Cenu za inovace získal software, který řídí chytrá města

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
První místo v soutěži Inovační firma Zlínského kraje 2018 patří firmě Incinity ze Zlína.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Všichni ocenění v soutěži Inovační firma Zlínského kraje, kterou pořádá každé dva roky Technologické inovační centrum Zlín. | foto: Technologické inovační centrum Zlín

Nejlepším inovačním projektem, který v poslední době vznikl na území Zlínského kraje, je mozek chytrých měst. Rozhodla o tom odborná porota soutěže Inovační firma, která na první místo poslala zlínskou firmu Incinity a její software Invipo, který ovlivňuje život ve Zlíně, Olomouci anebo třeba v Izmiru. Uspělo i nafukovací plavidlo a další hračka z Fatry.

Soutěž Inovační firma Zlínského kraje pořádá každé dva roky Technologické inovační centrum Zlín, které založil Zlínský kraj společně s­Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně. Cílem je podpořit inovační podnikání v kraji.

Cena České spořitelny, a.s. pro ZLÍN ROBOTICS, kterou převzal od ředitele...

Do letošního šestého ročníku soutěže se zapojilo pětadvacet firem, které v poslední době dokázaly zajímavě inovovat a tím zvýšit svou konkurenceschopnost. Už počet přihlášených i jejich jednotlivé projekty podle porotců ukazují, že je Zlínský kraj v oblasti inovací na dobré cestě. „Letošní ročník soutěže potvrdil kvalitní úroveň inovačních firem v kraji,“ podotkl jeden z hodnotitelů Pavel Švejda z Asociace inovačního podnikání ČR.

V řadě případů podle něj navíc projekty svým významem přesáhly hranice regionu. Potvrzuje to i fakt, že čtyři z firem přihlášených do krajské soutěže vybrala Asociace inovačního podnikání ČR do své celonárodní soutěže Inovace roku 2018.

Z pětadvaceti přihlášených vybrali porotci pět firem, které poslali do finálního klání o titul Inovační firma Zlínského kraje 2018. Složení finálové pětky dokazuje, že inovace zvyšující konkurenceschopnost zdaleka nejsou parketou jen pro velké hráče na trhu. „Velikost firmy ani obor nejsou limitem. O pomyslné stupně vítězů letos bojovaly jak velké společnosti, tak i menší firmy, či živnostníci od strojařů přes plastikáře až po softwarové vývojáře,“ přiblížil jednatel pořádajícího Technologického inovačního centra Pavel Slováček.

V soutěži bodovaly inovace i tradice

Právě tvůrci softwaru nakonec porotu oslovili nejvíc. Titul Inovační firma Zlínského kraje 2018 si z hotelu Baltaci Atrium ve Zlíně odnesla zlínská společnost Incinity. Vyhrála díky své platformě pro chytrá města nazvané Invipo.

Statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Ing. Jiří Sukop při předávání...

Náměstek hejtmana Zlínského kraje Ing. jíří Sukop při předávání ocenění pro vítěže - společnost Incinity, oceníní převzal Lukáš Blatecký.

„Tento software propojuje informace z města tak, že jejich zpracováním zkvalitňuje život obyvatel. Zvládá řídit světelné křižovatky, monitoruje MHD, řeší systémy parkování nebo váží auta za jízdy,“ přiblížil Libor Kašparovský ze společnosti Incinity.

Platformu Invipo aktuálně používá čtrnáct měst po celém světě. Mimo jiné i Zlín, kde se projevuje například tím, že vozy městské hromadné dopravy mají na křižovatkách přednostně zelenou. Ve světě používá Invipo třeba turecký Izmir a testovací verze běží v arabské Dubaji.

Fotogalerie

Inovace ale můžou také jít ruku v­ruce s tradicí. Dokázala to napajedelská Fatra, když v soutěži Inovační firma obsadila druhé místo s projektem Tradiční české nafukovací hračky s novým designem. Fatra chtěla rozšířit nabídku hraček a­vedle žirafy či buvola se tak na trhu objevilo indiánské týpí, jehož autorkou je designérka Veronika Vaňhová. „Když jsem ho navrhovala, myslela jsem na to, že každé dítě má rádo bunkry, úkryty. Podložka je navíc využitelná i samostatně – je to třeba perfektní přebalovací pult pro miminka,“ přiblížila Vaňhová. Fatra pořídila na výrobu týpí novou vysokofrekvenční svařovací technologii.

Stupně vítězů doplnil Martin Horák, který pod značkou Minicat vyrábí ve zrekonstruované budově bývalé školy v Bílovicích na Uherskohradišťsku nafukovací katamarány. Jeho lodě jsou unikátní tím, že se dají lehce sbalit do tašky. „V­autě či letadle se s nimi dá cestovat po celém světě. Jachting se díky nim stává běžně dostupným sportem,“ přiblížil Martin Horák.

