Zlatý dukát v kolíbce věští hojnost

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Některé tradice, které se časem vytratily, se opět vrací. Víte třeba, že prvním darem, který miminko v kolébce po narození dostávalo, byl zlatý dukát?

dukát | foto: ČTK

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Tradice zlatého dárku má svůj původ v křesťanství. Když Tři králové navštívili po narození Ježíška v Betlémě, přinesli mu jako dary myrhu, kadidlo a zlato. Stalo se proto zvykem dávat novorozenci do kolébky zlatý dukát. Tato rovněž česká tradice se ctila nejen v bohatých, ale i v chudých rodinách. Tam byl zlatý dukát mnohdy putovním, a tedy pouze symbolickým dárkem. Rodina, často o deseti dětech, obvykle dávala každému z dětí tu samou zlatou minci.

Zlatý dukát měl obdarovanému dítěti přinést hojnost a zajistit, aby v životě netrpělo nouzí. Krásný zvyk se však časem vytratil. U kluků zcela, u děvčátek se zachovala tradice věnovat zlaté náušničky. Ale i ona mizí, protože čím dál méně maminek nechává novorozeným holčičkám propíchnou uši. V posledních letech však dochází k renesanci zvyku věnovat zlatou minci. Například Pražská mincovna vyrazila několik nádherných zlatých pamětných medailonů s motivy vhodnými jako dárek k narození.

Zlatá mince je ideálním dárkem pro novorozeně

Rodiče jsou na narození miminka obvykle předem připraveni. Je těžké najít vhodný dárek. V domácnostech s miminkem se tak hromadí nevhodné dárky v podobě potřeb pro novorozence, oblečení pro miminka nebo hraček. 

Každá maminka vám řekne, že nejhorším dárkem pro děti je oblečení, do kterého „prý dítě časem doroste“. Doma zabírá prostor, často se může stát, že je určeno pro roční období, kdy bude dítě potřebovat zcela jinou velikost. Nesčetněkrát se někde na zadní polici skříně najde až poté, co z něj dítě vyroste.

Každá maminka má rovněž svoji představu o tom, jak by měly vypadat náušničky pro holčičku. Babičky, tetičky ani kmotry se nemusí vůbec trefit do vkusu. Navíc není praktické ani to, když se podobných dárků sejde více. U chlapců je pak vymyslet hodnotnější dárek téměř nemožné. Různé přívěsky a řetízky pro miminka jsou skutečně nevhodné. A věřte, že kdo babičky a tetičky neusměrní včas, ten se těchto dárků dočká.

Podobně jako haldy nepotřebných hraček v podobě desítek plyšáků, nevhodných typů kostech a obrovského množství hraček, u kterých si nejste jisti původem a tedy kvalitou, a současně nejsou vhodné pro děti do třech let.

Zlaté mince jsou naproti tomu skvělým dárkem co do ceny, ale i jejich památeční hodnoty. Mají krásné motivy související s narozením a rovněž vyražen rok, který pak odpovídá roku narození děťátka. Je vám líto, že jste o takto úžasné dárku nevěděli dříve? Není problém koupit zlaťák nebo dukát i zpětně. Třeba pro sourozence. Například dukát v podobě zlatého pamětního medailonu od akademického sochaře Vladimíra Oppla lze pořídit s vyraženými ročníky 2003 až 2018.

Zlaté medailony jsou malé dárky s trvalou hodnotou

Narození, ale i křtiny, jsou příležitosti, kdy se hodí věnovat dárky s trvalou hodnotou. Takovým je zmiňovaný zlaťák. Největší výběr dukátů a zlaťáků vhodných ke zmíněným příležitostem koupíte v pražském Obecním domě, ale i na e-shopu Zlate-mince.cz.

