Středa 12. května 2021, svátek má Pankrác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. května 2021 Pankrác

6 rad pro bezchybný design vaší kuchyně

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nová kuchyně bývá zpravidla velkou investicí. Vyplatí se proto naslouchat radám a doporučením designérů a eliminovat tak počet chyb, kterých se při plánování kuchyně dopouštíme. Jelikož ti naši znají sortiment jako své boty, vždy dostanete dobrou radu pro originální a 100% funkční interiér.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

6 rad pro bezchybný design vaší kuchyně | foto: HON a.s.

Ani v době koronakrize se život nezastavil. Rekonstrukce a stavby domů pokračují. Kuchyně vždy byla srdcem každého domova, proto návštěva i rodina většinou nejprve zamíří právě sem. Je tedy velkou designovou výzvou zachovat kuchyni tuto výsadu a zároveň vytvořit moderní a plně funkční prostor. Ačkoli je nová kuchyně velkou investicí, určitě se vám vyplatí. A vyplatí se vám také naslouchat radám a doporučením designérů, s jejichž pomocí můžete eliminovat počet chyb, kterých se často při plánování kuchyně dopouštíme. Nechceme přece po čase zjistit, co všechno jsme mohli udělat jinak a lépe.

Níže jsme pro vás shrnuli několik základních tipů a doporučení. Ať už jde o rekonstrukci nebo vybavení nového domu či bytu, navštivte nás, naši designéři vám rádi poradí nejen s kuchyní.

Ergonomie prostoru

Základním posláním kuchyně je příprava jídla. Proto je důležité začít proces plánování nové kuchyně tím, že se zaměříme na reálně využitý prostor pro vaření, mytí a jiné činnosti. Pokud si z návrhu kuchyně neumíte představit, jak bude vaše kuchyň vypadat v reálném prostoru, je možné si ji postavit „nanečisto“. Chyba v uspořádání by vás mohla trápit dalších 20 i více let, proto naše kuchyňská studia nabízejí svým zákazníkům možnost zkusit si z korpusů na kolečkách sestavit kuchyň v reálné velikosti přesně na tom půdorysu, který pro svoji kuchyň máte vyhrazen doma. Zkušený designér pak poradí, kterým chybám se vyhnout. Tento koncept vychází ze tří základních myšlenek, kterými jsou: plynulost, prostor a pohyb.

Plynulost = dobrý přístup a návaznost prací v kuchyni. Spojením chladničky, dřezu a varné desky vznikne pracovní trojúhelník. Po stranách tohoto trojúhelníku uskutečníme většinu pracovních cest v kuchyni, které by tak neměly být příliš dlouhé.

Prostor = dostatek úložného prostoru a jeho uspořádání v kuchyni.

Pohyb = komfort obsluhy v kuchyni v každodenním životě. Minimální pracovní plocha by měla mít alespoň 70 cm, optimální je 120 cm. Pracovní místo by mělo být po obou stranách varné desky. Výška pracovní plochy se odvíjí od výšky postavy, jinou výšku potřebuje osoba vysoká 160 cm a jinou ocení člověk s výškou 180 cm.

6 rad pro bezchybný design vaší kuchyně

Instalace rozvodů

Při rekonstrukci se často setkáváme s tím, že kuchyň je potřeba přizpůsobit novým nárokům rodiny či jednotlivce. Je žádoucí změnit dispozici kuchyně tak, aby odrážela již zmíněná pravidla ergonomie pohybu, u starších kuchyní je většinou potřeba změnit také přívod vody, plynu či rozvody elektřiny. Velice často lidé lpí na původní dispozici jen z obavy ze složitých a nákladných úprav. Vzhledem k tomu, že kuchyňská linka i spotřebiče stojí dost peněz samy o sobě, byla by škoda si výsledný efekt pokazit neochotou udělat pár změn. Chceme přece, aby naše nová kuchyň byla nejen krásná, ale i praktická. Pokud zóny ve vaší kuchyni ergonomii vyhovují, máte vyhráno a můžete se směle pustit do dalšího plánování.