Do soutěže Inovační firma Zlínského kraje šel s projektem Vývoj nového katamaránu Minicat Guppy. Pracoval na něm dva roky a přináší s ním na trh zcela nová vlastní technická řešení.

Zbylými dvěma společnostmi, které se probojovaly do finále letošního ročníku soutěže Inovační firma, jsou Avex Steel Products z Otrokovic a AZUB bike z Uherského Brodu.

„Otrokovičtí strojaři, kteří dominovali minulým dvěma ročníkům naší soutěže, se letos zapojili s projektem zaměřeným na automatizaci a robotizaci administrativních a­výrobních procesů. Uherskobrodská firma, za níž stojí Aleš Zemánek, se věnuje vývoji a výrobě lehokol a tříkolek či vozíků za kola. Novinkou je produkt AZUB Ti-FLY, což je celoodpružená sportovní tříkolka,“ doplňuje výčet za pořadatele Lenka Kostelníková.

Cena České spořitelny pro Zlín Robotics

Během slavnostního večera udělila svou speciální cenu i Česká spořitelna. Partnerem soutěže je už několik let, protože chce pomáhat s realizací zajímavých a inovativních podnikatelských nápadů. „Strategickým úkolem České spořitelny je totiž podpora prosperity jednotlivých regionů i­celé země a právě inovace jsou jednou z hybných sil ekonomiky, umožňují její životaschopnost a prosperitu,“ vysvětluje ředitel zlínské pobočky České spořitelny Tomáš Jandora.

Cenu České spořitelny získala start-up společnost Zlín Robotics, která patří mezi největší inovátory na poli robotiky nejen ve Zlínském kraji, ale v celé České republice. „Její unikátní stojan umožní flexibilní a rychlé využití jednoho robota na více pracovištích. Zároveň pomůže s rozšířením robotů i do dalších provozů a umožní automatizaci dosud neproveditelných projektů, představuje moderní technologie studentům a učí je roboty programovat. První místo jsme jí udělili i kvůli tomu, že se věnuje dvěma oblastem, které dlouhodobě podporujeme – Průmyslu 4.0 a vzdělávání,“ objasnil Tomáš Jandora.

Soutěž Inovační firma pořádá Technologické inovační centrum Zlín od roku 2009. Následující ročník byl hned v dalším roce, další pak ve dvouletých intervalech. Letošnímu slavnostnímu vyhlášení v­hotelu Baltaci Atrium předcházela unikátní konference ZLINTECH, kterou také připravilo Technologické inovační centrum. Na třinácti přednáškách se zájemci mohli od expertů či zkušených podnikatelů dovědět informace o Průmyslu 4.0, například jak jeho zásady zapracovat do svého vlastního podnikání.

„Zájemci se mohli dozvědět, jak se vypořádat s nedostatkem zaměstnanců, jak se zbavit zbytečného papírování a zvýšit konkurenceschopnost. Průmysl 4.0, tedy čtvrtá průmyslová revoluce, totiž spočívá hlavně v digitalizaci a automatizaci výroby,“ upřesnila Alena Vyškovská z­Technologického inovačního centra.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Hubnutí vlastně není žádná věda. Stačí naučit své tělo, aby spalovalo tuky a budovalo svaly. Jenže jak toho dosáhnout?...

Umělá inteligence úspěšně dokončila dílo Antonína Dvořáka

Antonín Dvořák

Dvořákův rozepsaný fragment si nastudovala a úspěšně dokončila umělá inteligence AIVA. Vznikl tak unikátní kulturní...

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tepelná čerpadla prošla v uplynulých 20 letech významnými konstrukčními změnami a výrobci vždy dbali především na...

Pokoří Češi v klíčovém boji Němce? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Pokoří Češi v klíčovém boji Němce? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Začínají klíčové chvíle hokejového mistrovství světa. Osm nejlepších týmů se srovnalo do pavouka pro play-off a...

Hrrr na Rakušany! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Hrrr na Rakušany! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Česká reprezentace za sebou na světovém šampionátu na Slovensku už má pět zápasů. Nyní čeká tým trenéra Miloše Říhy...

Další z rubriky

VaK naděluje Zlíňanům k Vánocům vodu špičkové kvality

VaK  naděluje Zlíňanům k Vánocům vodu špičkové kvality

Nová kvalita vody pro 48 tisíc obyvatel. V rekordním čase a nákladem 80 mil. korun VaK Zlín zajistil novou vysoce...

David Koller zavítá v rámci Acoustic Tour do Uherského Hradiště

David Koller vystoupí 11. prosince 2018 v prostoru DEPO2015 v Plzni

Fanoušci Davida Kollera si budou moci vychutnat jeho skladby 19. prosince v kulturním klubu v Uherském Hradišti v rámci...

Slaměné motýlky otevřely vítězce cestu za prvním milionem

Slaměné motýlky otevřely vítězce cestu za prvním milionem

Na začátku je nápad. Ale jak ho uskutečnit, udělat z něj dobře fungující a pokud možno výdělečný projekt? A kde na to...

Najdete na iDNES.cz