Antonín Raizl: Nad kontrolami malých obcí se zavíraly oči

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
O obnově vodárenského majetku, politických mýtech spojených s provozováním a problémech malých obcích jsme si povídali s Antonínem Raizlem, Associate Partnerem poradenské společnosti EY.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Antonín Raizl, Associate Partner pro síťová odvětví a dotační poradenství. | foto: EY

Jaká je největší chyba českých vlastníků vodárenského majetku?
Řada z nich dělá zásadní rozhodnutí na základě politického zadání a výjimkou pak nejsou tendence upřednostňovat samoprovozování bez zvážení dalších možností. Vlastníci přitom mají k dispozici možnosti, jak objektivně srovnat provozní modely i data z benchmarkingu Ministerstva zemědělství. Je škoda, že nejsou v širší míře využívány.

Jednou z povinností vlastníka je obnovovat majetek. Kde by měl odpovědný vlastník začít?
Každý vlastník má dle zákona povinnost zpracovat a realizovat plán  financování obnovy vodovodů nebo kanalizací na dobu nejméně 10 let. Realitou ale je, že zdaleka ne všichni jej vypracovali. Na jedné straně se požadavky státu zpřísňují, a přitom na trhu existuje početná skupina vlastníků, která neplní ani ty nejzákladnější povinnosti. Ministerstvo mnoho kontrol u menších obcí zatím neprovádělo, dnes ale avizuje změny a chce obce řádně kontrolovat i edukovat.

Jaká jsou rizika provozování vodovodů a kanalizací?
Práva a povinnosti provozovatele obsahuje zákon o vodovodech a kanalizacích. Povinnosti a s nimi spojená rizika se příliš neliší u nejmenších obecních či největšího regionálního provozovatele. Pokud nastane problém s kvalitou dodávané pitné vody, jedná se o velmi závažnou situaci, ať už provozovatel dodává vodu malé obci, nebo desetitisícům domácností. To, že je provozovatel malý, není důvod k omluvě.

V případě samoprovozování lidé často věří iluzi, že se jedná o výhodnější řešení.
Pokud je cena vody dotována z obecního rozpočtu nebo některé povinnosti (např. tvorba finančních prostředků na obnovu) nejsou plněny, pak je na první pohled díky nižší ceně tento způsob výhodnější. Lidé o dotování ceny nebo neplnění povinností jednoduše nevědí.

Co by měl udělat starosta, pokud chce odpovědně vybrat provozní model?
Měl by objektivně srovnat všechny možnosti provozování vodárenské infrastruktury a s přihlédnutím ke konkrétním podmínkám vyhodnotit, zda je pro danou obci výhodnější model samoprovozování, spolupráce s větším provozovatelem nebo jiná varianta. Je třeba si uvědomit, že každý vlastník má ze zákona povinnost řádného hospodáře. Při výběru provozovatele by měl tedy porovnat všechny varianty a vybrat tu nejvýhodnější. Pokud k tomu nedojde, vylučují se tím ostatní možnosti bez ohledu na to, co je ve skutečnosti pro občany výhodné.

Jak objektivně srovnat, zda je výhodnější samoprovozování, nebo spolupráce s externím provozovatelem?
Srovnání vyžaduje znalost specifik provozních modelů, legislativy a regulace oboru, a je tedy vhodné obrátit se na odbornou firmu, která má s podobným zadáním již zkušenost. V rámci analýzy je důležité, aby bylo srovnáváno srovnatelné. Stává se, že u samoprovozování není do kalkulace započítána například část mzdy zaměstnanců obce, kteří vykonávají i činnosti spojené s provozováním, nebo do kalkulace nejsou zahrnuty náklady na obnovu infrastruktury. Logicky nelze takovou kalkulaci objektivně srovnávat s ostatními variantami provozování, které obsahují náklady v plné výši. Odborný poradce dokáže tyto problémy eliminovat a garantovat objektivní srovnání.

