Zlatý dukát v kolíbce věští hojnost

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Některé tradice, které se časem vytratily, se opět vrací. Víte třeba, že prvním darem, který miminko v kolébce po narození dostávalo, byl zlatý dukát?

dukát | foto: ČTK

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Tradice zlatého dárku má svůj původ v křesťanství. Když Tři králové navštívili po narození Ježíška v Betlémě, přinesli mu jako dary myrhu, kadidlo a zlato. Stalo se proto zvykem dávat novorozenci do kolébky zlatý dukát. Tato rovněž česká tradice se ctila nejen v bohatých, ale i v chudých rodinách. Tam byl zlatý dukát mnohdy putovním, a tedy pouze symbolickým dárkem. Rodina, často o deseti dětech, obvykle dávala každému z dětí tu samou zlatou minci.

Zlatý dukát měl obdarovanému dítěti přinést hojnost a zajistit, aby v životě netrpělo nouzí. Krásný zvyk se však časem vytratil. U kluků zcela, u děvčátek se zachovala tradice věnovat zlaté náušničky. Ale i ona mizí, protože čím dál méně maminek nechává novorozeným holčičkám propíchnou uši. V posledních letech však dochází k renesanci zvyku věnovat zlatou minci. Například Pražská mincovna vyrazila několik nádherných zlatých pamětných medailonů s motivy vhodnými jako dárek k narození.

Zlatá mince je ideálním dárkem pro novorozeně

Rodiče jsou na narození miminka obvykle předem připraveni. Je těžké najít vhodný dárek. V domácnostech s miminkem se tak hromadí nevhodné dárky v podobě potřeb pro novorozence, oblečení pro miminka nebo hraček. 

Každá maminka vám řekne, že nejhorším dárkem pro děti je oblečení, do kterého „prý dítě časem doroste“. Doma zabírá prostor, často se může stát, že je určeno pro roční období, kdy bude dítě potřebovat zcela jinou velikost. Nesčetněkrát se někde na zadní polici skříně najde až poté, co z něj dítě vyroste.

Každá maminka má rovněž svoji představu o tom, jak by měly vypadat náušničky pro holčičku. Babičky, tetičky ani kmotry se nemusí vůbec trefit do vkusu. Navíc není praktické ani to, když se podobných dárků sejde více. U chlapců je pak vymyslet hodnotnější dárek téměř nemožné. Různé přívěsky a řetízky pro miminka jsou skutečně nevhodné. A věřte, že kdo babičky a tetičky neusměrní včas, ten se těchto dárků dočká.

Podobně jako haldy nepotřebných hraček v podobě desítek plyšáků, nevhodných typů kostech a obrovského množství hraček, u kterých si nejste jisti původem a tedy kvalitou, a současně nejsou vhodné pro děti do třech let.

Zlaté mince jsou naproti tomu skvělým dárkem co do ceny, ale i jejich památeční hodnoty. Mají krásné motivy související s narozením a rovněž vyražen rok, který pak odpovídá roku narození děťátka. Je vám líto, že jste o takto úžasné dárku nevěděli dříve? Není problém koupit zlaťák nebo dukát i zpětně. Třeba pro sourozence. Například dukát v podobě zlatého pamětního medailonu od akademického sochaře Vladimíra Oppla lze pořídit s vyraženými ročníky 2003 až 2018.

Zlaté medailony jsou malé dárky s trvalou hodnotou

Narození, ale i křtiny, jsou příležitosti, kdy se hodí věnovat dárky s trvalou hodnotou. Takovým je zmiňovaný zlaťák. Největší výběr dukátů a zlaťáků vhodných ke zmíněným příležitostem koupíte v pražském Obecním domě, ale i na e-shopu Zlate-mince.cz.

