Antonín Raizl: Nad kontrolami malých obcí se zavíraly oči

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
O obnově vodárenského majetku, politických mýtech spojených s provozováním a problémech malých obcích jsme si povídali s Antonínem Raizlem, Associate Partnerem poradenské společnosti EY.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Antonín Raizl, Associate Partner pro síťová odvětví a dotační poradenství. | foto: EY

Jaká je největší chyba českých vlastníků vodárenského majetku?
Řada z nich dělá zásadní rozhodnutí na základě politického zadání a výjimkou pak nejsou tendence upřednostňovat samoprovozování bez zvážení dalších možností. Vlastníci přitom mají k dispozici možnosti, jak objektivně srovnat provozní modely i data z benchmarkingu Ministerstva zemědělství. Je škoda, že nejsou v širší míře využívány.

Jednou z povinností vlastníka je obnovovat majetek. Kde by měl odpovědný vlastník začít?
Každý vlastník má dle zákona povinnost zpracovat a realizovat plán  financování obnovy vodovodů nebo kanalizací na dobu nejméně 10 let. Realitou ale je, že zdaleka ne všichni jej vypracovali. Na jedné straně se požadavky státu zpřísňují, a přitom na trhu existuje početná skupina vlastníků, která neplní ani ty nejzákladnější povinnosti. Ministerstvo mnoho kontrol u menších obcí zatím neprovádělo, dnes ale avizuje změny a chce obce řádně kontrolovat i edukovat.

Jaká jsou rizika provozování vodovodů a kanalizací?
Práva a povinnosti provozovatele obsahuje zákon o vodovodech a kanalizacích. Povinnosti a s nimi spojená rizika se příliš neliší u nejmenších obecních či největšího regionálního provozovatele. Pokud nastane problém s kvalitou dodávané pitné vody, jedná se o velmi závažnou situaci, ať už provozovatel dodává vodu malé obci, nebo desetitisícům domácností. To, že je provozovatel malý, není důvod k omluvě.

V případě samoprovozování lidé často věří iluzi, že se jedná o výhodnější řešení.
Pokud je cena vody dotována z obecního rozpočtu nebo některé povinnosti (např. tvorba finančních prostředků na obnovu) nejsou plněny, pak je na první pohled díky nižší ceně tento způsob výhodnější. Lidé o dotování ceny nebo neplnění povinností jednoduše nevědí.

Co by měl udělat starosta, pokud chce odpovědně vybrat provozní model?
Měl by objektivně srovnat všechny možnosti provozování vodárenské infrastruktury a s přihlédnutím ke konkrétním podmínkám vyhodnotit, zda je pro danou obci výhodnější model samoprovozování, spolupráce s větším provozovatelem nebo jiná varianta. Je třeba si uvědomit, že každý vlastník má ze zákona povinnost řádného hospodáře. Při výběru provozovatele by měl tedy porovnat všechny varianty a vybrat tu nejvýhodnější. Pokud k tomu nedojde, vylučují se tím ostatní možnosti bez ohledu na to, co je ve skutečnosti pro občany výhodné.

Jak objektivně srovnat, zda je výhodnější samoprovozování, nebo spolupráce s externím provozovatelem?
Srovnání vyžaduje znalost specifik provozních modelů, legislativy a regulace oboru, a je tedy vhodné obrátit se na odbornou firmu, která má s podobným zadáním již zkušenost. V rámci analýzy je důležité, aby bylo srovnáváno srovnatelné. Stává se, že u samoprovozování není do kalkulace započítána například část mzdy zaměstnanců obce, kteří vykonávají i činnosti spojené s provozováním, nebo do kalkulace nejsou zahrnuty náklady na obnovu infrastruktury. Logicky nelze takovou kalkulaci objektivně srovnávat s ostatními variantami provozování, které obsahují náklady v plné výši. Odborný poradce dokáže tyto problémy eliminovat a garantovat objektivní srovnání.

Dají se výsledky zobecnit?
V některých případech ano. Pokud obec sousedí s regionem, kde působí větší provozovatel, a uplatňuje solidární cenu, bude pro tuto obec zřejmě výhodnější provozování takovým subjektem. Výhoda při větším rozsahu je ve vodárenství obrovská.