Dostatek pracovní plochy

Z pohledu kuchařů či kuchařek patří k nejčastějším potížím nedostatek pracovního místa na kuchyňské lince. Od pracovní plochy očekáváme, že bude dekorativní, ale také funkční. Pokud se chystáte na rekonstrukci kuchyně, zvažte, jak využíváte pracovní plochu nyní a jaké jsou vaše skutečné potřeby, zvyklosti a očekávání. Množství potřebného prostoru se bude lišit podle okolností, způsobu a četnosti využití, bude se také lišit v návaznosti na velikost celé místnosti a samozřejmě i dle možností vašeho rozpočtu.

K usnadnění plánování si můžete vytvořit seznam jednotlivých prací, pro které potřebujete danou pracovní plochu používat, a také zhodnotit, jak se vám bude pracovat, pokud bude v kuchyni současně více než jedna osoba.

V neposlední řadě budou na pracovní ploše umístěny různé spotřebiče. Může to být kávovar, varná konvice a spousta jiných. Tím, že si detailně naplánujete umístění spotřebičů a k nim potřebné zásuvky, dosáhnete lepšího využití pracovní plochy, které, jak všichni víme, není nikdy dost.

6 rad pro bezchybný design vaší kuchyně

Nebuďte příliš trendy

Možná by se vám líbil tolik moderní ostrůvek, větší sporák nebo výrazné barevné kombinace. Možná prostě jen víte, co byste nechtěli, a hledáte inspiraci? Jakkoliv jsou poslední trendy lákavé, designu své nové kuchyně věnujte opravdu velkou pozornost. Dobrá kuchyň by vám měla dělat radost minimálně 10 let. Nejmodernější barvy a design mají většinou krátkou životnost.

Nejprve se zaměřte na výběr typu kuchyně. Moderní, či rustikální? Nejde jen o to, jaká kuchyň se vám líbí, ale aby vaše bydlení působilo harmonicky. Kuchyň by tedy měla ladit se zbytkem vaší domácnosti. Masivní dřevo se bude hodit např. na chalupu, lakovaná dvířka vyniknou v luxusních kuchyních, obývacím pokoji či na designovém nábytku. Při výběru barvy je pak důležité zvážit i odstín podlahy a množství denního světla, které v místnosti máte.

Kromě typu a designu kuchyně bychom neměli zapomínat na údržbu a odolnost zvolených materiálů. Ať už děti máme nebo založení rodiny teprve plánujeme, bylo by naivní si myslet, že právě naše děti budou ty nejhodnější na světě a kuchyňské lince se obloukem vyhnou.

Hitem poslední doby je černá nebo šedá barva dvířek v kombinaci s dekory, které imitují přírodní dřevo. Pokud máte rádi kontrasty, je to skvělá volba. Přírodní dekory dodávají interiéru jedinečnou atmosféru, rustikální šarm a harmonii spojení s přírodou. U těchto dekorů je kresba dřeva nejen viditelná, ale díky hluboké struktuře také hmatatelná, což je důležité zohlednit při budoucí údržbě.

Nabídka materiálů je dnes tak velká, že doporučujeme kuchyňské studio navštívit, vzorky si prohlédnout, osahat a teprve potom se rozhodnout.

6 rad pro bezchybný design vaší kuchyně

Dobrá ventilace

Dobrá ventilace je klíčová pro každou kuchyň. Vůně doma připraveného jídla je sice úžasná v danou chvíli, ale určitě nechceme, aby nám včerejší večeří „voněl“ celý dům ještě den poté. Kvalitní odsavač par neboli digestoř by měl být nedílnou součástí každé kuchyně, oceníme jej obzvlášť, pokud máme kuchyň propojenu s obývacím pokojem. Současné digestoře odvádějí nejen pachy, ale i částečky mastnoty, které by jinak skončily na skříňkách, pracovní desce a spotřebičích.

