzejí přírodu i milovníky zahradničení a je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moderní fasáda domu: tradiční materiály v současném pojetí

Obklady z přírodních materiálů mají v moderní architektuře své neopomenutelné místo. Luxusní vzhled, poutavé struktury...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Změny ve veřejné dopravě od 15. 12. 2019

Milí čtenáři, přinášíme vám přehled nejčastěji se opakujících dotazů, které se týkají změn ve veřejné dopravě Zlínského...

Lyžování, wellness i skvělé jídlo: užijte si zimu v Resortu Valachy

Plánujete, kam v zimě vyrazit (nejen) o jarních prázdninách? Vsaďte na jistotu kousek od domova a užijte si pohodovou...

Jarní relax v Therme Laa

Pro svátek zamilovaných připravil resort Therme Laa-Hotel&Silent Spa, člen skupiny VAMED Vitality World, jedinečnou...

Adventní trhy ve Zlíně – program do 24. 12.

Až do Štědrého dne bude probíhat program v rámci Adventního Zlína na náměstí Míru. Na hlavním pódiu a ve vánoční...

Najdete na iDNES.cz