Dají se výsledky zobecnit?
V některých případech ano. Pokud obec sousedí s regionem, kde působí větší provozovatel, a uplatňuje solidární cenu, bude pro tuto obec zřejmě výhodnější provozování takovým subjektem. Výhoda při větším rozsahu je ve vodárenství obrovská.

Kdy se naopak vyplatí spíše samoprovozování?
Čím je provoz jednodušší a potřebuje méně odborných zásahů, tím je samoprovozování výhodnější. Pokud je obec schopna efektivně zajistit provoz prostřednictvím svých lidských zdrojů s podporou odborného zástupce, pak se může jednat o vhodnou variantu provozování. 

Pokud ale porovnáme samoprovozování a provoz externí společností uplatňující solidární cenu, pak bude s vysokou pravděpodobností cenově výhodnější provoz externí firmou. V tomto případě totiž provozovatel rozpočítává náklady do ceny uplatněné napříč celým regionem, což může zvýhodnit právě malé obce. Často se jedná o politický mýtus, když obce tvrdí, že budou majetek provozovat levněji než externí provozovatel. Pokud to nepodloží konkrétní kalkulací, nelze tomu věřit.

Malí provozovatelé jsou v médiích často oslavováni. Je to díky nedostatku informací o tom, jak ve skutečnosti fungují?
Někteří obecní provozovatelé plní své povinnosti a dotační podmínky jim jiné varianty ani neumožňují. Řada malých provozovatelů ale své zákonné povinnosti neplní z důvodu neznalosti nebo nečinnosti. Pro takové obce pak může být snadnější zvolit model samoprovozování a získat tak politické body tvrzením, že jde o výhodnější řešení. Že to ve skutečnosti může být jinak, už pozná málokdo. 

Jaké jsou důsledky pro české vodárenství?
Vodárenský obor v České republice se posune dál pouze v případě, že si všichni budou rovni. Stát musí vyžadovat plnění zákonných povinností nejen u velkých, ale i malých provozovatelů. Ministerstvo zemědělství už určité náznaky změny prezentovalo. Věřme, že bude tímto směrem postupovat i nadále. 

www.faktaovode.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mistr republiky René Andrle ambasadorem elektrokol MTF

Elektrokola MTF

Bývalý profesionální cyklista René Andrle, který získal během své sportovní kariéry titul mistra republiky a startoval...

Terminály Sazky nejsou jen o sázení. Zaplatíte fakturu, dobijete mobil

Terminály Sazky nejsou jen o sázení. Zaplatíte fakturu, dobijete mobil

Terminál společnosti Sazka je stále vnímán hlavně jako vstupenka k milionům třeba ze Sportky nebo Eurojackpotu. Některá...

Připojištění není zbytečným luxusem

Připojištění není zbytečným luxusem

Jak dobré máte autopojištění, zjistíte většinou až v okamžiku pojistné události. A to už může být pozdě. Jak tedy...

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Sedíte od rána do večera v práci a už teď se chcete těšit na to, jak strávíte léto? Horké dny se blíží mílovými kroky....

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Březen je ještě měsícem podávání přihlášek na vysoké školy. Jaký obor je perspektivní? Zvol si technické vzdělání na...

Další z rubriky

VaK naděluje Zlíňanům k Vánocům vodu špičkové kvality

VaK  naděluje Zlíňanům k Vánocům vodu špičkové kvality

Nová kvalita vody pro 48 tisíc obyvatel. V rekordním čase a nákladem 80 mil. korun VaK Zlín zajistil novou vysoce...

ON Semiconductor si své lidi vychovává už na školách

Laboratoř ON Semiconductor na VUT Brno Prostory se využívají i pro zábavné...

Čím více času budou věnovat studentům na středních a vysokých školách, tím dřív a jednodušeji budou moci využít jejich...

Méně soutěžení, více mentoringu a know-how

Méně soutěžení, více mentoringu a know-how

Soutěž o nejlepší podnikatelský záměr. Tento pomyslný podtitul si s sebou nesl projekt Můj první milion určený pro ty,...

Najdete na iDNES.cz