V minulosti se standardně montoval jednoduchý typ přímo pod skříňku, který buď pouze cirkuloval vzduch, nebo odváděl odsátý vzduch do komína či potrubí. Pokud není možné napojit digestoř na potrubí a odvádět vzduch ven, můžete použít recirkulační digestoř, která odsátý vzduch pročistí a vrátí zpět. Čištění zabezpečuje uhlíkový filtr, který je ovšem potřeba pravidelně měnit.

Vybírat můžete z vestavěných či podstavných digestoří, které se stále těší velké oblibě. Pro větší kuchyně můžete zvolit prostorově náročnější komínovou digestoř. Nabídka tvarově i designově zajímavých typů, které budou ladit s vaší kuchyní, je opravdu široká.

Správné osvětlení

V neposlední řadě je důležité správné osvětlení. Hlavní zdroj světla, zpravidla umístěný na stropě, doplňte dalším osvětlením. Zatímco světlo nad stolem má vyvolávat příjemnou atmosféru, pracovní zóny v kuchyni by měly mít světlo dostatečně ostré, abyste na přípravu jídla dobře viděli.

Ideálního osvětlení kuchyňské pracovní plochy dosáhnete instalací lineárních nebo bodových svítidel pod horní skříňky kuchyňské linky, čímž dostanete světlo přímo nad pracovní plochu. Nejčastěji používaným osvětlením jsou dnes různé typy LED světel, u kterých je možné volit nejen intenzitu světla, ale i jeho teplotu. Proto nad jídelní stůl vybírejte světlo, které zachová přirozenou barvu jídla.

Důležitou roli hraje intenzita osvětlení, která jde ruku v ruce s barvami použitými v kuchyni – světlé barvy, leštěný kámen nebo plech světlo velmi dobře odrážejí, zatímco tmavé barvy světlo pohlcují. Určitě oceníte i možnost ztlumení osvětlení, či možnost osvětlení konkrétních předmětů, zásuvek nebo skleněných poliček.

Přejeme vám šťastnou ruku ve výběru.

6 rad pro bezchybný design vaší kuchyně
  • Nejčtenější

Central Group zahajuje prodej unikátních bytů v Parkové čtvrti

Komerční sdělení Největší český rezidenční stavitel Central Group spouští prodej luxusních bytů s klimatizací v projektu Parková čtvrť v...

Internet na chatu a chalupu? Připojte se i na samotě u lesa

Komerční sdělení Útěky z ruchu města za klidem a krásou přírody jsou stále častější. Potřeby lidí se ale mění, a tak není divu, že ani...

Proč a jak zadržovat dešťovou vodu?

Komerční sdělení Využívejte dešťovou vodu na zálivku zahrady, splachování WC, praní či úklid. Poradíme vám, jak na to.

Byty zdražují, nájmy zlevňují. Kam dnes schovat peníze před inflací?

Komerční sdělení Odpověď přináší pandemie. Na jednu stranu totiž postavila lidi s největšími úsporami za posledních pětadvacet let, a na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Víme, čím se udržuje v kondici olympijský vítěz Aleš Valenta

Komerční sdělení Aleš Valenta je náš nejúspěšnější akrobatický lyžař v historii. Nad jeho „zlatým skokem“ na ZOH 2002 v Salt Lake City...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  • Další z rubriky

Automatizované a funkční účetnictví pro e-shopy? Spojte se s Trivi

Komerční sdělení Propojení e-shopu s účetním systémem nikdy nebylo jednodušší. V případě, že využíváte e-shopovou platformu Shoptet,...

5 tipů na jednoduché a skvělé silvestrovské pohoštění od Vestu

Komerční sdělení Hledáte inspiraci na snadné, rychlé, levné a zároveň chutné pohoštění nejen na Silvestra? Vyzkoušejte pět zajímavých...

Poznejte Olomouc – univerzitní město

Komerční sdělení Jen těžko už dohledáme, kdo a kdy poprvé použil spojení univerzitní město právě s Olomoucí. Pravdou však je, že toto...

7 tipů na vánoční dárky z Beskyd: poukazy s platností 2 roky

Komerční sdělení Potěšte o Vánocích své blízké zážitkem, na který budou rádi vzpomínat. Nadělte jim pod stromeček dárkový poukaz do...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...