Kdy se naopak vyplatí spíše samoprovozování?
Čím je provoz jednodušší a potřebuje méně odborných zásahů, tím je samoprovozování výhodnější. Pokud je obec schopna efektivně zajistit provoz prostřednictvím svých lidských zdrojů s podporou odborného zástupce, pak se může jednat o vhodnou variantu provozování. 

Pokud ale porovnáme samoprovozování a provoz externí společností uplatňující solidární cenu, pak bude s vysokou pravděpodobností cenově výhodnější provoz externí firmou. V tomto případě totiž provozovatel rozpočítává náklady do ceny uplatněné napříč celým regionem, což může zvýhodnit právě malé obce. Často se jedná o politický mýtus, když obce tvrdí, že budou majetek provozovat levněji než externí provozovatel. Pokud to nepodloží konkrétní kalkulací, nelze tomu věřit.

Malí provozovatelé jsou v médiích často oslavováni. Je to díky nedostatku informací o tom, jak ve skutečnosti fungují?
Někteří obecní provozovatelé plní své povinnosti a dotační podmínky jim jiné varianty ani neumožňují. Řada malých provozovatelů ale své zákonné povinnosti neplní z důvodu neznalosti nebo nečinnosti. Pro takové obce pak může být snadnější zvolit model samoprovozování a získat tak politické body tvrzením, že jde o výhodnější řešení. Že to ve skutečnosti může být jinak, už pozná málokdo. 

Jaké jsou důsledky pro české vodárenství?
Vodárenský obor v České republice se posune dál pouze v případě, že si všichni budou rovni. Stát musí vyžadovat plnění zákonných povinností nejen u velkých, ale i malých provozovatelů. Ministerstvo zemědělství už určité náznaky změny prezentovalo. Věřme, že bude tímto směrem postupovat i nadále. 

www.faktaovode.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Praze může vzniknout unikátní projekt od Evy Jiřičné. Podívejte se

V Praze může vzniknout unikátní projekt od Evy Jiřičné. Podívejte se

Eva Jiřičná zvítězila ve velké mezinárodní architektonické soutěži na komplex budov po dosluhující telekomunikační věži...

O čtvrt milionu náklaďáků méně – díky betonárnám v centru Prahy

Lodní doprava

Denně do Prahy po silnicích proudí plno stavebního materiálu. Těžké náklaďáky zhoršují již tak přeplněnou pražskou...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Druhá kvalifikace na Velkou pardubickou se poběží výjimečně v neděli

Druhá kvalifikace na Velkou pardubickou se poběží výjimečně v neděli

Kvalifikační seriál na 129. Velkou pardubickou steeplechase pokračuje druhým dílem. „Červená“ kvalifikace je na pořadu...

Technics OTTAVA™ S SC-C50: špičkový bezdrátový audiosystém

Technics OTTAVA™ S SC-C50: špičkový bezdrátový audiosystém

Hledáte elegantní řešení, jak kvalitně ozvučit obývací pokoj nebo jakoukoli jinou místnost vaší domácnosti? Bezdrátový...

Další z rubriky

V hledání nových cest v byznysu pomůže Technologické inovační centrum

Jiří Sukop, statutární náměstek hejtmana, Výherkyně soutěže Můj první milion...

Nejtěžší je začít. Platí to do puntíku také v byznysu. Ve Zlínském kraji proto už čtrnáct let podnikatelské nováčky...

Slaměné motýlky otevřely vítězce cestu za prvním milionem

Slaměné motýlky otevřely vítězce cestu za prvním milionem

Na začátku je nápad. Ale jak ho uskutečnit, udělat z něj dobře fungující a pokud možno výdělečný projekt? A kde na to...

David Koller zavítá v rámci Acoustic Tour do Uherského Hradiště

David Koller vystoupí 11. prosince 2018 v prostoru DEPO2015 v Plzni

Fanoušci Davida Kollera si budou moci vychutnat jeho skladby 19. prosince v kulturním klubu v Uherském Hradišti v rámci...

Najdete na iDNES.cz