Motivy jsou různé. Dukát k narození dítěte od Petry Lamačové-Čánské obsahuje hlavičku děťátka v peřince. K dispozici jsou ročníky dukátu 2014 až 2018. Již zmiňovaný dukát akademického sochaře Vladimíra Oppla zobrazuje celou postavičku spícího miminka a na opačné straně dudlík. K dispozici jsou ročníky 2003 až 2018. Nejprodávanějším je zlaťák k narození dítěte, který má na jedné straně mince čápa a na druhé vránu s rancem. Symboličtí ptáci vypadají jako oblíbené skládanky origami. Autorkou je Aneta Jukličková.

Zlaťáky a dukáty jsou ze zlata ryzosti 986/1000. Prodávají se za jednotnou cenu 5800 Kč bez ohledu na motiv nebo ročník mince. Jsou vyhotoveny v kvalitě Proof, což v češtině lze přeložit jako „špičková kvalita“ a jde o nejvyšší jakost povrchové úpravy mince, kdy je ražba vyráběna za pomoci ručně leštěných razidel. Ražená plocha je díky tomu zrcadlově lesklá a umožňuje dokonale vyniknout kontrastu lesklých a matných částí mince.

Zajímavým dárkem jsou i mince s českými jmény nebo se znamením zvěrokruhu

K narození i ke křtinám se hodí rovněž mince s českými křesnými jmény. Pražská mincovna je vyrábí z ryzího zlata a stříbra. V e-shopu Zlate-mince.cz nebo v prodejně v pražském Obecním domě si lze vybrat z nabídky celkem 390 jmen. U zlatého provedení je ryzost 999,9/1000 a je nutné počítat s vyšší cenou.

Další dárkovou alternativou jsou zlaté a stříbrné medailony s hvězdným znamením. Ty jsou ideálním narozeninovým zbožím nejen pro novorozence.


Nejčtenější

Bývalý profesionální cyklista to roztáčí ve světě elektrokol

Jakub Danačík na horském elektrokole MTF MOUNT 7.0.

Startoval v řadě velkých cyklistických závodů po celém světě, doma se stal v roce 2007 mistrem republiky v silničním...

Mountfield rozjíždí prodej elektrokol

Jízdu po zpevněných cestách si nádherně užijete na trekingovém či krosovém...

Společnost Mountfield zahájila ve čtvrtek 29. listopadu ve všech svých prodejnách v České republice, na Slovensku...

Televizní svět čekají změny. Připravte se včas s O2 TV

Televizní světě čekají změny. Připravte se včas s O2 TV.

Svět technologií se neustále vyvíjí. Už v únoru 2021 totiž svůj oblíbený seriál, film nebo diskuzní pořad nenaladí ti,...

OLED: nejvyšší kvalita televizního zobrazení

OLED – nejvyšší kvalita televizního zobrazení

Ploché televizory, tak jak je známe dnes, vstoupily na trh zhruba v polovině poslední dekády minulého století, kdy...

Češi chtějí místo zlatého prasátka raději vánočního medvěda.

Češi opouštějí od zlatého prasátka, místo něho očekávají vánočního medvěda

Zlaté prasátko je spojeno s půstem a vánoční medvěd z e-shopu GRIZLY.cz přináší tolik dobrůtek, že by to člověk určitě...

Další z rubriky

Devět tipů na vánoční dárky, které dětem zaručeně udělají radost

Devět tipů na vánoční dárky, které dětem zaručeně udělají radost

Lámete si hlavu, co dát dětem pod stromeček? Pojďte se inspirovat návrhy dárků, co se osvědčily členkám týmu eMimina,...

Galerie Harfa vás mezi vánočními nákupy naučí i vyrábět ozdoby

Dana Batulková a Mariana Prachařová

Vyrábět vánoční ozdoby, péct cukroví nebo zdobit perníčky se můžete přijít naučit každý adventní víkend v prostorách...

Věnujte svým blízkým pod stromeček zdravé klouby

Věnujte svým blízkým pod stromeček zdravé klouby

Také si přejete k Vánocům hlavně zdraví? A věděli jste, že ho můžete zabalit jako krásný dárek? Pro zdravé klouby bez...

Najdete na iDNES.cz