Motivy jsou různé. Dukát k narození dítěte od Petry Lamačové-Čánské obsahuje hlavičku děťátka v peřince. K dispozici jsou ročníky dukátu 2014 až 2018. Již zmiňovaný dukát akademického sochaře Vladimíra Oppla zobrazuje celou postavičku spícího miminka a na opačné straně dudlík. K dispozici jsou ročníky 2003 až 2018. Nejprodávanějším je zlaťák k narození dítěte, který má na jedné straně mince čápa a na druhé vránu s rancem. Symboličtí ptáci vypadají jako oblíbené skládanky origami. Autorkou je Aneta Jukličková.

Zlaťáky a dukáty jsou ze zlata ryzosti 986/1000. Prodávají se za jednotnou cenu 5800 Kč bez ohledu na motiv nebo ročník mince. Jsou vyhotoveny v kvalitě Proof, což v češtině lze přeložit jako „špičková kvalita“ a jde o nejvyšší jakost povrchové úpravy mince, kdy je ražba vyráběna za pomoci ručně leštěných razidel. Ražená plocha je díky tomu zrcadlově lesklá a umožňuje dokonale vyniknout kontrastu lesklých a matných částí mince.

Zajímavým dárkem jsou i mince s českými jmény nebo se znamením zvěrokruhu

K narození i ke křtinám se hodí rovněž mince s českými křesnými jmény. Pražská mincovna je vyrábí z ryzího zlata a stříbra. V e-shopu Zlate-mince.cz nebo v prodejně v pražském Obecním domě si lze vybrat z nabídky celkem 390 jmen. U zlatého provedení je ryzost 999,9/1000 a je nutné počítat s vyšší cenou.

Další dárkovou alternativou jsou zlaté a stříbrné medailony s hvězdným znamením. Ty jsou ideálním narozeninovým zbožím nejen pro novorozence.


Nejčtenější

Mountfield překvapuje: ve velkém se pustil do vánočních dekorací

Vánoční dekorace Mountfield.

Mountfield letos pojímá Vánoce ve velkém stylu. Připravil pro zákazníky ohromný výběr vánočních dekorací. Od LED...

Líbí se vám minimalistické betonové stěrky? Splňte si svůj sen

Betonepox

S přicházejícím podzimem, kdy trávíme všichni mnohem více času uvnitř domova, vám přinášíme inspiraci pro zvelebení...

Na televizorech QLED se nevypaluje obraz, potvrdily zahraniční testy

Na televizorech QLED se nevypaluje obraz, potvrdily zahraniční testy

Společnost RTINGS připravila už tři testy týkající se vypalování a retence obrazu.* Z výsledků jasně vyplynulo, že u...

Raketově rychle. Tak funguje půjčka od lidí

Raketově rychle. Tak funguje půjčka od lidí

O tom, že je půjčka od lidí levnější, už všichni vědí. Že mají peníze do pěti minut na účtu, si teprve lidé zvykají....

Myslete na budoucnost, nikdy není brzy začít spořit na důchod

Myslete na budoucnost – nikdy není brzy začít spořit na důchod

Dnes už víme, že do důchodu odejdeme nejpozději v 65 letech. Nikdo nám ale nezaručí, že to bude platit i za pár let....

Další z rubriky

Perlové šperky dodají elegantnímu outfitu ten správný šmrnc

Perlové šperky dodají elegantnímu outfitu ten správný šmrnc

Perly představují neodolatelný výtvor přírody. Právem se řadí mezi ceněné šperky, které sluší ženám všech věkových...

Nespinká? Vyzkoušejte rady ostatních maminek

Nespinká? Vyzkoušejte rady ostatních maminek

Někdo má doma malého spáče, jiní rodiče bojují o každou minutu spánku. Pro zdraví dětí je však odpočinek velice...

Zachraňte vztah s erotickými pomůckami aneb v posteli to musí šlapat

Zachraňte vztah s erotickými pomůckami aneb v posteli to musí šlapat

Sex je koření života. Pokud zastáváte názor, že ve vztahu není intimní život prvořadý, potom lžete především sami sobě.

Najdete na iDNES.cz